Czym jest EBITDA?
EBITDA (ang. Earnings Before Interests, Taxes, Depreciation and Amortization) jest zyskiem operacyjnym przed odliczeniem odsetek od oprocentowanych zobowiązań, podatków oraz amortyzacji. Jest więc miarą rentowności przedsiębiorstwa.
Zysk operacyjny, nazywany inaczej wynikiem operacyjnym to różnica pomiędzy przychodami a kosztami z działalności podstawowej bez podatków i kosztów finansowych.
Amortyzacja w prawie podatkowym oznacza koszt, który jest związany ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych oraz wartości niematerialnych z działalności operacyjnej. Amortyzacja jest kosztem niegotówkowym działalności przedsiębiorstwa.
Wykorzystanie EBITDA w metodzie porównawczej
Ustalenie wartości przedsiębiorstwa za pomocą metody porównawczej (mnożnikowej) polega na dokonaniu porównania do innych firm. Należy zestawić ze sobą wyceniane przedsiębiorstwo oraz przedsiębiorstwo o podobnym profilu działalności – np. przedsiębiorstwo z tej samej branży, o zbliżonej wielkości sprzedaży, o podobnej rentowności, o podobnych rozmiarach i działające na tym samym rynku, na tym samym stopniu rozwoju.
Jaka jest rola wskaźnika EBITDA? Jak już wspomnieliśmy, wskaźnik ten jest miarą rentowności przedsiębiorstwa. Aby wyliczyć wartość przedsiębiorstwa, należy pomnożyć określone wartości wycenianej spółki przez wartości wzorcowego wskaźnika jeśli chodzi o koszty finansowe czy koszty operacyjne bez uwzględnienia amortyzacji, czy zdarzenia jednorazowe takie jak straty nadzwyczajne, czy rynek kapitałowy do generowania gotówki dla rachunku zysków.
Warto wspomnieć, że metoda porównawcza jest najczęściej stosowana w przypadku wyceny większych przedsiębiorstw, gdyż łatwiej jest znaleźć działające na rynku podobne firmy.
Korzyści z zastosowania EBITDA w wycenie przedsiębiorstwa
Mając na uwadze łatwość obliczeń w metodzie porównawczej, wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie w ten sposób ustalić wartość przedsiębiorstwa. Metoda ta wymaga mniejszego nakładu kosztów i pracy.
Wskaźnik EBITDA jest powszechnie znany i stosowany, dodatkowo opiera się na zdefiniowanych pojęciach finansowych. Stosowanie EBITDA umożliwia również dokonanie wyceny, gdy podmiot wyceniany i porównywalny osiąga straty.
Zaletą wyceny przedsiębiorstwa przy użyciu EBITDA jest to, że wskaźnik nie uwzględnia podatku dochodowego – przedsiębiorstwa mogą korzystać z różnych ulg podatkowych, które mają wpływ na wartość zysku netto. EBITDA nie obejmuje również kosztów odsetkowych od zaciągniętych zobowiązań również mający wpływ na zysk netto.
Ryzyko związane ze stosowaniem EBITDA w wycenie przedsiębiorstwa
Głównym zarzutem kierowanym w stronę metody porównawczej z wykorzystaniem EBITDA jest to, że wycena jest dokonywana na podstawie wyników osiągniętych w ostatnim pełnym roku obrotowym. Z tego powodu, w wyniku destabilizacji rynkowej spowodowanej np. inflacją czy pandemią wartość firmy może się diametralnie zmienić. Wskaźnik też nie obejmuje również innych parametrów mających wpływ na wartość firmy.
Natomiast metoda porównawcza niesie za sobą ryzyko niedoszacowania lub przeszacowania wartości przedsiębiorstwa.
Inne zastosowania wskaźnika EBITDA
Wskaźnik EBITDA stosuje się nie tylko do wyceny przedsiębiorstw. Pomaga on w analizie ryzyka kredytowego oraz określa zdolność obsługi poziomu zadłużenia – zdolność liczy się relacją długu netto do zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację. Wskaźnik jest również pomocny w momencie pomiaru zdolności kredytowej przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Dodatkowo EBITDA może stanowić wskazówkę w podejmowaniu decyzji biznesowych, gdyż określa on efektywność operacyjną przedsiębiorstwa.
Wskaźnik EBITDA, a co za tym idzie metoda porównawcza może być stosowana m.in w branży budowlanej, motorozacyjnej, a nawet w przemyśle elektromaszynowym.
Inne metody sporządzenia wyceny firmy
Choć istnieje wiele metod sporządzania wycen firmy, to do najczęściej stosowanych oprócz metody porównawczej należą metody majątkowe i dochodowe.
Majątkowa
Metody majątkowe zakładają, że przedsiębiorstwo jest warte tyle, ile jego majątek pomniejszony o zobowiązania. Te metody są najczęściej wykorzystywane przy wycenach mniejszych przedsiębiorstw. Ich ogromną zaletą jest łatwość w obliczeniach i niskie koszty.
Do metod majątkowych należą:
- metoda księgowa, polegająca na obliczeniu wartości przedsiębiorstwa na podstawie księgowej wartości majątku pomniejszonej o zobowiązania. Metoda ta opiera się głównie na sprawozdaniach finansowych.
- metoda skorygowanych aktywów netto różni się od metody księgowej tylko tym, że wartość aktywów zostaje skorygowana – wartość księgową netto danego aktywa sprowadza się do wartości rynkowej.
- metoda wartości likwidacyjnej polega na wycenie majątku przedsiębiorstwa według jego wartości likwidacyjnej. Najpierw koryguje się wartość aktywów, a następnie pomniejsza o pasywa obce.
- metoda wartości odtworzeniowej polega na obliczeniu sumy wartości składników majątku na podstawie sumy środków potrzebnych do odtworzenia przedsiębiorstwa.
Dochodowa
Metoda dochodowa, należy do najczęściej stosowanych metod wyceny, gdyż w najdokładniejszy sposób określa wartość przedsiębiorstwa. Metoda ta polega na określaniu wartości nieruchomości, z założeniem, że cena zostanie uzależniona od przewidywanego dochodu, który można uzyskać z nieruchomości. Metoda uwzględnia również ryzyko związane z daną działalnością.
Do metod dochodowych zalicza się:
- metoda DCF, czyli discounted cash flow – zdyskontowanych przepływów pieniężnych, w której wartość przedsiębiorstwa jest równa wartości prognozowanych wolnych nadwyżek finansowych wygenerowanych przez podmiot i dostępnych właścicielom.
- metoda zdyskontowanych dywidend, w której wartość kapitału własnego wyznacza się poprzez bieżącą wartość wszystkich przyszłych dywidend, które otrzymają właściciele danego przedsiębiorstwa.
- metoda zdyskontowanych zysków – w tej metodzie szacuje się przyszłe zyski rezydualne generowane przez spółkę, a następnie dyskontuje się je przy wykorzystaniu kosztu kapitału własnego.
W tej metodzie dochodem, będącym podstawą wyceny może być zarówno zysk netto, dywidenda, nadwyżka finansowa lub wolne przepływy pieniężne.
Zaletą tej metody jest to, że obrazuje realną wartość danego przedsiębiorstwa, które jest warte tyle, ile przyniesione w przyszłości zyski. Jednak, korzystając z tej metody warto mieć na uwadze zmiany stopy dyskontowej oraz współczynnik wzrostu wartości spółki w okresie rezydualnym. Metoda ta w całości opiera się na prognozach, dlatego ważne jest, by wartość przedsiębiorstwa została oszacowana przez specjalistę w danej branży. W przypadku tej metody istnieje również ryzyko przeszacowania wartości.
Metodę dochodową można stosować zarówno w przypadku przedsiębiorstw już istniejących, jak i start-upów zajmujących się m.in. budowlanką, telekomunikacją.Pytania i odpowiedzi
Wskaźnik EBITDA można wyliczyć na dwa sposoby:
- odejmując od przychodów koszty działalności z wyłączeniem amortyzacji i odsetek,
- korygując zysk przed opodatkowaniem o odsetki i amortyzację.
Należy zwrócić uwagę na to, że przy korygowaniu do wyliczeń przyjmuje się amortyzację bilansową.
Wskaźnik EBIT nie jest tożsamym pojęciem z EBITDA. EBIT (z ang. Earnings Before Interest and Taxes) jest zyskiem z działalności przed odliczeniem kosztów finansowych. EBITDA to zysk operacyjny uwzględniający przychody i koszty z działalności podstawowej, natomiast EBIT uwzględnia przychody i zarówno z działalności podstawowej, jak i nieoperacyjnej np. jednorazowego przychodu ze sprzedaży samochodu należącego do przedsiębiorstwa.
Zaufali nam: