Finanse i Podatki

Przekształcenie w spółkę

Kondycja polskich firm w obliczu światowej pandemii: dywersyfikacja ryzyka w biznesie

Minęło 6 miesięcy od chwili ogłoszenia stanu epidemii w Polsce. Większości firm udało się przetrwać kryzys i podążający za nim, biznesowy chaos. Niestety część podmiotów zakończyło swoją działalność lub – w najgorszym wypadku – złożyło wniosek o upadłość. W tym artykule podsumujemy ogólnie aktualną sytuację polskich firm, a także zastanowimy się nad możliwościami ograniczenia ryzyka wynikającego z formy prawnej w jakiej dana działalność jest prowadzona.

Estoński CIT

Podatek estoński

Estoński CIT to koncepcja podatku, która zakłada że CIT nie jest odprowadzany od wypracowanego przez firmę zysku w danym roku, ale dopiero w momencie wypłaty tego zysku z firmy. Termin wejścia w życie zmian jest na razie nieznany, choć zmiany podatkowe najczęściej zaczynają obowiązywać od początku roku podatkowego. O szczegółach projektu, a także o zaletach jak i wadach tego rozwiązania opowiada mec Wasilewska w dzisiejszym artykule.

Spółka jawna a komandytowa

Czym się różni Spółka jawna od spółki komandytowej?

Z uwagi na planowaną nowelizację w zakresie objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT, wielu przedsiębiorców zaczęło się zastanawiać, jaka forma prawna prowadzenia działalności będzie alternatywą dla dotychczasowej spółki komandytowej pod kątem zbliżonych zasad funkcjonowania oraz korzyści wynikających z tzw. “jednokrotnego opodatkowania”. Jedną z pierwszych form jaka przychodzi na myśl jest spółka jawna. W dzisiejszym artykule opisujemy podobieństwa i różnice w funkcjonowaniu tych dwóch form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej.

Rejestr akcjonariuszy

Dematerializacja akcji 2021

W natłoku informacji o tym, że od 2021 roku spółki komandytowe mogą zostać objęte podatkiem CIT łatwo jest zapomnieć o tym, że do 30 września 2020 spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne muszą dopełnić część czynności w ramach przygotowania do nowych obowiązków, którymi zostaną obarczone od 1 marca 2021, a związanymi z obowiązkową i powszechną dematerializacją akcji. Przeanalizujmy zatem co należy zrobić i jakie obowiązki pojawią się po tym terminie.

Sp.k. a CIT

Spółka komandytowa a CIT od stycznia 2021 (projekt)

Zgodnie z nowo opublikowanym na rządowych stronach wykazem prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów okazuje się, że spółki komandytowe nie dość, że mogą stać się podatnikami CIT to jeszcze może to nastąpić już w 2021r. a pamiętajmy, że zgodnie z przepisami nie są one osobami prawnymi. Nie trzeba chyba mówić, że wywołało to powszechne oburzenie wśród przedsiębiorców szczególnie z sektora prywatnego i to mimo, że sam pomysł nie jest nowy. Ale co dokładnie wiadomo na ten temat? O tym w dzisiejszym wpisie.

Windykacja na koszt dłuznika

Przeniesienie kosztów windykacji na dłużnika

Od 2020 r. korzystanie z tzw. białej listy podatników VAT jest dla przedsiębiorców obowiązkowe. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorców dokonujących płatności kwot powyżej 15.000 zł. Czym w zasadzie jest biała lista podatników VAT, a także jakie konsekwencje niesie za sobą nie przestrzeganie przepisów – o tym w dzisiejszym wpisie mec Wasilewskiej.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG)

Gdy firma osiąga coraz większe dochody zmiana formy prowadzenia działalności jest nieunikniona w celu dywersyfikacji ryzyka gospodarczego i ochrony majątku prywatnego przedsiębiorcy. W takiej sytuacji wielu przedsiębiorców bierze pod uwagę przekształcenie prowadzonej przez siebie działalności w odpowiadającą ich założeniom spółkę prawa handlowego.

Jak przenieść biznes do internetu

Biznes w dobie kryzysu. Jak przenieść firmę do Internetu?

Ekonomiczne skutki pandemii są odczuwalne dla większości polskich i zagranicznych firm. Eksperci nie bez powodu nazywają ten okres spowolnieniem, a nawet kryzysem gospodarczym. Przyznają, że aktualna sytuacja stanowi spore wyzwanie dla ogromnej liczby przedsiębiorców. Zwłaszcza tych, którzy dotychczas działali wyłącznie stacjonarnie, w tzw. modelu tradycyjnym. Dlatego najlepszym krokiem, na jaki mogą się teraz zdecydować, jest przeniesienie swojego biznesu do sieci. Jak rozpocząć sprzedaż online bezpiecznie, efektywnie i zgodnie z prawem?

VAT - biała lista podatników

Biała lista podatników VAT

Od 2020 r. korzystanie z tzw. białej listy podatników VAT jest dla przedsiębiorców obowiązkowe. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorców dokonujących płatności kwot powyżej 15.000 zł. Czym w zasadzie jest biała lista podatników VAT, a także jakie konsekwencje niesie za sobą nie przestrzeganie przepisów – o tym w dzisiejszym wpisie mec Wasilewskiej.

Nowelizacja prawa pracy 2020

Prawo pracy 2020 – zmiany w kodeksie

W II połowie 2019 r. i na początku 2020 r. weszło w życie kilka zmian przepisów dot. prawa pracy, które mogą znacząco oddziaływać na pracodawców. Na 2020 r. planowane są kolejne zmiany w prawie pracy – biorąc pod uwagę środowisko polityczne najpewniej ich konkretny kształt zostanie ujawniony po wyborach. Poniżej podsumowanie zmian, które już obowiązują oraz planów ustawodawcy na niedaleką przyszłość.

Ciemnoniebieski Fikcja Literacka e-Booki Nowa Treść Sztuka i Rozrywka Post na Facebooka

Biznesowy pomost między Polską a Chinami

Otworzyliśmy dla Was rynek europejski i USA, a teraz mamy szansę wspomóc w ekspansji na rynek chiński, wykorzystując relacje partnerskie oraz nieograniczony dostęp do klientów dzięki możliwościom jaką daje e-commerce. Dlatego bardzo miło nam zakomunikować, że Kancelaria RPMS wraz z partnerem EnterChina uruchomiła program wsparcia klientów w rozpoczęciu działalności na terenie Chin obejmujący zarówno utworzenie oddziału / siedziby, jak również rozpoczęcie ekspansji poprzez sklep internetowy, bez konieczności faktycznego przeniesienia działalności.

Windykacja faktur branża budowlana

Odzyskiwanie należności z faktur w branży budowlanej

Firmy budowlane są wyjątkowo często narażone na występowanie zatorów płatniczych i utratę płynności finansowej. Problem potęguje przede wszystkim notoryczne niespłacanie faktur przez kontrahentów, co jest wynikiem m.in. złych praktyk zakorzenionych w polskiej kulturze biznesowej. Oto kilka praktycznych wskazówek dla przedsiębiorców, którzy chcą odzyskać pieniądze z przeterminowanych faktur.