|
6 maja 2024 | Ostatnio zmodyfikowano 14 maja, 2024 o 09:32 | Czas na przeczytanie: 12 minut

Oprogramowanie open source, inaczej zwane oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym, stało się nieodłącznym elementem współczesnej rewolucji technologicznej. Ten model rozwoju oprogramowania, w którym kod źródłowy jest ogólnie dostępny dla społeczności, umożliwia współpracę, innowacje i swobodne dzielenie się wiedzą. Równocześnie rodzi szereg aspektów prawnych, które wymagają zrozumienia.

Oprogramowanie closed source to system, którego kod źródłowy jest zastrzeżony. Prawo do edycji, kopiowania i dystrybucji mają tylko jego pierwotni autorzy. Jest zwykle płatne, a koszt może różnić się od jego złożoności. Open source (otwarty kod źródłowy) został wprowadzony pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Wywodzi się z ruchu wolnego oprogramowania, które pozwala wszystkim jego użytkownikom na swobodne jego uruchomienie, edycję i rozprzestrzenianie. W najszerszym rozumieniu jest to idea nieograniczonego dostępu do kodu źródłowego oprogramowania. W jej myśl każdy ma dostęp do kodu programu i w zależności od zakresu licencji – w różnym stopniu może go modyfikować i rozpowszechniać.

Open source’owe biblioteki wykorzystywane są już w zasadzie wszędzie i praktycznie niemożliwe jest znalezienie programu, który nie posiada open source’owych elementów. Zgodnie z badaniem The Forrester Wave Software Composition Analysis Q1 2017 – nowoczesne aplikacje zawierają od 80% do 90% kodu open source. Wątek poruszamy w tekście: Jakich kwestii prawnych należy dopilnować przed wypuszczeniem aplikacji na rynek?


Anna-Maria Sobczak
RADCA PRAWNY
Specjalizacja: własność intelektualna – ochrona prawa autorskiego, marki oraz własności przemysłowej.
Więcej artykułów tego autora

Pozostałe Artykuły



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *