|
5 kwietnia 2024 | Ostatnio zmodyfikowano 7 kwietnia, 2024 o 19:13 | Czas na przeczytanie: 13 minut

Wzrost liczby płatności elektronicznych spowodował, że klienci banków rzadziej korzystają z tradycyjnych przelewów, a częściej sięgają po alternatywne, uproszczone metody. Ramami prawnymi dla funkcjonowania otwartej bankowości są dyrektywa PSD2, ustawa o usługach płatniczych oraz regulacyjne standardy techniczne dotyczące silnego uwierzytelniania klienta i wspólnych i bezpiecznych standardów komunikacji (RTS).

Znowelizowana dyrektywa PSD2 weszła w życie 13 stycznia 2016 r., wprowadzając zasadnicze ramy prawne dla funkcjonowania sektora usług płatniczych na obszarze Unii Europejskiej. Kraje członkowskie były zobligowane do wdrożenia jej przepisów do 2018 roku (planuje się kolejną nowelizację:
https://rpms.pl/dyrektywa-psd3-i-przygotowania-do-planowanej-nowelizacji/

, której przepisy wejdą w życie prawdopodobnie w 2026 roku).

Filozofia dostępu do rachunków płatniczych zmieniła się znacząco, gdyż uprawnione podmioty trzecie (TPP) mogą w imieniu oraz za zgodą klienta uzyskać dostęp do informacji o rachunku lub zlecać realizację płatności (np. w ramach usługi inicjowania transakcji płatniczej przez portal informacyjny i posiadanie środków pieniężnych płatnika danych transakcji płatniczej lub innych danych transakcji płatniczej w celu potwierdzenia płatności i transakcji płatniczych, podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym jako przyjmowanie płatności bez zgody użytkownika w portalu informacyjnym do pobrania rejestr zmian przez podmiot odpowiedzialny za rejestrację konta i utrzymywanie wydajnych kanałów i ich publikacji ze wskazaniem daty rozpoczęcia okna płatności w różnych krajach w czasie rzeczywistym na stronę banku i korzyści płynące należy zarejestrować).

W dyrektywie PSD2 uregulowano 2 nowe usługi płatnicze oferowane przez TPP:

a. Usługa inicjowania płatności

b. Usługa dostępu do informacji o rachunku


Kamila Wasilewska
RADCA PRAWNY
Specjalizacja: Prawo finansowe i FinTech, AML, sprawy sporne i sądowe, prawo...
Więcej artykułów tego autora

Pozostałe Artykuły



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *