Czym są gry free to play?
Jak sama nazwa wskazuje – free to play (w skrócie: F2P) – to typ gier komputerowych, do których dostęp jest darmowy, tzn. że każdy bez wyjątku może je bezpłatnie pobrać na swoje urządzenie i z nich korzystać. Samo określenie free to play nie wskazuje na konkretny rodzaj gry, lecz na zastosowany model monetyzacji, czyli sposób, w jaki zarabia ona na siebie. Warto wiedzieć, że gry free to play nie są do końca darmowe, ponieważ ich twórcy generują swoje zyski poprzez zaimplementowany do świata gry system mikropłatności.
W jaki sposób gry free to play zarabiają na siebie?
W praktyce okazuje się, że w trakcie trwania gry można uzyskać dostęp do różnych dodatkowych funkcjonalności i udogodnień, jednakże wymaga to uiszczenia dodatkowych opłat tzw. mikropłatności. W zależności od projektu i założeń gry dodatkowe płatności mogą być pobierane np. za:
- Dodatkowe funkcjonalności
Bardzo często w grach typu free to play za wniesieniem odpowiedniej opłaty można wybrać dodatkowe elementy lub funkcjonalności, które co prawda nie wpływają bezpośrednio na postęp rozgrywki, ale uatrakcyjniają grę użytkownikom. Są to np. stroje dla postaci, unikalne teksty wypowiadane przez postacie czy dodatkowe akcesoria. Choć ulepszenia te nie mają wpływu na wzrost w rankingu, to mogą pomóc się wyróżnić, wyrazić swój indywidualizm, ulepszyć daną postać w oczach innych graczy i umilić użytkownikowi czas spędzony na rozgrywce w modelu free.
- Przyspieszenia
Jednorazowe przyśpieszenia to typ mikropłatności, które wpływają na główną mechanikę rozgrywki i przez to mogą być niezwykle groźne dla budżetu. W tej kategorii mowa o wszelkich przyspieszeniach, które jednorazowo wpływają na postęp w grze. Są to czynności, na które normalnie trzeba czekać kilkanaście minut, a czasem nawet kilka godzin jeśli chodzi o darmowe gry (jak League of Legends) czy grach free. Może to być np. postawienie budynku lub dojrzewanie warzyw i owoców. Najczęściej są to tego typu czynności, które dzielą gracza od osiągnięcia wyższego poziomu czy zdobycia czegoś istotnego z jego punktu widzenia.
- Posiadanie konta premium
Konto premium daje wiele uprawnień i przywilejów takich jak np. uzyskanie dodatkowej postaci w grze, rozszerzenie ekwipunku, dostęp do nowych lokalizacji lub mnożnik zdobywanego doświadczenia postaci albo waluty, którą gracz uzyskuje np. za wykonanie jakichś zadań. Dzięki temu postępy w grze są widoczne dużo szybciej, a w przypadku istnienia rankingu łatwiej jest zdobyć prowadzenie. Konto premium, które może zostać nabyte dzięki mikropłatnościom, najczęściej jest dostępne dla gracza wyłącznie przez określony czas. Po jego wygaśnięciu, aby nadal móc czerpać z niego korzyści należy wykupić je na nowo. W ten sposób łatwo może okazać się, że korzystanie z gry będzie wiązać się dla gracza z uiszczaniem cyklicznej opłaty (niczym abonament), jeśli zależy mu na tym, aby nieustannie utrzymywać wysoką pozycję w rankingu.
W jakiego typu grach model F2P się sprawdza?
Model F2P stosowany jest przede wszystkim w grach wieloosobowych, w których ważną rolę pełnią rankingi. Ma w nich miejsce wysoki poziom rywalizacji, dochodzi do starć pomiędzy graczami, tworzą się silne społeczności, w których dobra pozycja zależna jest od takich aspektów jak np. poziom zaawansowania postaci, moc ekwipunku czy poziom rozbudowania miasta. Potrzeba wyróżniania się na tle tych społeczności, bycia lepszym lub silniejszym to główny motor napędzający mikropłatności i w konsekwencji wyciągania pieniędzy (na jedną grę lub więcej).
Zobacz również: Czy tytuł gry może być znakiem towarowym?
Gra „free to play” czy „pay to win”?
Pay to win, czyli „płać, by wygrać” to określenie stosowane w odniesieniu do gier, w których mikropłatności są tak rozwinięte, że zaburzają balans całej rozgrywki. Chcąc przekonać graczy do wnoszenia opłat, twórcy implementują do gry mechanizmy, które dają znaczną przewagę osobom korzystającym z mikropłatności, w stosunku do graczy, którzy korzystają z nich w mniejszym stopniu lub wcale i wychodząc tym samym poza elementy kosmetyczne na takie przydatne przy samej rozgrywce. Bardzo często pay to win związane jest właśnie z grami typu free to play. Tzn. że teoretycznie gra jest dostępna za darmo, pobrać i korzystać z niej może każdy, natomiast jeśli graczowi zależy na wysokiej pozycji w rankingu, bądź szybkiej wygranej, to musi posiłkować się mikropłatnościami, które w ostatecznym rozrachunku mogą stanowić całkiem wysokie sumy. W modelu pay to win istnieje duża potrzeba dopłacania do rozgrywki, aby móc mieć jakiekolwiek szanse na rywalizację z graczami, którzy decydują się na płatne ulepszenia.
Zdanie Komisji Europejskiej na temat gier free to play
W roku 2014 odbyły się konsultacje przedstawicieli Komisji Europejskiej z przedstawicielami krajów wspólnoty oraz największych korporacji prowadzących sklepy z aplikacjami, takimi jak Apple czy Google. Podczas rozmów przedstawiciele Komisji wyrazili swoje obawy związane z tematem mikropłatności w grach, których nazwa wskazuje, iż mają one być darmowe. Ponadto omówiono również cztery najważniejsze postulaty, jakie powinny spełniać takie gry:
- Rzeczywiste koszty
Zdaniem Komisji Europejskiej, gry reklamowane jako bezpłatne nie powinny wprowadzać w błąd użytkowników, co do rzeczywistych kosztów. Już na etapie prezentacji gry w sklepie z aplikacjami powinno być jasne czy posiada ona wewnętrzny system mikropłatności, czy nie.
- Dzieci i gry
Dzieci powinny być w szczególny sposób chronione przed nieoczekiwanymi opłatami w grach i aplikacjach, ponieważ są szczególnie podatne na takie rozwiązania. Gry nie powinny ich bezpośrednio zachęcać do dokonywania zakupów, dlatego komunikaty typu „Ulepsz już teraz” powinny zostać wyeliminowane.
- Brak automatyzacji w płatności
Użytkownik gry powinien zostać wyraźnie poinformowany o sposobie dokonywania płatności, a zakupy nie powinny być obciążane poprzez domyślne ustawienia i bez wyraźnej zgody konsumenta.
- Bezproblemowy kontakt
Osoby ponoszące odpowiedzialność za grę powinny udostępnić swój adres e-mail, aby użytkownik mógł łatwo się z nimi skontaktować, w przypadku wystąpienia pytań lub skarg.
Zobacz również: E-sport na tle obowiązującego prawa
Podsumowanie
Jak się więc okazuje, gry typu free to play nie są niestety tak darmowe, jak sugeruje ich nazwa. Choć pobranie takiej gry i korzystanie z niej rzeczywiście nie wiąże się z opłatami, to jednak często istnieje możliwość skorzystania z różnych dodatkowych możliwości, ulepszeń czy przyspieszeń, za które jednak należy zapłacić. Niestety gry często skonstruowane są w taki sposób, że bezpłatna rozrywka jest mocno utrudniona, a czym więcej pieniędzy gracz wyda, tym łatwiej będzie mu rywalizować z innymi i osiągać dobre wyniki. Choć oferowanie darmowej gry z możliwością dokupowania dodatkowych udogodnień jest popularnym sposobem na jej monetyzację, to jednak Komisja Europejska zwraca uwagę, aby podchodzić do tego z rozwagą, ponieważ używanie słowa „free” i pobieranie opłat wprowadza użytkowników w błąd, a tym samym twórców gry naraża na utratę wiarygodności.
Zobacz również: Produkcja filmu lub gry na podstawie książki – kwestie prawne
Pytania i odpowiedzi
Na tę chwilę w prawie polskim nie ma szczegółowych regulacji, odnoszących się do gier free to play. Póki co jedyne wytyczne to te, które wskazała Komisja Europejska, natomiast są to wyłącznie wskazówki, a nie przepisy prawne.
Pełną wypowiedź Komisji Europejskiej na temat gier free to play można przeczytać na oficjalnej stronie Unii Europejskiej.
Zaufali nam: