Jak rozumieć pojęcie wyrobu budowlanego?
Krajowa ustawa o wyrobach budowlanych w zakresie definicji pojęcia wyrobu budowlanego odsyła do treści rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych.
Zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia poprzez pojęcie wyrobu budowlanego rozumie się każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych w stosunku do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych. Przykłady wyrobów budowlanych obejmują m.in.:
- Kostkę brukową;
- Kleje budowlane;
- Styropian i wełnę mineralną używane do ociepleń;
- Elementy murowe.
Z kolei zestawem są co najmniej dwa odrębne składniki (co najmniej dwóch odrębnych składników), które muszą zostać ze sobą połączone, aby możne je zastosować jako wyrób budowlany. Można powiedzieć, że wyrobem budowlanym jest więc wszystko, co ostatecznie stanie się częścią budynku lub budowli.
Przywołane wyżej rozporządzenie posługuje się pojęciami udostępniania na rynku oraz wprowadzania do obrotu, z punktu widzenia oznaczania wyrobów kluczowe znaczenie ma jednak wprowadzanie do obrotu, ponieważ to wtedy dane towary trafiają na rynek po raz pierwszy (przy zastosowanej zharmonizowanej specyfikacji technicznej).
Oznaczanie wyrobów budowlanych znakiem CE
Wyroby budowlane są oznaczane przez producenta znakiem CE, jeżeli zostały objęte normą zharmonizowaną lub są zgodne z wydaną dla nich europejską oceną techniczną. Deklaracja zgodności jest sporządzana właśnie przy wprowadzaniu towar do obrotu. Sporządzenie takiego dokumentu oznacza, że producent przyjmuje na siebie odpowiedzialność za zgodność wyrobu z zadeklarowanymi w ten sposób właściwościami użytkowymi.
Oznakowanie CE należy umieścić bezpośrednio na wyrobie budowlanym lub jego etykiecie w sposób widoczny, czytelny i trwały, gdy wyrób budowlany wprowadzony jest na rynek.
Kiedy wyrób budowlany otrzymuje znak B?
Co w sytuacji, kiedy dla danej kategorii lub rodzaju wyrobu budowlanego nie opracowano europejskiej normy, lub europejskiej oceny technicznej? Na takim towarze nie można wprawdzie umieścić oznaczenia CE, ale dopuszcza się możliwość oznakowania go literą „B” (znak towarowy gwarancyjny B), jeżeli:
- Spełnia wymagania polskiej normy (PN);
- Posiada aprobaty techniczne.
Oznakowanie symbolem „B” jest dokonywane na podstawie przepisów ustawy o wyrobach budowlanych oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych, oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (przy wyprodukowanie wyrobu budowlanego i dostarczanie wyrobu budowlanego na rynku wyrobów budowlanych).
Szczegółowa lista rodzajów wyrobów budowlanych objętych obowiązkiem sporządzania dla nich krajowej deklaracji właściwości użytkowych znajduje się w załączniku numer I do rozporządzenia i obejmuje m.in.:
- Wyroby prefabrykowane z betonu zwykłego/lekkiego/komórkowego;
- Drzwi, okna, bramy i powiązane z nimi okucia budowlane oraz wyroby uzupełniające;
- Membrany, w tym stosowane w postaci płynnej, izolujące przed wodą lub parą wodną.
Obecnie grup wyrobów wyodrębniono niemal 40 i spełnienie podstawowych wymagań wobec którejkolwiek z nich kwalifikuje do użycia znaku B.
Podobnie jak deklaracja zgodności CE, również oznaczenie znakiem B lokuje się na wyrobie przed wprowadzeniem go do obrotu lub udostępnieniem na rynku krajowym. Znak budowlany umieszcza się bezpośrednio na wyrobie lub załączonej do niego etykiecie w sposób widoczny, czytelny i trwały.
Jeżeli dla danej grupy wyrobów nie opracowano normy PN lub obowiązujące normy nie znajdują w danym przypadku zastosowania, producent musi wystąpić o wydanie dla niego Krajowej Oceny Technicznej zgodnie z art. 9 ustawy o wyrobach budowlanych. Ocenę wydają, a także zmieniają, przedłużają i uchylają jednostki oceny technicznej albo instytuty badawcze wyznaczone przez Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Takimi placówkami jest np. Instytut Techniki Budowlanej oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Krajową ocenę wydaje się na okres 5 lat, a jej przedłużenie następuje na wniosek i koszt zainteresowanego podmiotu.
Przeprowadzenie procedury wydania oceny krajowej warto skonsultować ze specjalistami w zakresie prawa budowlanego.
Jakie informacje należy umieścić w sąsiedztwie oznaczenia B?
Treść oznaczenia znakiem krajowym została określona w § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Zgodnie z tym przepisem, oznakowaniu wyrobu budowlanego znakiem budowlanym towarzyszą następujące informacje:
- Dwie ostatnie cyfry roku, w którym znak budowlany został po raz pierwszy umieszczony na wyrobie budowlanym;
- Nazwa i adres siedziby producenta lub znak identyfikacyjny pozwalający jednoznacznie określić nazwę i adres siedziby producenta;
- Nazwa i oznaczenie typu wyrobu budowlanego;
- Numer referencyjny Polskiej Normy lub numer i rok wydania krajowej oceny technicznej, zgodnie z którą zostały zadeklarowane właściwości użytkowe;
- Numer krajowej deklaracji;
- Poziom lub klasa zadeklarowanych właściwości użytkowych;
- Nazwa jednostki certyfikującej, jeżeli uczestniczyła ona w ocenie i weryfikacji właściwości danego wyrobu;
- Adres strony internetowej producenta, jeżeli krajowa deklaracja jest na niej udostępniona.
Na wyrobie budowlanym można umieścić również inne oznaczenia lub napisy pod warunkiem, że nie będą one ograniczać widoczności lub czytelności informacji wymienionych powyżej, a ich znaczenie i forma graficzna nie wprowadza odbiorców w błąd.
Czy wyrób budowlany może nie mieć żadnego znaku?
Ustawa o wyrobach budowlanych, a także rozporządzenie unijne przewidują szereg wyjątków od konieczności wykorzystywania materiałów posiadających oznaczenia B lub CE.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy dopuszcza się jednostkowe wykorzystanie wyrobów produkowanych na indywidualne zamówienie i na potrzeby konkretnego procesu budowlanego. Muszą być one wykonane według indywidualnej dokumentacji technicznej sporządzonej przez projektanta obiektu lub z nim uzgodnione, dla której producent wydał oświadczenie o zgodności danego wyrobu.
Z kolei art. 5 rozporządzenia nr 305/2011, jeżeli brak jest unijnych lub krajowych przepisów wymagające deklaracji zasadniczych charakterystyk, producent może odstąpić od sporządzania deklaracji właściwości użytkowych przy wprowadzaniu do obrotu wyrobu budowlanego objętego normą zharmonizowaną, gdy:
- Wyrób budowlany jest produkowany jednostkowo lub na zamówienie w nieseryjnym procesie produkcyjnym w odpowiedzi na specjalne zlecenie i zostaje wbudowany w jednym określonym obiekcie;
- Wyrób budowlany jest produkowany na terenie budowy w celu wbudowania go w dane obiekty budowlane;
- Wyrób budowlany jest produkowany w sposób tradycyjny lub zgodny z wymogami ochrony zabytków i w nieprzemysłowym procesie produkcyjnym w celu renowacji obiektu.
Teoretycznie jest możliwa sytuacja, kiedy dla danego rodzaju wyrobów nie opracowano specyfikacji zharmonizowanej lub zachodzi jeden z wyżej wymienionych wyjątków przy jednoczesnym braku specyfikacji krajowej. W rezultacie wyrób budowlany nie będzie miał żadnego znaku.
Czy można jednocześnie oznakować wyrób budowlany za pomocą symboli CE oraz B?
Oznaczenie B obowiązywało w Polsce zanim stała się ona częścią Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że producent wyrobów budowlanych może zamiennie używać oznaczeń CE oraz B. Przed wprowadzeniem wyrobu na rynek należy ustalić, czy dany produkt podlega pod Europejską Ocenę Techniczną albo normy EN.
Jeżeli wyrób jest regulowany na poziomie unijnym, musi mieć oznaczenie CE. W sytuacji, kiedy jego specyfikację określają standardy krajowe, należy umieścić na nim znak B.
Obowiązki producenta w zakresie znaku B
Producent, który wprowadza na rynek wyrób budowlany i planuje oznaczyć go symbolem B, powinien jednoznacznie określić typ wyrobu w krajowej deklaracji właściwości. Zgodnie z §2 pkt 6 polskiego rozporządzenia poprzez typ wyrobu należy rozumieć zestaw reprezentatywnych poziomów lub klas właściwości użytkowych w odniesieniu do zasadniczych charakterystyk i zamierzonego zastosowania wyrobu budowlanego. Oznaczenie dokonywane przez producenta powinno być niepowtarzalne w odniesieniu do pozostałych produkowanych przez niego wyrobów.
Kary finansowe za niedochowanie obowiązku oznaczania wyrobów budowlanych
Należy zaznaczyć, że prawidłowe oznakowanie wyrobów budowlanych ma istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia transparentności oferty producenta. Przepisy ustawy o wyrobach budowlanych przewidują wysokie kary pieniężne za uchybienie w tym zakresie.
Zgodnie z art. 36b ustawy, producent, który umieszcza oznakowanie CE albo znak budowlany na wyrobie budowlanym, który nie posiada właściwości użytkowych określonych w deklaracji unijnej lub krajowej, podlega karze pieniężnej do 100 tysięcy złotych. Nieumieszczenie stosownych informacji na wyrobie budowlanym jest zagrożone karą do 10 tysięcy złotych (36f ustawy o wyrobach budowlanych).
Z kolei umieszczenie deklaracji unijnej lub krajowej, ale w sposób nieprawidłowy, sprzeczny z obowiązującymi przepisami podlega sankcji pieniężnej do 20 tysięcy złotych.
Warto wskazać, że producent, który nie jest pewien co do obowiązujących go przepisów w zakresie produkcji i oznakowania wyrobów budowlanych może zwrócić się o pomoc do punktu kontaktowego funkcjonującego przy Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jego zadaniem jest nieodpłatne udzielanie informacji dotyczących przepisów regulujących wprowadzanie wyrobów do obrotu.
Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z usług kancelarii prawnej specjalizującej się w zakresie prawa budowlanego. Doświadczeni specjaliści przeprowadzą przedsiębiorcę krok po kroku przez proces certyfikacji swoich produktów tak, aby mogły być wprowadzone na rynek w sposób zgodny z prawem.
Pytania i odpowiedzi
Zgodnie z §10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury, jeżeli umieszczenie znaku budowlanego w sposób tradycyjny jest niemożliwe z uwagi na wielkość lub charakter wyrobu budowlanego, znak umieszcza się na opakowaniu jednostkowym lub zbiorczym albo na dokumentach towarzyszących wyrobowi.
Przepisy ustawy o wyrobach budowlanych określają jedynie maksymalną wysokość sankcji, ale przy orzekaniu o wysokości kary organ bierze pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy. W szczególności są to – stopień i okoliczności naruszenia przepisów, liczba wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu lub udostępnionych na rynku niezgodnie z wymaganiami ustawy, uprzednie naruszenia przepisów, współpraca z organem prowadzącym postępowanie.
Zaufali nam: