DLACZEGO ZABEZPIECZENIE Z MAJĄTKU DŁUŻNIKA NA POCZET DŁUGU TO DOBRY POMYSŁ?
Ponieważ po wygraniu sprawy możemy otrzymać swoją należność w drodze egzekucji z uzyskanego sądownie zabezpieczenia. Zapobiega to ukrywaniu lub wyprowadzaniu majątku przez dłużnika, a także nadmiernemu przeciąganiu sprawy. To bardzo ważne, ponieważ zalegający ze spłatą kontrahent może mieć również innych, oczekujących wierzycieli.
Dlatego postępowanie zabezpieczające da nam większą gwarancję, że z czasem faktycznie otrzymamy swoją należność od dłużnika. Zazwyczaj rozpatrzenie wniosku trwa tydzień lub dłużej. Gdy sąd go udzieli, należy zgłosić się do komornika, który zablokuje („zamrozi”) określony majątek dłużnika.
JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ ŻEBY OTRZYMAĆ ZABEZPIECZENIE?
Obecnie, dzięki nowelizacji ustawy wprowadzonej na początku 2020 roku, można o wiele łatwiej i szybciej uzyskać taką formę ochrony. Jednak istnieje kilka warunków, które uprawdopodabniają interes prawny wierzyciela, czyli uzasadniają jego roszczenie. Od stycznia 2020 interes prawny wierzyciela jest domniemany, gdy zostaną spełnione 3 warunki:
Wartość transakcji nie jest większa niż 75 tysięcy zł,
Roszczenie wynika z transakcji handlowej,
Od terminu płatności minęły minimum trzy miesiące.
Zabezpieczeniem może być rachunek bankowy, ruchomości i nieruchomości, a także inne, alternatywne składniki majątku, takie jak bitcoiny i przyszłe dochody
Więcej o zabezpieczeniu roszczenia po nowelizacji 2020r. możecie przeczytać TUTAJ.
ZABEZPIECZENIE ROSZCZENIA Z PRZYSZŁYCH PRZYCHODÓW I WIERZYTELNOŚCI
Warto wiedzieć, że zabezpieczenie przeciw dłużnikowi nie musi wynikać wyłącznie z obecnych składników majątku. Może dotyczyć również przyszłych, jeszcze nieosiągniętych przychodów. Dotyczy to oczywiście tych sytuacji, w których kontrahent pomimo długów nadal prowadzi działalność gospodarczą.
To dobra opcja, gdy dłużnik nie posiada w danym momencie majątku niezbędnego do spłaty należności, ale wierzyciel chce uzyskać od niego jakiekolwiek zabezpieczenie. Wówczas opiera się na przychodach, które kontrahent uzyska w przyszłości. Na podobnej zasadzie działa zabezpieczenie z wierzytelności. Stosuje się je wtedy, gdy dłużnik również jest czyimś wierzycielem, albo ma uzyskać jakiś majątek w przyszłości (np. środki z udziałów w spółce). Wtedy to właśnie te składniki będą pełnić funkcję zabezpieczenia.
ZABEZPIECZENIE ROSZCZENIA Z KRYPTOWALUT
Drugim, nietypowym źródłem zabezpieczenia są zdecentralizowane waluty, czyli m.in. popularne w ostatnim czasie bitcoiny. Kryptowaluty nie są uzależnione od państw i banków. Obejmują zasięgiem cały Internet. Ich przesłanie do każdego miejsca na świecie jest bardzo proste, gdyż nie potrzeba do tego żadnych pośredników. Z tego względu bitcoiny mogą być wykorzystywane przez dłużników w celu ukrycia środków przed wierzycielem w tzw. bezpiecznym portfelu. Jest to działanie niezgodne z prawem (art. 300-302 kodeksu karnego).
Czy możemy w jakiś sposób wyśledzić, że kontrahent korzysta z kryptowalut? Tak. Często wystarczy przeprowadzenie skip tracingu, czyli wywiadu internetowego. Polega on na śledzeniu aktywności dłużnika w sieci, sprawdzając np. czy funkcjonuje w grupach dotyczących bitcoinów.
Oczywiście nie jest to takie proste. Aktualnie sprawa kryptowalut nie jest dostatecznie uregulowana przez polskie prawo. Istnieje szansa, że z biegiem lat i rosnącą popularnością bitcoinów powstaną odpowiednie przepisy. Obecnie komornik ma prawo zająć kryptowalutę podczas postępowania egzekucyjnego, ale samo przejęcie kwoty po wygranej sprawie nie jest już takie łatwe. Mimo to warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość.
MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ POMOCY?
DAJ NAM ZNAĆ W SEKCJI KOMENTARZ PONIŻEJ LUB POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY
Pytania i odpowiedzi
Odpowiadając na to pytanie nie można pominąć faktu, że przepisy o zabezpieczeniu z majątku dłużnika zmieniły się stosunkowo niedawno- bowiem w roku 2020. Obecnie dla dopuszczalności takiego działania konieczne jest spełnienie kilku przesłanek- tj. wartość transakcji nie może być większa niż 75 tys. zł, roszczenie musi wynikać z transakcji handlowej, a od terminu płatności minęły minimum trzy miesiące.
Kryptowaluty mogą stanowić przedmiot zabezpieczenia, aczkolwiek w tym zakresie wierzyciele mogą napotkać wiele praktycznych przeszkód. Pierwszą z nich jest zidentyfikowanie, czy dany dłużnik posiada kryptowalutę. Drugim jest praktyczna egzekucja z kryptowalut- nie są one bowiem obecnie dostatecznie uregulowane w polskim prawie.
Zabezpieczenie roszczenia jest jednym ze skutecznych sposobów na dochodzenie należności. Znacząco zwiększa szanse wierzyciela na uzyskanie zapłaty. Oprócz zabezpieczenia z przyszłych dochodów związanych z kryptowalutami, w przepisach przewidziano także sporo innych, bardziej konwencjonalnych sposobów, które przedsiębiorcy mogą zastosować.