Wzory przemysłowe, obok znaków towarowych stanowią jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw. Są składnikiem identyfikacji wizualnej firmy, w szczególności elementów charakterystycznych dla oferowanych produktów, wpływającym na w rezultacie na decyzje zakupowe klientów. Wzór przemysłowy o wysokiej jakości lub wartości warto chronić, ponieważ jego rolą jest kreowanie wizji produktu i marki jako czegoś wyjątkowego, wyróżniającego się na tle konkurencji. Ochrona wzoru przemysłowego jest szalenie istotna, szczególnie na terenie Unii Europejskiej i w tym celu zaleca się podjęcie się rejestracji wzoru przemysłowego.

Wykorzystanie Twojego wzornictwa przez inną firmę będzie wówczas zabezpieczone odpowiednimi przepisami prawnymi, co umożliwi m.in. udzielanie na nie odpłatnej licencji, sprzedaż lub prowadzenie postępowań spornych i sądowych w związku z naruszeniem praw do danego wzoru. Wymaga to jedynie wysłania dokumentów do Urzędu Patentowego RP. Urząd patentowy udzieli jej już w momencie wysłania wniosku tak długo jak wykazuje on indywidualny charakter postać wytworu.

    Krok 1 z 3
    Zweryfikuj bezpłatnie wzór przemysłowy

    Wybierz dokument z dysku

    albo przeciągnij i upuść tutaj

    Rozpocznij weryfikację
    Krok 2 z 3
    Na jakim obszarze chcesz zabezpieczyć prawa?
    Dalej
    Krok 3 z 3
    Na jaki adres wysłać wyniki weryfikacji?
    Dane podane w formularzu będą przetwarzane przez Kancelarię Prawną RPMS z siedzibą w Poznaniu, w celu realizacji zgłoszenia oraz według zasad zawartych w Polityce Prywatności.

    Dziękujemy za zgłoszenie.

    W ciągu 24 godzin przekażemy wynik weryfikacji na wskazany adres e-mail lub skontaktujemy się telefonicznie.

    Zaufali nam

    Czym jest wzór przemysłowy?

    Wzorem przemysłowym może być postać lub część danego wytworu, czyli design, nadający mu indywidualnego charakteru. Składają się na niego kolory, kontury, cechy linii, kształty, materiały, oraz struktura. Dlatego wzorem przemysłowym będzie np. design mebli, artykułów spożywczych, zabawek, ubrań, czy sprzętów elektronicznych.

    Wzorem przemysłowym nie mogą być za to elementy wewnętrzne, składowe, które są niewidoczne podczas zwyczajnego użytkowania, oraz części zamienne służące do naprawy danej rzeczy.

    Przy kwalifikacji szczególnie bierze się pod uwagę to , żeby posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części była unikatowa i twórcza.

    Dlaczego warto zarejestrować wzór przemysłowy

    • Rejestracja zapewnia efektywną ochronę wzoru przed naruszeniem.
    • Umożliwia zachowanie indywidualnego, charakterystycznego wyglądu, który stanowi znak rozpoznawczy danej marki czy produktu.
    • Stanowi zabezpieczenie przed zarzutami o wykorzystanie cudzego wzoru przemysłowego.
    • Staje się składnikiem majątku osobistego lub firmowego, przez co można na nim zarabiać.
    • Pozwala na dochodzenie swoich praw do wzoru na terenie nie tylko rzeczypospolitej polskiej ale też, w przypadku wybrania takiej opcji, na terenie Unii Europejskiej oraz na świecie.

    Nasze usługi zastrzeżenia wzoru przemysłowego – czyli czym się zajmujemy:

    • Opracowanie badań zdolności rejestracyjnej Twojego wzoru przemysłowego oraz monitorowanie innych, kolizyjnych rejestracji oraz zmian w rejestrach,
    • Pomoc w uzyskaniu prawa ochronnego na terenie kraju, Europy i świata,
    • Kontrola nad terminowym odnawianiem praw z rejestracji,
    • Przygotowywanie opinii prawnych przeciw naruszającym prawa do wzoru przemysłowego i osobom trzecim, listów ostrzegawczych w związku z naruszeniem, umów (np. sprzedaży, udzielenia licencji) i wyceny wzoru przemysłowego,
    • Reprezentacja w mediacjach, negocjacjach, urzędzie patentowym, sprawach spornych i sądowych, a także w postępowaniach celnych,
    • Zaplanowanie skutecznej strategii ochrony wzoru przemysłowego, zgodnej z potrzebami i charakterystyką Twojej działalności.

    Co musisz wiedzieć o wzorach przemysłowych (FAQ)

    Skuteczna ochrona wzoru przemysłowego daje w oparciu o prawo z rejestracji wzoru daje wyłączność na korzystanie z danego wzoru, gwarantując tym samym bezpieczeństwo zachowania charakterystycznego, rozpoznawalnego designu danego produktu po uiszczeniu opłaty za pierwszy okres. Nikt nie może bezkarnie skopiować czy podrobić zarejestrowanego wzoru przemysłowego będącego przedmiotem własności intelektualnej czy własności przemysłowej. Rejestracja pozwala też na zarabianie na jego licencjonowaniu i sprzedaży, przez co podnosi ogólną wartość przedsiębiorstwa (staje się składnikiem jej aktywów). Należy przypomnieć, że tylko udzielenie prawa prowadzi do możliwości jego egzekucji

    Rejestracji wzorów przemysłowych dokonuje się przez złożenie podania i ilustracji wraz z opisem cech danego wzoru przemysłowego do:

    • Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (jeżeli rejestrujemy wzór w trybie krajowym),
    • EUIPO (tryb europejski),
    • albo WIPO (tryb międzynarodowy).

    Warunkiem uzyskania patentu jest innowacyjność danego wynalazku. Wzór przemysłowy nie jest formą ochrony nowatorskiego procesu czy rozwiązania technicznego/naukowego, a jedynie jego estetyki, designu, wyglądu. Nie dotyczy więc jego funkcjonalności, jak ma to miejsce w prawie patentowym, a jedynie zewnętrznej, charakterystycznej formy. W związku z tym, nie można opatentować wzoru przemysłowego. Lecz ochrona jest też udzielana na wzory przemysłowe przez urząd patentowy.

    Zdarza się, że rejestracja przestrzennego znaku towarowego w urzędzie patentowym, np. w przypadku opakowań, okazuje się lepszym rozwiązaniem. Główną przyczyną jest możliwość bezterminowego przedłużania takiej ochrony co dekadę od czasu uzyskania decyzji o udzieleniu prawa w urzędzie patentowym. Wzór przemysłowy może być objęty zabezpieczeniem maksymalnie na okres 25 lat. Nie można ponownie zgłosić go do rejestracji, ponieważ po opublikowaniu traci podstawową cechę warunkującą ustanowienie czegoś wzorem przemysłowym – aspekt nowości bo należy pamiętać, że powinna nim być rzecz nowa i posiadająca indywidualny charakter. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy w Twoim przypadku bardziej opłaca się rejestracja znaku towarowego, czy wzoru przemysłowego lub masz inne pytania jeśli chodzi o zgłoszenie wzoru– zapraszamy do kontaktu!

    Nikt nie może wykorzystać wzoru przemysłowego w celach komercyjnych bez zgody właściciela. Zakazowi podlega sprzedaż, import i produkcja towarów zawierających taki sam lub podobny wzór. Naruszyciel będzie narażony na odpowiedzialność cywilną.

    Tymczasowa ochrona obowiązuje już od chwili zgłoszenia wzoru przemysłowego do Urzędu Patentowego np. Rzeczypospolitej Polskiej (oczywiście pod warunkiem, że Urząd udzieli prawa do rejestracji).

    Wszystko to, co stanowi charakterystyczną postać danego produktu. Estetyka ubrań, mebli, zabawek, produktów spożywczych często decyduje o ich rynkowym sukcesie i rozpoznawalności. Dlatego warto zainwestować w rejestrację wzoru przemysłowego, jeżeli odznacza się on indywidualnym charakterem.

    Wszelkich wzorów mogących powodować kontrowersje, np. obrażających uczucia religijne, patriotyczne, tradycję, niezgodnych z dobrymi obyczajami i sprzeczne z porządkiem publicznym.

    Według art. 103 ust. 1 ustawy Prawo Własności Przemysłowej jest to moment, w którym może on dotrzeć do osób zajmujących się zawodowo dziedziną, z którą ma związek dany wzór.

    Tak. Wystarczy zgłosić się do Urzędu Patentowego w celu unieważnienia wzorów przemysłowych, które naruszają czyjeś prawa. Wówczas jest to rozstrzygane w trybie postępowania spornego.

    MASZ PYTANIA DOTYCZĄCE WZORU PRZEMYSŁOWEGO LUB CHCIAŁBYŚ GO ZASTRZEC ? SKONTAKTUJ SIĘ !

    Zaufali nam

    Zobacz wszystkie

    Nasze Aktualności prawne