Przekształcenie spółki jawnej w komandytową krok po kroku
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową polega na zmianie jej formy organizacyjnoprawnej ze wszystkimi tego konsekwencjami. Punktem wyjścia dla całego procesu jest art. 551 §1 k.s.h., który stanowi, że dowolna spółka prawa handlowego, w tym spółka komandytowa (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółka przekształcona).
Spółka przekształcana z dniem jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego staje się spółką przekształconą, natomiast sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Przeprowadzenie transformacji podmiotowej uwzględnia zasadę ciągłości, o której mowa w art. 553 k.s.h. Oznacza ona, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Dotyczy to także zezwoleń, ulg i koncesji, chyba że z treści decyzji właściwego organu wynika co innego. Przykładem uprawnienia, który nie przechodzi na nowy podmiot wraz z przekształceniem, są np. ulgi podatkowe.
Zasada ciągłości oznacza też, że spółka otrzymuje wprawdzie nowy numer KRS, ale zachowuje numery NIP i REGON (nadal jest to ten sam podmiot).
Do transformacji dochodzi de facto z dnia na dzień z momentem wpisu spółki jawnej (przekształceniu spółki jawnej) i wykreślenia spółki komandytowej, nie występują żadne okresy przejściowe czy przerwy w działalności gospodarczej. Wspólnicy spółki jawnej również pozostają na tych samych miejscach co wczesniej w spółce komandytowej.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 556 k.s.h. przy przekształceniu spółki jawnej wymaga się:
- sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta (obecne wymóg opinii biegłego rewidenta występuje wyłącznie przy przekształcaniu podmiotu w spółkę akcyjną);
- powzięcia uchwały o przekształceniu spółki;
- powołania członków organów spółki przekształconej albo określenia wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją;
- dokonanie w rejestrze wpisu spółki przekształconej oraz wykreślenia spółki przekształcanej.
Cały proces przekształcenia można podzielić na trzy fazy – przygotowawczą, menedżerską oraz rejestrową. Wszystkie dokonywane są przez wspólników spółki komandytowej.
Przekształcenie spółki jawnej w komandytową – Faza przygotowawcza
W ramach pierwszej fazy przekształcenia w spółkę jawną, wszyscy wspólnicy zobowiązani do prowadzenia spraw spółki przygotowują plan przekształcenia w oparciu o uprawnienia zawarte w umowie spółki. Pod rygorem nieważności plan musi mieć formę pisemną. Minimalna treść planu obejmuje ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia. Do planu przekształcenia należy dołączyć szereg załączników:
- projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki;
- projekt umowy spółki komandytowej;
- sprawozdanie finansowe do celów przekształcenia.
Drugim etapem fazy przygotowawczej jest zawiadomienie wspólników o zamiarze przekształcenia. Zawiadomienie powinno nastąpić dwukrotnie – po raz pierwszy nie później niż miesiąc przed podjęciem uchwały o przekształceniu, po raz drugi natomiast nie później niż w 2 tygodnie od tej daty.
W zawiadomieniu skierowanym do wspólników trzeba wskazać istotne elementy planu przekształcenia, a także określić miejsce i czas, w jakim wspólnicy mogą zapoznać się z pełną treścią planu i załączników. Termin nie może być krótszy niż 2 tygodnie przed podjęciem uchwały. Miejscem zwykle będzie siedziba spółki. Do zawiadomienia o przekształceniu dołącza się projekt uchwały o przekształceniu oraz umowę spółki komandytowej. Zwykle zachęca się tez do wzięcia udziału jesli chodzi o przygotowania umowy spółki przekształconej, co reguluje kodeks spółek handlowych. Bazową treść umowy określa art. 105 k.s.h., który wskazuje na konieczność podania:
- firmy i siedziby spółki;
- przedmiotu działalności spółki;
- czasu trwania spółki, jeżeli jest oznaczony;
- wkładów wnoszonych przez każdego ze wspólników oraz ich wartość;
- oznaczonego kwotowo zakresu odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (tzw. suma komandytowa).
Przekształcenie spółki jawnej w komandytową – Faza menedżerska
Faza menedżerska obejmuje przede wszystkim podjęcie przez wspólników spółki przekształcanej uchwały o przekształceniu umieszczonej w protokole sporządzonym przez notariusza. W uchwale powinny znaleźć się przynajmniej elementy wymienione przez ustawodawcę w art. 563 §1 k.s.h., czyli:
- typ spółki, w jaki zostaje przekształcona (w omawianej sytuacji będzie to spółka komandytowa);
- wysokość sumy komandytowej (może być wspólna dla wszystkich komandytariuszy lub ustalona odrębnie dla każdego z nich);
- nazwiska i imiona wspólników prowadzących sprawy spółki i mających reprezentować spółkę przekształconą (czyli dane komplementariuszy);
- zgoda na brzmienie umowy spółki komandytowej.
Podjęcie uchwały o przekształceniu zastępuje podpisanie umowy spółki komandytowej, nie trzeba więc robić tego oddzielnie.
Przekształcenie spółki jawnej w komandytową – Faza rejestrowa
Istotą fazy rejestrowej jest zadbanie o zgodność danych w KRS. Zgodnie z art. 569 k.s.h. wniosek o wpis spółki przekształconej do rejestru składają wszyscy wspólnicy mający prawo jej reprezentacji, czyli komplementariusze. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.
Ostatnim krokiem jest ogłoszenie o przekształceniu spółki dokonywane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na wniosek wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki przekształconej. Wpis w MSiG jest wyceniany od liczby znaków umieszczonych w ogłoszeniu.
Uproszczone przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową
Warto zwrócić uwagę, że przepisy szczególne poświęcone przekształceniom spółek osobowym wprowadzają kilka dodatkowych zasad dotyczących transformacji podmiotowej pozwalających zastosować tzw. przekształcenie uproszczone.
Warunkiem uproszczenia i skrócenia procesu transformacji jest opowiedzenie się za przekształceniem spółki osobowej w inną spółkę osobową przez wszystkich wspólników. Uproszczenie polega na skróceniu fazy przygotowawczej – nie ma potrzeby sporządzania planu przekształcenia oraz zawiadomienia wspólników o zamiarze przekształcenia, jeżeli przekształcenie dotyczy spółki jawnej, w której wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki.
Podobnie jak w przypadku zwykłego trybu przekształcenia, również tutaj nie pojawia się konieczność uzyskiwania opinii biegłego rewidenta.
Uprawnienia spadkobiercy w związku ze śmiercią wspólnika spółki jawnej
Ustawodawca w art. 583 k.s.h. wprowadził unikalne rozwiązanie na wypadek śmierci jednego ze wspólników spółki jawnej (bez rozróżniania czy musi on być uprawniony do prowadzenia spraw spółki).
Zgodnie z tym przepisem spadkobierca wspólnika w terminie 6 miesięcy licząc od dnia stwierdzenia nabycia spadku, może zgłosić żądanie przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową i przyznania mu statusu komandytariusza. Żądanie powinno zostać uwzględnione, chyba że wspólnicy zadecydują o rozwiązaniu spółki jawnej zamiast o jej przekształceniu. Alternatywnym rozwiązaniem jest przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną i przyznanie spadkobiercy statusu akcjonariusza.
Decydując się na tę procedurę trzeba przeprowadzić „pełną” formę przekształcenia wraz ze sporządzeniem planu oraz zawiadomieniem wspólników.
Skutki podatkowe przekształcenia spółki jawnej w komandytową
Przekształcenie spółki jawnej w komandytową niesie ze sobą doniosłe zmiany w kwestii opodatkowania.i inne skutki przekształcenia spółki jawnej. Z chwilą przekształcenia spółka komandytowa staje się podatnikiem podatku CIT. Jednocześnie do ogółu udziału praw i obowiązków wspólników na gruncie ustawy o PIT stosuje się regulacje odnoszące się do udziałów i akcji w spółkach kapitałowych (art. art. 5a pkt 28c w zw. z art. pkt 29 ustawy o PIT). Zysk spółki jest obciążony podatkiem CIT, wypłata zysku na rzecz wspólników, podatkiem PIT.
Spółka komandytowa powstała w wyniku przekształcenia, będzie mogła korzystać z obniżonej stawki CIT w roku podatkowym bezpośrednio po przekształceniu, o ile wspólnikiem spółki jawnej był przynajmniej jeden podmiot będący podatnikiem podatku CIT, np. spółka z o.o., a jej przychody nie przekroczą 2 milionów euro. W klasycznym modelu spółki jawnej, gdzie wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, taka możliwość nie występuje, ponieważ spółka jawna nie będzie spółką w rozumieniu ustawy CIT.
Zwykle więc konieczne będzie płacenie podstawowej stawki podatku w wysokości 19%. Jedynie wyjątkowo podatnik będzie mógł skorzystać z preferencyjnych 9%.
Warto zwrócić uwagę na mechanizm odliczenia, który można zastosować w stosunku do komplementariuszy. Przy zapłacie podatku PIT od jego wysokości odejmowana jest część podatku CIT płaconego przez spółkę, odpowiadająca wysokości udziału komplementariusza w zysku spółki. Z kolei komandytariusze korzystają ze zwolnienia dywidendy z opodatkowania w 50% (nie więcej niż 60 tysięcy złotych).
Spółka komandytowa zyskuje też możliwość skorzystania z estońskiego CIT, który polega na odsunięciu w czasie powstania zobowiązania podatkowego do momentu wypłaty zysku.
Przekształcenie spółki jawnej w komandytową – zamknięcie ksiąg
Co do zasady wszystkie spółki prawa handlowego mają obowiązek prowadzić księgi rachunkowe na podstawie ustawy o rachunkowości (nie dotyczy to m.in. niektórych spółek jawnych i partnerskich). Przeprowadzenie przekształcenia wymaga, aby zamknąć księgi spółki przekształconej oraz otworzyć księgi spółki przekształcanej. Zgodnie z art. 12 ustawy o rachunkowości:
- księgi rachunkowe otwiera się na dzień zmiany formy prawnej (wpisu spółki przekształconej do KRS);
- księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej.
Jednocześnie art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości przewiduje możliwość niezamykania i nieotwierania ksiąg rachunkowych w sytuacji, kiedy dochodzi do przekształcenia jednej spółki osobowej w inną spółkę osobową. Rezygnacja z zamknięcia (otwarcia) ksiąg rachunkowych powoduje m.in. konieczność wyliczenia wspólnego dochodu i wspólnej podstawy opodatkowania oraz złożenie deklaracji podatkowej przez spółkę przekształconą (deklaracja jest jedna, ale obejmuje przychody i koszty obu spółek).
Jak obliczyć PCC w przypadku przekształcenia spółki jawnej w komandytową?
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że w przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową może pojawić się potrzeba zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to sytuacji, kiedy zadeklarowane wkłady w spółce przekształconej będą identyczne jak wkłady wspólników w spółce przekształcanej, ale majątkiem spółki komandytowej będą też składniki nabyte w trakcie funkcjonowania spółki jawnej.
Zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej majątek niebędący jednocześnie wkładem przesądza o powstaniu nadwyżki, która powinna zostać opodatkowana PCC (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 30 września 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4014.199.2022.1.MZ).
Oczywiście jeżeli wspólnicy zadecydują o wniesieniu do spółki komandytowej dodatkowych wkładów, niezwiązanych z majątkiem spółki jawnej, również one będą podlegały opodatkowaniu.
Przekształcenie spółki jawnej w komandytową otwiera przed wspólnikami wiele nowych możliwości na gruncie prawa podatkowego. Jest to jednak wieloetapowa i dosyć skomplikowana procedura, dlatego warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia kancelarii prawnej, która zadba o dochowanie wszystkich formalności.
Pytania i odpowiedzi
Tak, na gruncie art. 584 k.s.h. wspólnicy spółki przekształconej odpowiadają za zobowiązania spółki przekształcanej przez 3 lata od dnia przekształcenia.
Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Krajowej Administracji Skarbowej przekształcenie spółki w spółkę komandytową nie pozostaje w sprzeczności z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, mimo że w wyniku transformacji doszło do obniżenia PIT oraz zniesienia obowiązku daniny solidarnościowej (vide: opinia zabezpieczająca Szefa KAS z dnia 30 listopada 2022 r., nr DKP1.8082.2.2022).
Może Ciebie również zainteresować:
Zaufali nam: