Dochodzenie odszkodowań. Oferta dla przedsiębiorców
Prowadzenie działalności gospodarczej często wiąże się z bardzo wysokimi nakładami finansowymi ponoszonymi na zakup specjalistycznych maszyn, środków transportu czy materiałów. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, aby w zakładzie doszło do wypadku, którego konsekwencje finansowe mogą być liczone w milionach złotych. Oczywiście wielu przedsiębiorców działa profilaktycznie. Wykupują oni polisę ubezpieczeniową, kierując się ryzykiem związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Niestety w praktyce nie zawsze zakład ubezpieczeń podziela zdanie ubezpieczonego w kwestii swojej odpowiedzialności. Niekiedy też trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy dana szkoda znajduje pokrycie w ochronie ubezpieczeniowej. W przypadku otrzymania decyzji odmownej niezbędne okazuje się wniesienie odwołania od wydanej decyzji lub skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.. Doświadczeni prawnicy potrafią wykazać przesłanki odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także wskazać, w jaki sposób można oszacować, czy proponowana przez niego rekompensata nie została zaniżona. Kiedy możesz na nas liczyć?
Odszkodowanie z OC sprawcy
Odszkodowanie z OC sprawcy pozwala na zrekompensowanie szkód wyrządzonych przez osobę trzecią. Obejmuje ono zarówno uszczuplenie majątku, jak i utracone korzyści, a także ewentualne zadośćuczynienie i koszt związany z wynajmem pojazdu zastępczego. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zwykle kojarzona jest z kierowcami i rzeczywiście dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ono obowiązkowe, a za jego brak grożą surowe kary. Warto jednak pamiętać, że zakłady ubezpieczeń oferują polisę OC dla przedsiębiorców np. firm audytorskich lub biur rachunkowych. W razie popełnienia błędu będą one odpowiadały w pierwszej kolejności właśnie z polisy. Dla szeregu zawodów posiadanie polisy OC jest obligatoryjne.
W praktyce naprawienie uszczerbku poprzez likwidację szkody z OC sprawcy wypadku często trwa długo, a zakłady ubezpieczeń dokładają starań, aby zaniżyć odszkodowanie powypadkowe. Aby skutecznie dochodzić naprawienia wyrządzonej szkody, warto skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej z wieloletnim doświadczeniem w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Wsparcie prawników jest istotne na każdym etapie postępowania odszkodowawczego – począwszy od postępowania likwidacyjnego, aż po postępowanie przed sądem powszechnym.
W przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników zasady wykonywania umów OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W stosunku do innych zawodów obowiązek posiadania OC wynika z przepisów szczególnych.
Odszkodowanie z AC za naprawę pojazdu
Odszkodowanie AC obejmuje szkody powstałe w ruchu drogowym, ale także podczas parkowania lub garażowania auta. Ubezpieczenie autocasco obejmuje szkody wyrządzone przez samego ubezpieczonego oraz osoby trzecie, nawet jeżeli nie udało się ustalić ich tożsamości. Polisa AC pokrywa też koszt naprawy uszkodzeń o charakterze losowym, np. gradobicie, zalanie lub pożar. Na wysokość odszkodowania z AC wpływa szereg czynników, w tym rozmiar szkody, wariant rozliczenia (gotówkowe lub bezgotówkowe), stopień amortyzacji związany z wiekiem pojazdu i udział własny w szkodzie.
Odszkodowanie z AC może pokryć zarówno szkodę częściową, jak i całkowitą. Za szkodę całkowitą uważa się uszkodzenie pojazdu w takim stopniu, że nie nadaje się on już do naprawy (zwykle koszty naprawy muszą wynosić minimum 70% wartości auta w dniu wyrządzenia szkody). W tym przypadku wykazanie dokładnej wysokości poniesionych strat również jest bardzo istotne, ponieważ pozwala określić rodzaj wyrządzonej szkody, a w rezultacie precyzyjnie określić kwotę odszkodowania.
Najem pojazdu zastępczego na czas likwidacji szkody
Dla wielu przedsiębiorców samochód jest niezbędny, aby mogli oni wykonywać swoją działalność. W razie uszkodzenia środka transportu konieczne staje się jak najszybsze wynajęcie pojazdu zastępczego, żeby zminimalizować straty biznesowe. Odszkodowanie obejmuje w tej sytuacji koszty, jakie najemca poniósł w związku z koniecznością korzystania z alternatywnego środka transportu.
Warto pamiętać, że długość najmu jest uzależniona przede wszystkim od czasu trwania postępowania likwidacyjnego, dlatego im dłużej zakład ubezpieczeń będzie likwidował szkodę, tym wyższe będzie odszkodowanie. O wysokości odszkodowania decyduje także poszkodowany, ponieważ to on wybiera auto zastępcze. W orzecznictwie sądów wskazuje się, że uszkodzenie pojazdu na skutek wypadku uprawnia właściciela pojazdu do skorzystania z oferty rynkowej wypożyczalni samochodów, ale uzyskanie odszkodowania w maksymalnej wysokości rekompensaty, odpowiadającej poniesionym wydatkom, nie zawsze będzie proste.
Szkoda powstała w wyniku kradzieży
Odszkodowanie w razie kradzieży jest szczególnie istotne dla tych przedsiębiorców, którzy w bieżącej działalności gospodarczej posługują się własną flotą pojazdów lub przewożą różnego rodzaju surowce lub komponenty. Ich utrata to nie tylko realna szkoda majątkowa, ale także ograniczenie możliwości produkcyjnych zakładu, którego infrastruktura i zasoby zostają uszczuplone.
Wspierając naszych klientów dokonujemy oceny stanu faktycznego oraz zbieramy materiał na potrzeby postępowania likwidacyjnego. Jeżeli okoliczności wskazują na popełnienie czynu zabronionego, składamy zawiadomienie do organów ścigania i pomagamy również na etapie postępowania karnego, biorąc udział w postępowaniu z udziałem podmiotu odpowiedzialnego za powstanie szkody.
Szkoda przepięciowa i uszkodzenie sprzętu
Przepięcie w sieci zwykle jest wynikiem gwałtownego skoku napięcia, zwarcia lub wyładowania elektrycznego. W starszym budownictwie może je spowodować nawet uderzenie pioruna. Szkody przepięciowe są szczególnie dotkliwe w przedsiębiorstwach i jednostkach, które na co dzień bazują na urządzeniach elektronicznych, jak zakłady produkcyjne, szpitale, software house’y. Do prowadzenia działalności wykorzystują one zaawansowany, a często bardzo kosztowny sprzęt, którego naprawa lub wymiana naraża przedsiębiorcę na dodatkowe, nieplanowane koszty.
Dodatkowo w wyniku przepięcia może dojść do uszkodzenia całej instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji konieczna będzie jej wymiana i przeprowadzenie kolejnych prac naprawczych.
Szkoda powstała w wyniku nieplanowanej przerwy w dostawie energii elektrycznej
Prowadzenie praktycznie każdej działalności gospodarczej jest uzależnione od dostępu do energii elektrycznej. Korzystają z niej placówki medyczne, stacje benzynowe, zakłady produkcyjne czy centra logistyczne. Nieplanowana przerwa w dostawie energii elektrycznej prowadzi do przestoju biznesu, a straty mogą być liczone w dziesiątkach tysięcy złotych za każdą godzinę.
Przepisy wykonawcze prawa energetycznego przewidują maksymalny czas przerwy – zarówno planowanej, jak i nieplanowanej – dla poszczególnych grup przyłączeniowych. Przekroczenie tego limitu uprawnia podmiot do wystąpienia z wnioskiem o odszkodowanie, jeżeli w wyniku braku prądu poniósł szkodę. Warto pamiętać, że obok odszkodowania użytkownik ma prawo wystąpić o przyznanie mu bonifikaty. Jednocześnie warto wskazać, że maksymalny czas przerwy dotyczy wyłącznie roszczeń kontraktowych, wynikających z umowy zawartej z operatorem OSD. Nie ma jednak znaczenia dla roszczeń wynikających z deliktu, np. szkody w postaci uszkodzenia serwera lub utraty danych w wyniku braku energii elektrycznej.