Postępowanie upominawcze

Postępowanie upominawcze pozwala wierzycielowi szybko uzyskać wyrok sądowy z nakazem uregulowania zaległości przez dłużnika. Trwa ono bowiem znacznie krócej niż postępowanie tradycyjne. Sąd z urzędu bada czy może w tym trybie wydać nakaz zapłaty i nie wymaga to załączania do pozwu żadnych dodatkowych wniosków.
W postępowaniu upominawczym, zgodnie z art. 480(1) §1 KPC, wierzyciel może dochodzić roszczenia pieniężnego lub świadczenia innych rzeczy zamiennych (np. sprzęt elektroniczny produkowany seryjnie).
Nakaz zapłaty
Nakaz zapłaty stanowi tytuł egzekucyjny z chwilą uprawomocnienia się, tzn. jeśli w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia pozwany nie wniesie sprzeciwu od otrzymanego nakazu zapłaty. Tytuł egzekucyjny stanowi podstawę do nadania klauzuli wykonalności przez sąd, który wydał nakaz zapłaty od dnia doręczenia nakazu zapłaty pozwany (nakazu zapłaty wniesiony do sąd nakazu zapłaty).
Zobacz również: E-sąd jako sposób na odzyskanie należności
Sprzeciw od nakazu zapłaty
W prowadzonym postępowaniu upominawczym sąd rozstrzyga sprawę na posiedzeniu niejawnym i wydaje nakaz zapłaty.
Zgodnie z art. 480(2) §1 KPC w nakazie zapłaty sąd zobowiązuje pozwanego, aby w wyznaczonym terminie zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami lub wniósł stosowny środek zaskarżenia nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym sprzeciw i oznaczenie sądu czy orzeczenie referendarza sądowego (sądu nakaz zapłaty). Terminy te reguluje art. 480(2) §2 KPC. Zgodnie z przepisami wynoszą one:
- dwa tygodnie od dnia doręczenia pisma w przypadku nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, gdy doręczenie nakazu pozwanemu ma mieć miejsce w Polsce;
- miesiąc od dnia doręczenia pisma, w przypadku nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, gdy jego doręczenie ma mieć miejsce poza granicami kraju, jednakże w granicach terytorium Unii Europejskiej;
- trzy miesiące od dnia doręczenia pisma, w przypadku gdy doręczenie ma mieć miejsce poza terytorium Unii Europejskiej.
W sytuacji, gdy pozwany nie zgadza się na zapłatę, to zgodnie z art. 505 §1 KPC w tym samym terminie, który sąd wyznaczył na zaspokojenie roszczeń, może on wnieść sprzeciw od otrzymanego nakazu.
Zobacz również: Przedsądowe wezwanie do zapłaty
Zaskarżenie nakazu zapłaty
Zgodnie z art. 480(3) sprzeciw od nakazu zapłaty należy wnieść do tego samego sądu, który ów nakaz wydał. Musi on spełniać ogólne warunki przewidziane dla pisma procesowego. W piśmie zawierającym środek zaskarżenia pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części. Pozwany powinien również przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty musi zgłosić przed wdaniem się w spór (referendarz sądowy).
Jeżeli sprzeciw okaże się spóźniony, nieopłacony, niedopuszczalny lub dotknięty brakami, które nie zostały usunięte pomimo wezwania, to sąd odrzuci taki środek zaskarżenia. Jeżeli natomiast sprzeciw zostanie wniesiony prawidłowo, wówczas nakaz zapłaty traci moc w owej części zaskarżonej sprzeciwem.
W przypadku istnienia współpozwanych o to samo roszczenie, sprzeciw jednego z nich powoduje utratę mocy nakazu wyłącznie w stosunku do niego. Również jeżeli pozwany wnosi sprzeciw tylko do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń, środek zaskarżenia powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich, a nie do całości.
Rozprawa w sądzie
Jeżeli sprzeciw od nakazu zapłaty zostaje wniesiony prawidłowo, wówczas nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący jest zobowiązany wyznaczyć termin rozprawy oraz zarządzić doręczenie powodowi sprzeciwu wraz z wezwaniem na rozprawę.
W trakcie jej trwania strony mają okazję do wypowiedzenia swojego stanowiska w sprawie – przedstawienia żądań, wniosków, swoich twierdzeń i dowodów na ich poparcie. Po zamknięciu rozprawy sąd wydaje wyrok, w wyniku którego nakaz zapłaty może zostać utrzymany w mocy lub uchylony. Od wyroku sądu również przysługuje odwołanie.
Zobacz również: Windykacja należności
Odrzucenie sprzeciwu
Może zdarzyć się także, że wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty zostanie odrzucony. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy pismo zostaje złożone już po upływie określonego terminu lub jest niedopuszczalne z innych przyczyn. Jedną z nich może być np. brak naniesienia stosownych korekt lub próba złożenia sprzeciwu przez osobę nieuprawnioną.
W przypadku, gdy dokument nie spełnia wymogów formalnych, pozwany zostaje wezwany do wprowadzenia zmian w określonym terminie. Jeśli tego nie dokona, nie przysługuje mu zażalenie.
Sprzeciw od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 505(28) KPC, w elektronicznym postępowaniu upominawczym stosuje się przepisy z postępowania upominawczego. W tym przypadku brak możliwości wydania nakazu zapłaty występuje gdy:
- powód dochodzi roszczenia innego niż pieniężne;
- doręczenie nakazu pozwanemu miałoby nastąpić poza granicami kraju.
Zatem, jeżeli powód dochodzi w pozwie roszczenia pieniężnego, wówczas dopuszczalne jest wydanie nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym w każdej sprawie o zapłatę określonej sumy pieniężnej, bez względu na wysokość roszczenia i tytuł prawny, będący jego podstawą.
Po wydaniu nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest on doręczany pozwanemu w formie papierowej — pocztą tradycyjną — wraz z pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu. Pozwany natomiast może dokonać wyboru sposobu komunikacji z sądem:
- w sposób tradycyjny (papierowy)
- w formie elektronicznej.
Skuteczne wniesienie pisma przez pozwanego w formie elektronicznej decyduje o tym, że od tej pory wszelka korespondencja będzie odbywać się w ten właśnie sposób.
Zobacz również: Windykacja czynszu najmu
Wniesienie sprzeciwu
Pozwany po otrzymaniu nakazu zapłaty wydanego w toku elektronicznego postępowania upominawczego może — zgodnie z pouczeniem — uznać roszczenie lub złożyć stosowny środek zaskarżenia (w tym przypadku sprzeciw), podważający wydany nakaz zapłaty.
Zgodnie z art. 505(35) KPC sprzeciw nie wymaga dołączania dowodów. Pozwany nie musi również uzasadniać swojego stanowiska ani dołączać żadnych dokumentów. Skutkiem wniesienia sprzeciwu jest umorzenie postępowania w zakresie, w którym nakaz zapłaty utracił moc. Mówi o tym wprost art. 505(36) KPC. Nie jest to jednak równoznaczne z zakończeniem postępowania w sprawie. Będzie się ono dalej toczyło przed sądem właściwym wg miejsca zamieszkania pozwanego i zostanie on wezwany na rozprawę.
Termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty w elektroniczny postępowaniu upominawczym wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu wydanego przez sąd. W przeciwnym wypadku, np. kiedy sprzeciw wpłynie już po wyznaczonym terminie, podlega on odrzuceniu. Skutkuje to uprawomocnieniem się nakazu.
Wniesienie sprzeciwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest zwolnione z jakichkolwiek opłat.

Podsumowanie
Zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie prawa cywilnego, osoba, która otrzyma sądowy nakaz zapłaty i z jakiegoś powodu się z nim nie zgadza ma prawo wnieść stosowny środek zaskarżenia. W tym przypadku jest nim sprzeciw od wydanego nakazu. Składa się go do sądu, który ów nakaz wydał. Ważne, aby pismo zostało przygotowane z zachowaniem wszelkich ustalonych norm, w tym również z dochowaniem wyznaczonego terminu. W przeciwnym wypadku zostanie on odrzucony.Pytania i odpowiedzi
Zgodnie z art. 499 §1 KPC sąd nie wyda nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, jeżeli z treści pozwu wynika, że:
- roszczenie jest oczywiście bezzasadne (np. zaległa faktura została już opłacona);
- twierdzenia co do faktów budzą wątpliwość;
- zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego.
Klauzula wykonalności to akt urzędowy nadawany przez sąd, który potwierdza, że dany dokument stanowi tytuł egzekucyjny i można rozpocząć jego wykonanie. Sam dokument, bez nadanej klauzuli wykonawczej, nie może być jeszcze zrealizowany. Dopiero po opatrzeniu klauzulą staje się tytułem wykonawczym, czyli może stanowić podstawę do egzekucji.
Zgodnie z art. 480(2) § 2(1) jeżeli już po wydaniu nakazu zapłaty okaże się, że jego doręczenie ma nastąpić w miejscu, które uzasadnia oznaczenie innego terminu niż ten przewidziany w wydanym nakazie, sąd z urzędu wydaje postanowienie, które zmienia ten nakaz w stosownym zakresie (wyznacza inny termin).
Wykorzystane źródła:
Uzyskaj nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,Zaufali nam: