|
24 października 2023 | Ostatnio zmodyfikowano 12 grudnia, 2023 o 16:02 | Czas na przeczytanie: 6 minut

Nieautoryzowane transakcje płatnicze, a więc transakcje wykonane bez zgody właściciela rachunku lub karty płatniczej, to ogromny, społeczny problem. Oszustwa te stale zyskują na popularności, o czym świadczy rosnąca liczba wniosków o interwencję, które wpływają do Biura Rzecznika Finansowego.

Złodzieje szukają przy tym coraz to nowych sposobów na uzyskanie dostępu do cudzych środków. W ostatnim czasie szczególnie popularne są wiadomości SMS lub e-mail, które zawierają linki przekierowujące nas na fałszywe, często zainfekowane, strony internetowe. Wciąż słychać również o telefonicznych oszustach, podających się za pracowników banków, którzy dzwonią celem wyłudzenia danych osobowych.

Żyjąc w środowisku, w którym tego rodzaju przestępstwa są na porządku dziennym, warto zdawać sobie sprawę z tego, co o nieautoryzowanych transakcjach mówią nam przepisy. Te zawarte są w Ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych w sprawie usług płatniczych i nieautoryzowanych transakcji u dostawców usług płatniczych na obciążony rachunek płatniczy w ciągu dnia obciążenia rachunku płatniczego w zakresie nieautoryzowanych transakcji płatniczych z ustawy o usługach płatniczych i obsługi transakcji płatniczych dostawcy.


Kamila Wasilewska
RADCA PRAWNY
Specjalizacja: Prawo finansowe i FinTech, AML, sprawy sporne i sądowe, prawo...
Więcej artykułów tego autora

Pozostałe Artykuły



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *