Finanse i Podatki

AdobeStock_45926727

Oznaczenie CE dla zabawki – certyfikacja krok po kroku

Każdy chcący sprzedawać zabawki w Polsce i w Europie powinien zadbać o wprowadzenie zabawki do obrotu pod oznaczeniem CE (nie jest to przywilej, a obowiązek przedsiębiorcy). Oznaczenie to jest ono symbolem jakości, europejskiego pochodzenia i z perspektywy prawnej gwarancją, że kupowany produkt jest zgodny z przepisami unijnymi dotyczącymi między innymi jakości wykonania i bezpieczeństwa.

Jak zatem uzyskać takie oznaczenie i nie dostać przy tym prawnego zawrotu głowy? Przekonajmy się.

AML dokumentacja

Kto powinien posiadać procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) i co musi się z nich znaleźć?

Od dnia 1 marca 2018 r. obowiązuje nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Powstała w odpowiedzi na europejską dyrektywę Anti-Money Laundering (zwaną dalej AML) i jej celem było dostosowanie polskiego ustawodawstwa w tym zakresie. Kary za jej nieprzestrzeganie są wysokie. Ale czym tak naprawdę jest ta regulacja i jak się ją stosuje w praktyce?

Mała Instytucja Płatnicza - procedura rejestracyjna

Jak zostać małą instytucją płatniczą (MIP)?

Wprowadzona do naszego systemu prawnego instytucja Małej Instytucji Płatniczej jako odpowiedź na konieczność wdrożenia dyrektywy PSD2 otwiera łatwiejszą drogę wszystkim tym, którzy chcieliby świadczyć usługi płatnicze, przy czym jednocześnie nie piszą się na spełnianie surowych wymogów dla Krajowych Instytucji Płatniczych. Jak zatem otrzymać ten status i co się z nim wiąże? Przekonajmy się.

Spółka komandytowa a spółka jawna

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawna krok po kroku

Zgodnie z aktualnie przyjętą przez Sejm uchwałą spółki komandytowe zostaną objete podatkiem dochodowym CIT. Dojdzie zatem do tzw. podwójnego opodatkowania, najpierw dochodu spółki podatkiem CIT, a kolejno  dochodu wspólników podatkiem PIT. Jednym z proponowanych rozwiązań na uniknięcie tej zmiany, jest przekształcenie formy działalności w spółkę jawną. Jak zatem wygląda proces przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną?

Przekształcenie w spółkę

Kondycja polskich firm w obliczu światowej pandemii: dywersyfikacja ryzyka w biznesie

Minęło 6 miesięcy od chwili ogłoszenia stanu epidemii w Polsce. Większości firm udało się przetrwać kryzys i podążający za nim, biznesowy chaos. Niestety część podmiotów zakończyło swoją działalność lub – w najgorszym wypadku – złożyło wniosek o upadłość. W tym artykule podsumujemy ogólnie aktualną sytuację polskich firm, a także zastanowimy się nad możliwościami ograniczenia ryzyka wynikającego z formy prawnej w jakiej dana działalność jest prowadzona.

Estoński CIT

Podatek estoński

Estoński CIT to koncepcja podatku, która zakłada że CIT nie jest odprowadzany od wypracowanego przez firmę zysku w danym roku, ale dopiero w momencie wypłaty tego zysku z firmy. Termin wejścia w życie zmian jest na razie nieznany, choć zmiany podatkowe najczęściej zaczynają obowiązywać od początku roku podatkowego. O szczegółach projektu, a także o zaletach jak i wadach tego rozwiązania opowiada mec Wasilewska w dzisiejszym artykule.

Spółka jawna a komandytowa

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną

Z uwagi na planowaną nowelizację w zakresie objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT, wielu przedsiębiorców zaczęło się zastanawiać, jaka forma prawna prowadzenia działalności będzie alternatywą dla dotychczasowej spółki komandytowej pod kątem zbliżonych zasad funkcjonowania oraz korzyści wynikających z tzw. “jednokrotnego opodatkowania”. Jedną z pierwszych form jaka przychodzi na myśl jest spółka jawna. W dzisiejszym artykule opisujemy podobieństwa i różnice w funkcjonowaniu tych dwóch form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej.

Rejestr akcjonariuszy

Dematerializacja akcji 2021

W natłoku informacji o tym, że od 2021 roku spółki komandytowe mogą zostać objęte podatkiem CIT łatwo jest zapomnieć o tym, że do 30 września 2020 spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne muszą dopełnić część czynności w ramach przygotowania do nowych obowiązków, którymi zostaną obarczone od 1 marca 2021, a związanymi z obowiązkową i powszechną dematerializacją akcji. Przeanalizujmy zatem co należy zrobić i jakie obowiązki pojawią się po tym terminie.

Sp.k. a CIT

Spółka komandytowa a CIT od stycznia 2021 (projekt)

Zgodnie z nowo opublikowanym na rządowych stronach wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów okazuje się, że spółki komandytowe nie dość, że mogą stać się podatnikami CIT to jeszcze może to nastąpić już w 2021r. a pamiętajmy, że zgodnie z przepisami nie są one osobami prawnymi. Nie trzeba chyba mówić, że wywołało to powszechne oburzenie wśród przedsiębiorców szczególnie z sektora prywatnego i to mimo, że sam pomysł nie jest nowy. Ale co dokładnie wiadomo na ten temat? O tym w dzisiejszym wpisie.

Windykacja na koszt dłuznika

Przeniesienie kosztów windykacji na dłużnika

Od 2020 r. korzystanie z tzw. białej listy podatników VAT jest dla przedsiębiorców obowiązkowe. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorców dokonujących płatności kwot powyżej 15.000 zł. Czym w zasadzie jest biała lista podatników VAT, a także jakie konsekwencje niesie za sobą nie przestrzeganie przepisów – o tym w dzisiejszym wpisie mec Wasilewskiej.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG)

Gdy firma osiąga coraz większe dochody zmiana formy prowadzenia działalności jest nieunikniona w celu dywersyfikacji ryzyka gospodarczego i ochrony majątku prywatnego przedsiębiorcy. W takiej sytuacji wielu przedsiębiorców bierze pod uwagę przekształcenie prowadzonej przez siebie działalności w odpowiadającą ich założeniom spółkę prawa handlowego.