Jakie są etapy windykacji dłużników wspólnoty mieszkaniowej?
W pierwszej kolejności warto wskazać, że wspólnota mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną, czyli jednostką organizacyjną, która nie posiada osobowości prawnej, ale posiadająca na mocy ustawy zdolność prawną. W praktyce oznacza to, że wspólnota jako ułomna osoba prawna może występować w procesach cywilnych zarówno jako powód, jak również i jako pozwany.
Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1048). Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
Uczestnictwo we wspólnocie mieszkaniowej będzie wiązało się z określonymi kosztami. Odpowiadając na pytanie zawarte we wstępie- jeżeli którykolwiek z członków wspólnoty nie wywiązuje się z obowiązku regulowania określonych opłat, to wspólnota jako jednostka organizacyjna powinna wszcząć procedurę windykacyjną. Może się to odbyć na kilku etapach- polubownym, sądowym oraz egzekucyjnym (proces windykacji należności z tytułu kosztów zarządu lokatorów wspólnot mieszkaniowych przy zarząd wspólnoty mieszkaniowej odpowiedzialny za utrzymanie nieruchomości wspólnej i windykacja należności wspólnoty mieszkaniowe przez wspólnotę mieszkaniową i na rzecz wspólnoty mieszkaniowej zaległych należności.
Zobacz również: Zarząd wspólnotą mieszkaniową. Aspekty prawne
Windykacja polubowna
W przypadku wystąpienia zaległości nie warto od razu jednak występować na drogę sądową. Pierwszym ruchem wspólnoty mieszkaniowej powinno być wystosowanie pisma z upomnieniem oraz wyznaczeniem ostatecznego terminu polubownego załatwienia sprawy. Podjęcie takiej próby jest konieczne przed wszczęciem postępowania sądowego.
Praktyka pokazuje, że od upomnienia wystosowanego bezpośrednio ze strony wspólnoty znacznie skuteczniejsze może być wezwanie do zapłaty przygotowane przez kancelarię prawną. Dzięki temu dłużnik wie, że wierzyciel już zapewnił sobie obsługę prawną i jest gotowy wstąpić na drogę sądową.
Oprócz tego można podejmować próby windykacji telefonicznej oraz mailowej- celem może być nie tyle odzyskanie należności, ale także i uzyskanie np. pisemnego potwierdzenia długu czy ustalenia nowego harmonogramu płatności (który znacznie może uprościć późniejsze dochodzenie wierzytelności na etapie sądowym.
Windykacja sądowa
Jeżeli jednak pomimo pisemnych upomnień dłużnik nie zdecydował się uregulować należności, konieczne może być wszczęcie windykacji sądowej. Ten rodzaj windykacji jest jednak znacznie bardziej skomplikowany oraz bardziej czasochłonny.
Wszczęcie procesu sądowego wymaga złożenia pozwu kompletnego pod względem formalnym oraz merytorycznym. W pozwie wierzyciel powinien wskazać wszystkie dowody, dokumenty oraz okoliczności. Ponadto, wierzyciel musi także wybrać rodzaj postępowania- np. pomiędzy elektronicznym postępowaniem upominawczym, a postępowaniem upominawczym uproszczonym, czy postępowaniem nakazowym. W sprawach przeciwko dłużnikom wspólnot mieszkaniowych dobrze jest zadbać o prawidłowe wnioski- np. o zabezpieczenie roszczenia polegające na zakazie zbycia nieruchomości czy wpisie hipoteki przymusowej.
W praktyce mnogość meandrów procesu cywilnego przesądza o tym, że wspólnota mieszkaniowa powierza reprezentację i zastępstwo procesowe na rzecz profesjonalnego pełnomocnika. Brak wniesienia pisma w terminie pomimo zobowiązania czy brak uczestnictwa na rozprawie może bowiem przesądzić o umorzeniu postępowania czy nawet o wydaniu merytorycznego orzeczenia kończącego postępowanie.
Na samym końcu należy wskazać, że w niektórych sytuacjach możliwa jest windykacja na koszt dłużnika, polegająca chociażby na zasądzeniu kosztów procesu i kosztów zastępstwa procesowego. W tym zakresie konieczne jest również złożenie wniosków w odpowiednim czasie- brak wniosku o zwrot kosztów będzie skutkował brakiem zasądzenia od dłużnika poniesionych wydatków.
Egzekucja komornicza
Zakończenie etapu sądowego windykacji należności we wspólnocie mieszkaniowej jest ściśle związane z uzyskaniem prawomocnego tytułu egzekucyjnego – wyroku lub nakazu zapłaty. Uzyskanie takiego dokumentu nie zawsze oznacza jednak odzyskanie należności, czasem konieczne jest skierowanie sprawy do egzekucji komorniczej.
Wszczęcie egzekucji komorniczej wymaga złożenia formalnego wniosku do komornika. Jeżeli egzekucja ma być skuteczna, nie warto poprzestawać na samym złożeniu wniosku o jej wszczęcie. Aktywność wierzyciela w toku egzekucji komorniczej (np. wskazywanie składników majątku dłużnika czy składanie stosownych wniosków) jest wysoce wskazana.
Zobacz również: Statut i regulamin wspólnoty. Co powinno się w nich znaleźć?
Co, jeżeli egzekucja jest nieskuteczna?
Nawet jeżeli wierzyciel posiada prawomocny tytuł wykonawczy, podejmował wszystkie czynności w terminie i w asyście pełnomocnika, może się okazać że egzekucja z wynagrodzenia za pracę czy zajęcia ruchomości okaże się bezskuteczna. Może się to zdarzyć przede wszystkim jeżeli dłużnik nie pracuje oraz nie posiada żadnego pojazdu czy innego majątku.
W przypadku umów najmu i najmu komunalnego, przepisy przewidują solidarną odpowiedzialność najemcy i osób z nim zamieszkujących. Warto wskazać, że nie obowiązuje to względem dłużników wspólnot mieszkaniowych- wspólnota może zatem pozwać jedynie właściciela mieszkania.
Z drugiej strony jednak ustawa o własności lokali w art. 16 przewiduje, że:
“Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.”
Warto jednak wskazać, że jest to jeden z najbardziej daleko idących kroków, skutkujących wymuszoną sprzedażą mieszkania i wykluczeniem właściciela z wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z doktryną, ważna jest tu nie tyle wartość zadłużenia, ale przede wszystkim długość okresu, w jakim dług powstał. Powództwo z art. 16 u.w.l. jest zatem radykalnym instrumentem prawnym- który nie powinien być nadużywany. Przed wszczęciem tego procesu warto przeanalizować również najnowsze orzecznictwo.
Zobacz również: Bieżąca obsługa wspólnot mieszkaniowych
Windykacja we wspólnotach mieszkaniowych przez kancelarię prawną
Praktyka pokazuje, że na każdym z tych etapów wspólnoty zazwyczaj decydują się na ustanowienie pełnomocnika– którym może być w szczególności radca prawny lub adwokat. Znacząco ułatwia to cały proces oraz “zdejmuje” z członków wspólnoty czy dotychczasowego zarządcy konieczność podejmowania skomplikowanych czynności prawnych.
Nasi eksperci mogą Państwa wesprzeć na każdym etapie procesu- zarówno w efektywnej windykacji polubownej, jak i w sprawie sądowej czy nawet analizie możliwości przy egzekucji komorniczej. Ponadto, doradzamy także w przymusowej sprzedaży lokalu z wniosku wspólnoty mieszkaniowej, co jest jednym z najbardziej radykalnych kroków wobec dłużnika zalegającego z opłatami.
Windykacja należności wspólnoty mieszkaniowej – podsumowanie
Efektywne zarządzanie wspólną nieruchomością wymaga regularnych zaliczek na opłaty od członków. W przypadku zaległości, wspólnota powinna podjąć kroki windykacyjne, bowiem zaległości tak naprawdę obciążają wszystkich członków wspólnoty. Windykacja we wspólnotach mieszkaniowych obejmuje etap polubowny, sądowy i egzekucyjny. Jeżeli egzekucja jest bezskuteczna, ostatecznym środkiem może być żądanie przymusowej sprzedaży lokalu. Wymaga to jednak starannej analizy i przemyślanej decyzji wspólnoty. Wartością dodaną w procesie windykacji jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, zazwyczaj radcy prawnego lub adwokata, co ułatwia cały proces i minimalizuje ryzyko błędów proceduralnych.
Zobacz również: Przedawnienie długów – podstawowe informacje
Pytania i odpowiedzi
Wspólnota mieszkaniowa co do zasady podejmuje decyzje w formie uchwał. Możliwe jest oczywiście ustanowienie zarządcy, aczkolwiek co do zasady będzie posiadał on umocowanie do podejmowania tzw. czynności zwykłego zarządu. Aby umocowanie pełnomocnika nie budziło wątpliwości, w przypadku spraw sądowych warto podjąć stosowną uchwałę. Nasza kancelaria może wspomóc wspólnotę we wszelkich formalnościach z tym związanych.
Tak, zgodnie z art. 16 ustawy o własności lokali, w przypadku długotrwałej zaległości właściciela z opłatami do wspólnoty mieszkaniowej (a także w kilkku innych przypadkach wymienionych w ww. przepisie, wspólnota może wystąpić do sądu z wnioskiem o przymusową sprzedaż lokalu. Praktyka jednak pokazuje, że od pierwszych oznak opóźnienia, do licytacji lokalu jest dość długa droga.
Przepisy nie precyzują w miesiącach czy latach, ile powinno trwać zadłużenie. Z doktryny i orzecznictwa wynika jednak, że żądanie przymusowej sprzedaży lokalu powinno być wytoczone dopiero po wyczerpaniu drogi windykacji sądowej i egzekucyjnej. Innymi słowy, jest to ostateczny instrument windykacji, jeżeli tradycyjne powództwo o zapłatę i egzekucja komornicza zawiodły.
Zaufali nam: