|
20 września 2023 | Ostatnio zmodyfikowano 13 grudnia, 2023 o 16:31 | Czas na przeczytanie: 8 minut

Dynamiczny rozwój technologii, cyfryzacja i digitalizacja wielu procesów jest naturalną koleją rzeczy współczesnego świata. W konsekwencji odchodzi się od konserwatywnych metod analitycznych czy nadzorczych na rzecz przekazania części tych kompetencji technologii i sztucznej inteligencji. Jednak algorytmy w dalszym ciągu wymagają ludzkiej pomocy w zakresie wprowadzania i nadzorowania procesów implementujących aktualne regulacje prawne do systemów bankowych, podmiotów finansowych czy biznesowych.

W związku z szybkim rozwojem technologii oraz próbą ustawodawcy uregulowania wszystkich zachodzących zmian, w szczególności w dziedzinie bankowości oraz finansów, powstały instytucje, które świadczą pomoc regulacyjną w zakresie dostosowania podmiotów regulowanych do obowiązujących przepisów prawa oraz wspierają nadzór nad ich wykonywaniem. I tak z pomocą przychodzi RegTech oraz SupTech.

W celu właściwego zrozumienia czym jest RegTech, zakresu świadczonych usług oraz grona odbiorców tychże usług, warto dowiedzieć się z artykułu traktującego o tym, czym jest FinTech. Pozwoli to na pełne zrozumienie działań typu RegTech oraz SupTech, ponieważ są one ściśle powiązane z działaniami typu FinTech.


Karolina Pruchniewicz
Prawnik | International Desk
Specjalizacja: Prawo międzynarodowe, product law, life sciences
Więcej artykułów tego autora

Pozostałe Artykuły