Na czym polegają świadczenia niepieniężne na rzecz spółki?
Możliwość obciążenia wspólnika lub wspólników obowiązkiem spełniania powtarzających się świadczeń o charakterze niepieniężnym wynika z art. 176 k.s.h. Takie rozwiązanie musi być wprost przewidziana w umowie spółki, w przypadku braku stosownej klauzuli spółka nie może domagać się od wspólnika niczego poza wniesieniem wkładu na pokrycie udziału, chyba że określone instrumenty (jak np. dopłaty) zostały w umowie uregulowane.
Pojęcie świadczenia niepieniężnego można rozumieć bardzo szeroko. Będzie nim np. świadczenie usług:
- doradztwa prawnego;
- konsultacji podatkowych;
- wsparcia IT;
- usług przewozowych;
- pomocy w zakresie marketingu SEO/SEM;
- dostarczania spółce surowców lub półfabrykatów;
- udostępniania spółce pomieszczeń lub maszyn;
- sporządzania ekspertyz technicznych.
Niezależnie od rodzaju świadczeń ich rodzaj i zakres należy dokładnie oznaczyć w umowie. Oznacza to, że umowa spółki powinna definiować, czego spółka może oczekiwać od wspólnika, a także, na jakich warunkach ma być spełniane świadczenie. Dobrym przykładem jest np. oferowanie pomocy prawnej przez trzy dni w tygodniu w wymiarze 4 godzin dziennie w siedzibie spółki i w godzinach jej pracy. Jeżeli wspólnicy nie określą w umowie spółki zakresu świadczenia, uznaje się je za bezterminowe. Oznacza to, że obowiązek wspólnika wygasa najpóźniej z chwilą likwidacji spółki i jej wykreślenia z KRS.
Formułując obowiązek realizacji świadczeń niepieniężnych w umowie spółki, należy uważać, aby zamiast świadczenia okresowego nie wprowadzić do niej świadczenia o charakterze ciągłym, które najprawdopodobniej zostanie zakwestionowane przez ZUS. Na czym polega różnica między zachowaniem wspólnika w obu przypadkach?
- Świadczenia powtarzające się są realizowane w pewnych odstępach czasu;
- Świadczenia ciągłe trwają przez określony czas.
Czy za spełnianie świadczeń na rzecz spółki wspólnikowi należy się wynagrodzenie?
Wspólnik, który realizuje na rzecz spółki dodatkowe obowiązki, może liczyć na wynagrodzenie. Jego wysokość oraz termin i sposób wypłaty powinny również zostać wskazane w umowie.
Z punktu widzenia wspólnika ważne jest to, że wynagrodzenie należy się nawet w przypadku, kiedy sprawozdanie finansowe spółki sporządzone za dany rok obrotowy wykazuje stratę. Niezależnie więc od tego, czy osoba prawna wypłaci wspólnikom dywidendę czy też nie, za cykliczne świadczenia wspólnik musi otrzymać pieniądze. Dlatego zastrzeżenie świadczeń niepieniężnych (świadczenie niepieniężne wspólnika spółki) często jest wskazywane jako jeden ze sposobów na wypłatę pieniędzy ze spółki kapitałowej (np. w formie powtarzających się świadczeń niepieniężnych czy świadczeń niepieniężnych wspólnika).
Zgodnie z art. 176 §2 k.s.h. in fine wynagrodzenie za świadczenie niepieniężne nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie. Ustawodawca nie daje jednak żadnych wskazówek co do tego, w jaki sposób takie wynagrodzenie należy ustalić.
W doktrynie wskazuje się, że pojęcie „ceny w obrocie” jest równoznaczne z „ceną rynkową”. Oznacza to, że wynagrodzenie wspólnika powinno odpowiadać rzeczywistej, średniej wysokości świadczeń danego rodzaju spełnianych przez podmioty trzecie działające na obszarze geograficznym, na jakim operuje spółka. Aby zachować stałą ekwiwalentność świadczeń, warto rozważyć wprowadzenie klauzuli waloryzacyjnej i uzależnienie aktualnego wynagrodzenia np. od wskaźnika inflacji ogłaszanej regularnie przez GUS.
Na marginesie warto jednak zauważyć, że spółka, która działa na terytorium całej Polski (a tym bardziej transgranicznie), ma bardzo dużą dowolność w ustalaniu wysokości wynagrodzenia. Ograniczenie dotyczy więc głównie osób prawnych działających na rynku lokalnym. W dorobku piśmiennictwa wskazuje się, że nadmiernie wygórowane wynagrodzenie należy uznać za świadczenie nienależne w rozumieniu art. 410 k.c., a wspólnik, który je otrzymał, powinien zwrócić różnicę między wynagrodzeniem rynkowym a otrzymanym (z uwagi na powtarzające się świadczenia niepieniężne na zasadach ogólnych gdzie nie wykazuje zysku).
Od bezwarunkowej wypłaty wynagrodzenia przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują jeden wyjątek. Zgodnie z art. 189 § 2 k.s.h., wspólnicy nie mogą otrzymać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego.
Ustawodawca nie wskazał żadnych wskazówek, w jaki sposób określić wynagrodzenie za świadczenia niepieniężne wspólnika. Można więc przyjąć, że należy je sprecyzować w taki sam sposób, jak gdyby świadczenie realizowała osoba trzecia, zatrudniona przez spółkę. Wynagrodzenie może mieć np. wymiar:
- ryczałtowy;
- godzinowy.
Ważne jest, aby możliwe było obliczenie wysokości przysporzenia wspólnika, a co za tym idzie – wysokości podatku PIT.
Obowiązek powtarzających się świadczeń a zbycie udziałów
Obowiązek realizacji świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki jest związany z konkretnymi udziałami, a nie osobami wspólników. Oznacza to, że w umowie spółki należy dokładnie wskazać, które udziały wiążą się z dodatkowymi ciężarami. Co więcej, nie ma obowiązku, aby świadczenia spełniali wszyscy wspólnicy lub aby świadczenia te były dla każdej zobligowanej osoby takie same.
Powiązanie obowiązku z udziałem oznacza też, że zbycie udziału powoduje przejście obowiązku. Dla wspólnika zbywającego oznacza to konieczność dochowania procedury zbycia udziału przewidzianej w umowie spółki. Dla nabywcy – świadomość objęcia go obowiązkiem świadczenia. Oczywiście taka umowa powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Przed odpowiednie postanowienie umowy spółki, można jednak tego uniknąć.
Czy wspólnik może świadczyć świadczenia na rzecz spółki bez wynagrodzenia?
Teoretycznie możliwe jest wprowadzenie do umowy spółki obowiązku świadczeń niepieniężnych realizowanych nieodpłatnie. Wspólnicy powinni jednak zdawać sobie sprawę ze skutków takiego rozwiązania.
W judykaturze uznaje się, że nieodpłatne świadczenie niepieniężne stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem CIT przez spółkę. Obowiązującą stawką podatku dochodowego jest 19% lub 9% w zależności od tego, czy osobie prawnej przysługuje statut małego podatnika CIT czy też nie.
W orzecznictwie NSA wskazuje się, że świadczenie wspólnika ma konkretny wymiar finansowy (vide: uchwała NSA z dnia 18 listopada 2002 r., sygn. FPS 9/02). W przypadku istnienia konkretnego świadczenia w umowie, ale bez wynagrodzenia, może się okazać, że organ podatkowy uzna, że doszło do zaniechania zapłaty podatku i potraktuje działania spółki jako czyn zabroniony na gruncie prawa karnego skarbowego (co potwierdzają opinie dyrektora krajowej informacji skarbowej przy podatku dochodowym i jeśli chodzi o sporządzenie sprawozdania finansowego na podstawie kodeks spółek handlowych).
Czy świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki stanowią tytuł do ubezpieczenia?
Listę tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego zawiera art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Choć jest to katalog obszerny, nie znajdziemy w nim wspólników spełniających świadczenia na podstawie art. 176 k.s.h. na rzecz spółki. Dodatkowo lista ma charakter enumeratywny, co oznacza, że organ rentowy nie może interpretować jej rozszerzająco.
Na brak ubezpieczenia społecznego zwrócił również uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 marca 2018 r., sygn. I UK 575/16. Wskazał on, że wspólnicy spółek kapitałowych nie są podmiotami ubezpieczeń społecznych. Relacje między wspólnikiem a spółką mają wymiar korporacyjny, także w przypadku, o którym mowa w art. 176 k.s.h. Na analogicznym stanowisku stoi Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (szczególnie pod kątem składki zdrowotnej czy jeśli chodzi o podatek dochodowy z tytułu powtarzających się świdczeń).
Aby konieczne było zgłoszenie wspólnika do ZUS, musi on spełniać świadczenia na podstawie jednego z tytułów obligujących do ubezpieczeń, jak umowa o prace lub zlecenie. Wspólnik podlega także ubezpieczeniom, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą. Jeżeli jednak świadczenia przewidziane w umowie spółki nie pokrywają się z zakresem umowy o pracę, umowy o współpracę lub innego kontraktu cywilnoprawnego, wypłacane wynagrodzenie jest wyłączone spod oskładkowania.
Czy spełnianie świadczeń niepieniężnych podlega VAT?
Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 stycznia 2023 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.575.2022.2.AKA wskazał, że w sytuacji, kiedy wspólnikowi nie przysługuje zwolnienie przedmiotowe z VAT, ma on obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i wystawiać spółce faktury VAT opiewające na wartość świadczeń.
Dla przypomnienia warto wskazać, że co do zasady podatnikiem VAT jest każdy przedsiębiorca. Ustawa o VAT przewiduje jednak dwa rodzaje zwolnień:
- przedmiotowe – dotyczy podatników, których przychodu nie przekracza 200 tysięcy złotych brutto;
- podmiotowe – dotyczy podatników wykonujących określony rodzaj działalności gospodarczej, np. świadczenie usług medycznych.
Zwolnienie nie dotyczy jednak wszystkich rodzajów działalności. Dobrym przykładem jest np. świadczenie usług prawnych lub innych usług doradczych (np. księgowych), które podlega podatkowi VAT niezależnie od wysokości przychodu (i to nawet w przypadku braku wypłaty wynagrodzenia po stronie wnioskodawcy przychodów podatkowych czy kosztów uzyskania przychodów czy świadczenia niepieniężne wspólników).
W większości przypadków wspólnik spółki z o.o. nie będzie więc musiał płacić VAT od wynagrodzenia za spełnianie świadczeń niepieniężnych, chyba że przekroczy próg dochodowy lub będzie wykonywał konkretne rodzaje działalności gospodarczej. Niezależnie od kwoty przedmiotowego zwolnienia z VAT należy zaznaczyć, że po przekroczeniu 120 tysięcy złotych brutto dochód podatnika jest opodatkowany według wyższej stawki 32%.
Świadczenia niepieniężne na rzecz spółki a podatek PIT
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że pieniądze, które wspólnik otrzymuje z tytułu świadczeń niepieniężnych stanowią dochody z innych źródeł. Jednocześnie spółka nie jest obowiązana do pobrania zaliczek z tego tytułu i nie jest płatnikiem podatku PIT. Obowiązek ten spoczywa na samym wspólniku, który staje się w tym zakresie podatnikiem i płatnikiem. Wynagrodzenie z tego tytułu jest opodatkowane według skali podatkowej – 12% lub 32% (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 8 marca 2023 r.; znak: 0113-KDIPT2-3.4011.915.2022.2.RR, analogicznie: interpretacja z dnia 13 lipca 2022 r. Dyrektora KIS 0113-KDIPT2-3.4011.339.2022.3.SJ). Wspólnik powinien dokonać rozliczenia w tym zakresie w oparciu o PIT-11 otrzymany od spółki.
W omawianym kontekście dywidenda wygląda zupełnie inaczej, ponieważ wypłacając zysk spółka staje się płatnikiem podatku. Wspólnik nie odprowadza świadczeń publicznoprawnych od otrzymanej kwoty i nie musi jej nawet wykazywać w zeznaniu rocznym.
Czy wynagrodzenie za świadczenie niepieniężne stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodu?
Kwoty, jakie spółka z o.o. przeznacza na wynagrodzenie za wykonywane świadczenia niepieniężne, mogą być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Możliwość zaliczenia wydatku do kosztów powstaje pod warunkiem kumulatywnego spełnienia następujących przesłanek:
- wydatek został poniesiony przez podatnika – pieniądze na ten cel musi przeznaczyć sama spółka, wynagrodzenia nie może sfinansować np. członek zarządu;
- wydatek ma charakter definitywny, czyli został poniesiony przez podatnika w sposób nieodwracalny – nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu np. kwota refundowana w ramach dotacji;
- wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia przychodów;
- wydatek nie został wyłączony z kategorii kosztów uzyskania przychodu na mocy przepisów ustawy o CIT – do wydatków wyłączonych można zaliczyć np. wydatków na ulepszenie środków trwałych, nabycie gruntów czy wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych. Katalog wyłączeń jest obszerny, ale raczej nie znajdzie zastosowania w przypadku świadczeń o charakterze niepieniężnym.
Dodatkowo należy pamiętać, aby wydatki na poczet wynagrodzenia wspólnika należycie udokumentować. Dowodami mogą być np. faktury, dokumentacja zdjęciowa, materiały marketingowe przygotowane w związku z prowadzoną kampanią na rzecz spółki.
Świadczenia niepieniężne wspólnika mogą stanowić bardzo wygodny instrument wypłaty pieniędzy z majątku spółki. Z reguły będą objęte jedynie podatkiem PIT płaconym przez wspólnika. W przypadku wspólników prowadzących działalność gospodarczą należy zastanowić się, czy korzystniejszym rozwiązaniem niż skala podatkowa nie będzie opodatkowanie ryczałtem. Wątpliwości warto skonsultować z doradcą podatkowym.
Może Ciebie również zainteresować:
Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie. Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Pytania i odpowiedzi
Obecnie S-24 nie przewiduje takiej modyfikacji formularza umownego. Z tego względu umowa powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jeżeli spółka została już utworzona z wykorzystaniem wzorca, konieczna będzie jej zmiana przed notariuszem.
Jeżeli świadczenia są realizowane w trakcie roku podatkowego, kwotę zwolnienia z VAT należy obliczyć proporcjonalnie do liczby pozostałych dni w roku.
Zaufali nam: