Zagubiony/ opóźniony bagaż
Wypatrujesz swojego bagażu na taśmie, inni podróżni odbierają walizki a Ty… zostajesz w końcu sam, a taśma przestaje się kręcić. Twój bagaż zaginął.
Takie sytuacje reguluje Konwencja o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, sporządzona w Montrealu dnia 28 maja 1999r. (Dz.U. z 2007r., nr 37 poz. 235). Za bagaż rejestrowany, czyli ten nadawany do luku, od momentu nadania do momentu jego odbioru przez pasażera na docelowym lotnisku odpowiada przewoźnik lotniczy. Jeśli zatem samolot dotarł a bagaż nie w takim przypadku należy się odszkodowanie pieniężne.
W pierwszej kolejności zagubienie bądź uszkodzenie bagażu należy zgłosić na lotnisku w biurze rzeczy znalezionych i zagubionych wypełniając stosowny raport PIR (Property Irregularity Report), tj. raport niezgodności bagażowej. By złożenie wniosku posżło możliwie sprawnie zgłoś się do biura mając przygotowany:
- odcinek karty pokładowej, wydanej podczas odprawy bagażowo-biletowej
- dowód tożsamości
- kwit świadczący o nadaniu bagażu
- bilet
- inne dane lotu
Skargi z tytułu zniszczenia, opóźnienia, zagubienia lub kradzieży bagażu należy kierować do przewoźnika lotniczego i to tylko na jego ręce musi odbyć się złożenie reklamacji. Dlatego tak ważne jest przeczytanie regulaminu danej linii lotniczej już na etapie kupowania biletu lotniczego. Często bowiem zawarte są tam też informacje na temat odszkodowania za opóźniony lot.
Jeśli minie 21 dni, a po naszym bagażu nadal wszelki ślad zaginął, należy uznać go za zagubiony. Linia lotnicza jest zobowiązana poprzez Konwencję Montrealską do zapłaty odszkodowania za zagubiony bagaż, ale wysokość wypłaconej kwoty zależna jest od linii lotniczych co może zaważyć na uzyskaniu odszkodowania. To kwestia bardzo indywidualna, dlatego warto mieć dobrze udokumentowaną zawartość swojego bagażu. Nie zaszkodzi zrobienie zdjęcia walizki przed podróżą. Warto mieć także zrobioną pełną listę zaginionych przedmiotów z ich przybliżoną wartością. Jesteś w najlepszej sytuacji, jeżeli masz paragony dokumentujące zakup określonych rzeczy, wtedy załącz ich kopie – to zawsze pomaga w uzyskaniu zwrotu pieniędzy. Pamiętaj, że linia lotnicza czy firma ubezpieczeniowa uwzględni bieżącą wartość przedmiotów albo koszt ich wymiany, a nie cenę, jaką zapłaciłeś w przeszłości.
Często jest jednak tak, że bagaż w rzeczywistości do nas trafi, ale kilka dni później. Wtedy w terminie 7 dni od jego odbioru, należy złożyć reklamację bezpośrednio u przewoźnika lotniczego.
Za samo opóźnienie bagażu przysługuje nam zwrot podstawowych kosztów jakie ponieśliśmy, takie jak zakup niezbędnych kosmetyków i ubrań na zmianę. Warto jednak uprzednio skontaktować się z linią lotniczą w tej sprawie oraz zachować dowody dokonania zakupów. Będą one niezbędne do udokumentowania poniesionych wydatków w procesie odszkodowawczym.
Jeśli linia lotnicza uchyla się od odpowiedzi na złożoną skargę, lub jego odpowiedź jest niesatysfakcjonująca bądź też odmawia wypłacenia odszkodowania za opóźniony lot, swoich praw można skutecznie dochodzić przed sądem.