|
10 stycznia 2024 | Ostatnio zmodyfikowano 13 stycznia, 2024 o 18:36 | Czas na przeczytanie: 6 minut

W dniu 6 lipca 2023 roku w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej (dalej jako: “Ustawa”), która reguluje przede wszystkim:

– zasady udzielania konsumenckiej pożyczki lombardowej, w tym zawierania umowy konsumenckiej pożyczki lombardowej oraz umowy sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia lombardowego,
– zasady wykonywania działalności w zakresie lombardu,
– skutki uchybienia obowiązkom przez przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową.

Ustawa nakłada na przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową wiele nowych obowiązków. W związku z ilością koniecznych do podjęcia czynności, ustawodawca postanowił, że Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w jej w Dzienniku Ustaw, a zatem 7 stycznia 2024 r.

Mimo pozornie długiego okresu vacatio legis, przedsiębiorcy chcący kontynuować prowadzoną działalność lombardową powinni byli przeznaczyć ten czas na intensywne przygotowania do realizacji nałożonych na nich obowiązków, w tym m.in. przystosować wewnętrznych procedur wymaganych prawem do wykonywania tej działalności, zwiększyć kapitał zakładowy do 50.000 zł, zmienić formę działalności gospodarczej, czy też oraz przygotować nowe wzorce umów zawieranych konsumentami w taki sposób, aby uwzględniały one wymogi Ustawy, tj. elementy konieczne umowy pożyczki lombardowej, w tym związane z obowiązkami informacyjnymi – a to wszystko, aby po 7 stycznia 2024 r. mogli dokonać wpisu w rejestrze działalności lombardowej prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego (“KNF”).

Zmiany te mają na celu zwiększenie pewności konsumentów co do prawdziwości danych oraz wiarygodności podmiotu, z którym zawierają umowę pożyczki lombardowej.


Kamila Wasilewska
RADCA PRAWNY
Specjalizacja: Prawo finansowe i FinTech, AML, sprawy sporne i sądowe, prawo...
Więcej artykułów tego autora

Pozostałe ArtykułyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *