|
9 czerwca 2020 | Ostatnio zmodyfikowano 10 stycznia, 2024 o 16:21 | Czas na przeczytanie: 12 minut

ZEKSZTAŁCENIE SPÓŁKI CYWILNEJ – WYBÓR FORMY PRZEKSZTAŁCENIA

Prowadzenie biznesu w formie spółki cywilnej jest jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności w Polsce. Przesądza o tym przede wszystkim kwestia ograniczonych do minimum formalności w zakresie jej założenia, jak i dalszego prowadzenia. Atrakcyjność spółki cywilnej kończy się jednak wraz z rozwojem firmy. Zwiększone obroty, a co za tym idzie wyższe zobowiązania i zwiększone ryzyko gospodarcze sprawia, że spółka cywilna przestaje być opłacalną i bezpieczną formą prowadzenia działalności.

Powyższe wynika z faktu, że spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej, dlatego stroną każdej zawieranej umowy są wspólnicy, a nie spółka jako osobny podmiot. Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają całym swoim majątkiem za wszelkie zobowiązania wynikłe z prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, co zwiększa ryzyko gospodarcze wspólników w zakresie prowadzonego przez nich biznesu, w szczególności odpowiedzialność za jej niespłacone zobowiązania.

Zwiększone obroty oraz szybszy rozwój spółki powinny być zatem pierwszym momentem, w którym należy poważniej podejść do kwestii przekształcenia spółki cywilnej przede wszystkim w celu zmniejszenia ryzyka gospodarczego w zakresie prowadzonego biznesu.Wyrażam zgodę na kontakt oraz akceptuję Politykę Prywatności

W polskim porządku prawnym można wyróżnić różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza lub jedna ze spółek prawa handlowego – kapitałowa lub osobowa. Niekiedy spotkamy się również ze spółką cywilną. Wyjaśniamy, czym ona jest, a przede wszystkim, czy można dokonać jej przekształcenia.


Kamila Wasilewska
RADCA PRAWNY
Specjalizacja: Prawo finansowe i FinTech, AML, sprawy sporne i sądowe, prawo...
Więcej artykułów tego autora

Pozostałe ArtykułyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *