Dla kogo przeznaczone jest szkolenie z zakresu prawa autorskiego?
Nasza kancelaria oferuje szkolenia z zakresu praktycznych aspektów prawa autorskiego skierowane do wszystkich branż, które, chociażby w niewielkim stopniu mają do czynienia z zagadnieniami prawnoautorskimi. Z naszym usług skorzystają:
- indywidualni twórcy oraz artyści działający w formie zorganizowanej (np. stowarzyszeń lub związków);
- agencje marketingowe i copywriterskie;
- wydawnictwa literackie;
- graficy komputerowi;
- software house’y, które tworzą oprogramowanie IT na indywidualne zamówienie;
- startupy technologiczne;
- pracownicy naukowi;
- placówki naukowe, np. uczelnie wyższe, instytuty badawcze;
- jednostki samorządowe oraz budżetowe
Znajomość przepisów autorskich pozwala na świadome zarządzanie prawami do utworu, a także ich ochronę w razie naruszenia przez osoby trzecie.
Jakie zagadnienia obejmuje szkolenie z zakresu prawa autorskiego?
Szkolenie „Prawo autorskie w praktyce” to nie tylko omówienie obowiązujących norm. To również analiza wielu case studies w oparciu o przygotowane materiały oraz problematykę, z jaką spotykają się nasi słuchacze. Jakie zagadnienia możemy zaprezentować podczas spotkania?
Przesłanki identyfikacji utworu i odróżnienie go od zwykłego dzieła
Już samo pojęcie utworu zdefiniowanego na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych sprawia w praktyce niemało trudności. Zgodnie z art. 1 ustawy pod pojęciem utworu należy rozumieć każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
W doktrynie wskazuje się, że utworem może być wyłącznie dzieło człowieka. Nie będzie nim np. wytwór przyrody lub programu komputerowego, który powstał w oparciu o schematyczne algorytmy. Przymiot utworu jest również uzależniony od stopnia indywidualności dzieła twórcy. Choć przepisy nie wskazują na ile oryginalne musi być dzieło, aby nie stanowiło plagiatu, z pewnością stopień nasycenia elementami charakterystycznymi dla danej twórczości musi być na tyle znaczne, aby odróżniało się od wytworów konkurencyjnych.
Utwór powstaje z mocy samego prawa z momentem jego ustalenia. Nie musi być ukończony, zgłoszony do jakiegokolwiek rejestru lub w inny sposób objęty formalną ochroną. Zgodnie z przepisami twórca nie musi utworu nawet ukończyć. Wystarczające będzie samo jego ustalenie, czyli utrwalenie w postaci pozwalającej na zapoznanie się z nim przynajmniej jednej osoby poza twórcą. Nie ma przy tym znaczenia, czy dzieło jest trwałe, czy też ulega samorzutnemu rozkładowi.
Klasyfikowanie dzieł jako utworów nie jest proste i zawsze wymaga indywidualnej analizy sytuacji. W ramach szkolenia:
- wyjaśniamy, co odróżnia utwór od dzieła;
- omawiamy ustawowe przesłanki utworu o oparciu o konkretne przykłady z praktyki, orzecznictwa i doktryny, a także minimalny poziom twórczości;
- przekazujemy wiedzę z zakresu oceny efektów pracy twórczej;
- omawiamy obowiązujące przepisy w kontekście utworów naukowych i programów komputerowych oraz stworzenia utworu przez pracownika;
- przedstawiamy przedmiotowy i podmiotowy zakres obowiązywania ustawy.