Kiedy wystawia się noty obciążeniowe?
Nota obciążeniowa (zwana także notą księgową) jest – obok faktury – dokumentem księgowym, dokumentującym przychód lub koszt. Czym jest nota obciążeniowa i czy zatem różni się od faktury? Przede wszystkim okolicznościami, w których znajduje zastosowanie. W przeciwieństwie bowiem do faktury, notę obciążeniową wystawiamy wówczas, gdy z transakcją nie wiąże się konieczność uiszczenia podatku od towarów i usług, zwanego popularnie podatkiem VAT (nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT).
W praktyce więc, będziemy mieć z nią do czynienia głównie na gruncie sytuacji, w których osoba poszkodowana działaniem lub zaniechaniem strony przeciwnej stosunku zobowiązaniowego, ponosi straty finansowe wynikające z takiego działania bądź zaniechania. Do najczęściej spotykanych okoliczności motywujących wystawienie noty obciążeniowej (nota księgowa/dowód księgowy) zaliczyć należy przede wszystkim:
- konieczność rozliczenia kary umownej, o której mowa w art. 483 Kodeksu cywilnego – więcej na temat księgowania kary umownej w artykule Kara umowna – nota czy faktura?,
- dochodzenie odsetek z tytułu nieterminowej płatności,
- konieczność korygowania wystawionych wcześniej dokumentów księgowych,
- zwrócenie się do ubezpieczyciela w celu złożenia żądania wypłaty odszkodowania,
- przeniesienie kosztów transakcji na nabywcę w przypadku gdy nie są objęte podatkiem VAT.
Przykładem może być także okoliczność, gdy pracownik poczynił szkodę na mieniu przedsiębiorcy i będzie należało obarczyć go odpowiedzialnością finansową za jej naprawienie.
Rodzaje not
W praktyce wyróżniamy kilka typów not księgowych, z których najpopularniejsze to:
- noty obciążeniowe – jest to nota wystawiona przez stronę transakcji, która poniosła finansową stratę, dla drugiej strony transakcji która zobowiązana jest tej stracie zadośćuczynić,
- nota uznaniowa – jest to nota wystawiona na rzecz strony transakcji, która poniosła stratę przez stronę, która doprowadziła do powstania tej straty i uznaje swoją odpowiedzialność w tym zakresie,
- nota obciążeniowo – uznaniowa – nota w której z strony stwierdzają istnienie obciążenia i jednocześnie je akceptują.
Ponadto, możemy dokonać także podziału not na noty wewnętrzne (wystawiane w ramach organizacji, np. przez pracodawcę pracownikowi) oraz noty zewnętrzne (wystawiane sobie wzajemnie przez przedsiębiorców, kontrahentów).
Jak poprawnie wystawić notę obciążeniową?
W przepisach prawa próżno szukać wzoru, pomocnego przy wystawianiu not księgowych. Nie należy jednak panikować – w praktyce jest to prosty, jednostronicowy dokument, który, przy poszanowaniu podstawowych zasad, będzie umiała wystawić nawet niewprawiona w księgowości osoba.
Szukając wskazówek, jak poprawnie skonstruować dokument noty, należy zwrócić swoją uwagę na art. 21 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Przepis ten stanowi, że wśród obligatoryjnych elementów każdego dokumentu księgowego należy ująć następujące kwestie:
- określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego;
- określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej;
- opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych;
- datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą – także datę sporządzenia dowodu;
- podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów;
- stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.
Jeżeli nota opiewać będzie na waluty obce, wówczas powinna zawierać przeliczenie ich wartości na walutę polską według kursu obowiązującego w dniu przeprowadzenia operacji gospodarczej.
Kto wystawia noty obciążeniowe?
Jak zostało wskazane powyżej, notę wystawia ten podmiot, który jest stroną transakcji nie objętej podatkiem VAT i – najczęściej – poniósł stratę z uwagi na zachowanie drugiej strony stosunku zobowiązaniowego. W praktyce, noty księgowe w imieniu przedsiębiorstwa wystawia osoba, która posiada do tego umocowanie. Może to być więc księgowa lub delegowany w tym celu pracownik.
Co do zasady także, notę należy wystawić w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje odbiorca, a kopia pozostaje u nadawcy. Co jednak ciekawe – a także istotne – nota obciążeniow anie musi zawierać odręcznego podpisu osoby, która ją wystawia. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż wystawienie noty obciążeniowej nie powoduje żadnych przesunięć na aktywach. Oznacza to, że może zostać sporządzona także w wersji elektronicznej i przekazana za pośrednictwem wiadomości mailowej, co znacznie ułatwia i przyśpiesza jej wystawienie i przekazanie do odbiorcy.
Jak zaksięgować notę obciążeniową?
Z uwagi na to, że nota obciążeniowa jest znacznie rzadziej stosowanym dokumentem niż faktura, mogą pojawić się wątpliwości w zakresie tego, w jaki sposób zaksięgować taką należność.
Jeżeli przedsiębiorca prowadzi księgę przychodów i rozchodów, zastosowanie znajdzie wówczas Rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z § 11 i 12 Rozporządzenia nota obciążeniowa będzie kwalifikowała się jako „inne dowody opłat stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem”. Z uwagi na takie jej zakwalifikowanie, może zostać ujęta w księdze przychodów i rozchodów. Należy jednak prawidłowo określić datę powstania przychodu.
Zgodnie z przepisem z art. 12 ust. 3a Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności. W przypadku, gdy wystawiamy notę nie mamy jednak do czynienia z wydaniem rzeczy, zbyciem prawa majątkowego lub wykonaniem usługi. Z uwagi na to nie znajdą zastosowania przepisy art. 12 ust. 3a, ust. 3c, 3d i 3f. Dlatego zastosowanie znajduje ust. 3e, zgodnie z którym, w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
Momentem powstania przychodu nie będzie zatem data wystawienia samej noty, a data w której faktycznie dokonano przelewu środków z tytułu wystawionej noty obciążeniowej – samo wystawienie noty nie skutkuje jeszcze powstaniem przychodu podatkowego.
W przypadku natomiast ryczałtu ewidencjonowanego oczywiście archiwizujemy dokument na potrzeby dowodowe, ale nie będziemy księgować noty obciążeniowej. Koszty uzyskania przychodów nie są uwzględniane przy tej formie rozliczenia.
Zastosowanie noty w windykacji
Jak zostało już wcześniej wspomniane, jednym z najczęstszych powodów dla wystawiania not obciążeniowych, jest chęć odzyskania należności. Jeżeli do opóźnienia w płatności dochodzi między przedsiębiorcami, wówczas zastosowanie znajdzie Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, na podstawie której wierzyciel będzie miał możliwość dochodzenia rekompensaty za opóźnienie w płatnościach już od pierwszego dnia po upływie terminu płatności.
Zgodnie z brzmieniem art. 10 Ustawy, wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty:
- 40 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
- 70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
- 100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.
W zakresie kwot, o których mowa powyżej, zaszły znaczące zmiany w 2020 roku. Przed nowelizacją Ustawy wierzyciel mógł dochodzić tylko 40 euro, bez względu na wysokość kwoty stanowiącej należność. Jest więc to pozytywna modyfikacja dla przedsiębiorców ścigających swoich dłużników.
Ponadto, oprócz kwoty, o której mowa powyżej, wierzycielowi przysługuje zwrot, w uzasadnionej wysokości, poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających tę kwotę.
Podsumowanie
Z notą obciążeniową, z uwagi na okoliczności motywujące jej wystawienie, spotkamy się często w procesie windykacyjnym. Jest bowiem jednym z narzędzi, które umożliwiają egzekwowanie należności. Jako dokument do skonstruowania nie powinna nastręczać zbyt wielu trudności – warto jednak upewnić się że posiada wszelkie niezbędne elementy z Ustawy o rachunkowości, aby można była ująć ją w ramach księgi przychodów i rozchodów.
Pytania i odpowiedzi
Nie. Notę obciążeniową należy wystawić tylko wówczas, gdy nie mamy do czynienia z podatkiem VAT. A zatem przypadku podmiotowego lub przedmiotowego zwolnienia z podatku VAT nie będziemy dokumentować notą.
Można wystawić ją wówczas, gdy jest to konieczne – nie ma limitu czasu.
Nie. Nota korygująca służy ewentualnej poprawie elementów formalnych dokumentu księgowego np. adresu nabywcy.
Zaufali nam: