|
8 września 2021
Spis treści

  Imię i nazwisko
  Email lub telefon kontaktowy
  Twoja wiadomość
  Dane podane w formularzu będą przetwarzane przez Kancelarię Prawną RPMS z siedzibą w Poznaniu, w celu realizacji zgłoszenia oraz według zasad zawartych w Polityce Prywatności.

  Czy Urząd Skarbowy może poddać stanąć na przeszkodzie w zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej? Na to pytanie odpowiedział Radca prawny Marcin Staniszewski w autorkim artykule przygotowanym dla portalu podatki.biz. Zapraszamy do lektury!

  Pytania i odpowiedzi

  Co do zasady tak, a takie uprawnienie wynika z ogólnych klauzul o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania. W praktyce jednak urzędy tylko w nielicznych przypadkach decydują się na zakwestionowanie przekształcenia, co jest potwierdzone licznymi interpretacjami indywidualnymi.

  Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwość, czy dane działanie zostanie zaliczone jako unikanie opodatkowania, możliwe jest złożenie do Krajowej Administracji Skarbowej wniosku o wydanie opinii zabezpieczającej. Koszt takiej opinii jednak jest znaczny- bowiem wiąże się ona z opłatą urzędową w wysokości 20.000 zł.

  Interpretacja indywidualna jest dobrym instrumentem zabezpieczającym podatnika przed niejasnościami natury podatkowej. Interpretacja indywidualna nie chroni jednak przed zastosowaniem GAAR, zatem w tym zakresie jedynym prawnym instrumentem jest wniosek o opinię zabezpieczającą.

  Oceń