|
8 listopada 2021 | Ostatnio zmodyfikowano 18 grudnia, 2023 o 13:21 | Czas na przeczytanie: 11 minut

Konopie swoją wielką popularność zawdzięczają posiadanym właściwościom leczniczym i halucynogennym. Powszechnie uważa się, że istnieje tylko jeden rodzaj konopi – konopie indyjskie (Cannabis sativa L. var. indica), jednak do tego gatunku należą także konopie siewne (Cannabis sativa L. var. sativa). W ostatnich latach obserwujemy duże zainteresowanie produktami zawierającymi konopie, szczególnie w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Najlepsze wyniki w sprzedaży na rynku notują: olej z nasion konopi, „olejki z CBD” i mąka z nasion konopi, chętnie stosowana jako dodatek do mąki do robienia pizzy.

Produkty żywnościowe – zawierające dodatek kannabidiolu – to na naszym rodzimym rynku wciąż jeszcze novum, więc kwestie prawne nadal pozostawiają wiele wątpliwości. Cannabis cenione są przez konsumentów ze względu na wiele wartościowych składników. W przeciwieństwie do THC nie jest w stanie spowodować zatrucia. Coraz więcej badań pokazuje także, że kannabidiol ma ogromny potencjał jako lek, w bardzo szerokim zakresie: od padaczki po stres. Kannabidiol (CBD) jest substancją aktywną farmakologicznie i stanowi składnik produktów leczniczych, takich jak np. Epidiolex czy Sativex.

Zgodnie z raportem WHO przeprowadzonym w 2017 roku CBD jest dobrze tolerowane przez ludzki organizm i może być bezpiecznie stosowane. Żywność konopna wykazuje wiele cech żywności, którą popularnie określa się jako superfoods, gdyż wpływa pozytywnie na cały organizm i ma wiele wartości odżywczych. Należy pamiętać, że w branży spożywczej obowiązują spore ograniczenia prawne, gdyż artykuły żywnościowe są ściśle powiązane ze zdrowiem człowieka.


Karolina Pruchniewicz
Prawnik | International Desk
Specjalizacja: Prawo międzynarodowe, product law, life sciences
Więcej artykułów tego autora

Pozostałe Artykuły



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *