Obszary wsparcia Krajowych Instytucji Płatniczych
Krajowym instytucjom płatniczym, które skorzystają ze wsparcia naszych prawników, gwarantujemy następujący zakres usług.
Prowadzenie postępowania licencyjnego
Aby uzyskać status krajowej instytucji płatniczej, osoba prawna musi spełnić szereg wymagań formalnych określonych w ustawie o usługach płatniczych. Informacje, jakie należy przedłożyć, obejmują m.in.:
- adres siedziby;
- statut, akt założycielski lub umowę spółki;
- program działania i plan finansowy;
- dokumenty potwierdzające posiadanie funduszy własnych w wymaganej wysokości;
- opis systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej;
- dane osób posiadające większościowe pakiety udziałów lub akcji;
- informacje potwierdzające kompetencje wnioskodawców oraz osób zarządzających, a także dane biegłych rewidentów i firm audytorskich;
- dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia OC lub gwarancji;
- opinię Prezesa NBP (w wybranych przypadkach).
Zezwolenie jest wydawane wyłącznie we wnioskowanym zakresie i może być zmienione w trybie decyzji administracyjnej. Dla naszych klientów przygotowujemy kompleksowe wnioski oraz reprezentujemy podmioty w postępowaniach licencyjnych przed KNF.
Usługi compliance
Wysoka dynamika zmian legislacyjnych zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej wymaga nieustannego nadzoru nad zgodnością działalności krajowej instytucji płatniczej z przepisami. W ramach bieżącej obsługi prawnej zapewniamy:
- monitorowanie zmian w przepisach prawa;
- sugerowanie wdrożenia odpowiednich rozwiązań lub adaptację już istniejących procesów;
- przekazywanie aktualnych wytycznych KNF w zakresie regulacji rynku finansowego.
W ramach usługi compliance nadzorujemy zgodność wewnętrznych procedur i dokumentacji. Dzięki naszym działaniom firma ma czas, aby przygotować się do zmian z wyprzedzeniem i zapewnić wysoką wydajność świadczonych usług.
Doradztwo w zakresie obliczenia opłat rocznych na nadzór oraz składanie deklaracji do KNF
Zgodnie z art. 113 ustawy o usługach płatniczych krajowe instytucje płatnicze są obowiązane do wnoszenia opłat na pokrycie kosztów nadzoru. Wpłata nie może przekroczyć 1% kwoty zysku pomniejszonego o obciążenia i dywidendy obliczonej na ostatni dzień roku, za który jest należna wpłata na pokrycie kosztów nadzoru.
Deklarację w przedmiocie wniesionej opłaty należy złożyć na formularzu stanowiącym załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi oraz opłat za niektóre czynności Komisji Nadzoru Finansowego.
Koszty nadzoru określane są każdego roku do dnia 30 września i będą ulegały cyklicznej zmianie, ponieważ do ich wyliczenia KNF stosuje wzór uwzględniający szereg zmiennych. Nieuiszczone opłaty podlegają ściągnięciu w drodze egzekucji administracyjnej.
Wspieramy naszych klientów w wyliczaniu opłat z tytułu nadzoru oraz składania deklaracji do KNF.