JAK DZIAŁA EPU (E-SĄD)?
E-sąd rozpoznaje sprawy za pośrednictwem Internetu, w trybie elektronicznego postępowania upominawczego (w skrócie EPU). Jednocześnie posiada swoją fizyczną postać – IV Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, ale miejsce zamieszkania osoby korzystającej z e-sądu nie ma żadnego znaczenia. Jest dostępny dla osób z całego kraju.
Przepisy regulujące działanie e-sądu wynikają z artykułów 50528-50537 kodeksu postępowania cywilnego.
CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z EPU / E-SĄDU?
Zdecydowanie tak. Jest to wyjątkowo wygodna i szybka forma rozpatrywania spraw związanych z odzyskiwaniem zaległych płatności. E-sąd oferuje przede wszystkim o wiele krótszy czas oczekiwania niż w klasycznym sądzie, brak obowiązku stawiennictwa każdej ze stron na rozprawie, a także niższą opłatę za rozpoznanie sprawy – wynosi ona jedynie 1,25% wartości przedmiotu sporu. Poza tym nie trzeba tworzyć pism procesowych samodzielnie. Zamiast tego, wystarczy skorzystać z dostępnego na stronie formularza, wypełnić go i wysłać bez konieczności dołączania dowodów. Nie ma też ograniczeń co do wartości przedmiotu sporu, dlatego sprawa może dotyczyć nawet bardzo wysokiej kwoty.
Warto jednak zwrócić uwagę, że pozwany – w odróżnieniu od powoda – może wybrać, czy woli uczestniczyć w postępowaniu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, czy w tradycyjny, papierowy sposób. Jeżeli jednak pozwany dokona wyboru wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, dalsze pisma w sprawie wnosi wyłącznie za pośrednictwem tego systemu.
Przedsiębiorcy, który walczą o odzyskanie należności, mają również stały, bezpośredni dostęp do dokumentacji sprawy w serwisie. Łatwość wypełnienia formularza, niska cena i komfort składania e-pozwów z każdego miejsca to najważniejsze korzyści wynikające z elektronicznego postępowania upominawczego.
KTO MOŻE ZŁOŻYĆ E-POZEW w EPU?
Oczywiście taki sąd nie zajmuje się wszystkimi zgłoszonymi sprawami. Będą to wyłącznie spory nieskomplikowane i proste do rozwiązania. Chodzi o to, aby osąd był jak najbardziej sprawiedliwy. Dlatego jest kilka warunków, wedle których e-sąd wybiera sprawy, jakimi może się zająć.
Po pierwsze pozew nie może opierać się na bezzasadnym roszczeniu. Oznacza to, że nie mogą wystąpić żadne wątpliwości, że dług istnieje. W związku z tym musi istnieć faktura, umowa lub rachunek, które tego dowodzą. W pozwie powód powinien wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń, ale dowodów tych nie dołącza się do pozwu.
Po drugie roszczenie nie może być przedawnione. Przykładowo, w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe i związane z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi 3 lata. Jeżeli więc sprawa będzie starsza niż 3 lata, e-sąd nie podejmie się jej rozpoznania.
JAK WYPEŁNIĆ E-POZEW w EPU?
Skorzystanie z e-sądu wymaga prawidłowego wypełnienia pozwu. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia specjalistów, np. kancelarii prawniczej zajmującej się windykacją należności. Niestety sam system wypełniania formularza jest dość przestarzały i może przysparzać problemów. Aby wypełnić e-pozew, należy kolejno:
Założyć konto w systemie i uzyskać darmowy certyfikat podpisu elektronicznego. Można używać go tylko w ramach EPU.
- Zalogować się na konto i wybrać opcję „złóż nowy pozew”.
- Wprowadzić i zatwierdzić swoje dane w polu „definiowanie powodów”.
- Wprowadzić i zatwierdzić dane pozwanego.
- Wybrać dowody z rozwijanej listy.
- Dodać roszczenie, czyli opisać swoje żądania wobec pozwanego.
- Zaznaczyć prośbę o zasądzenie zwrotu kosztów od pozwanego (nie można wnioskować o zwolnienie z tych kosztów).
- Zwięźle uzasadnić swój pozew.
- Wpisać swój nr konta bankowego.
- Wybrać opcję „prześlij pozew”.
Przy składaniu pozwu trzeba wnieść opłatę procesową (w wysokości 1,25% wartości przedmiotu sporu, ale nie mniejszą niż 30 zł). Konieczne jest wskazanie numeru NIP, KRS lub PESEL osoby pozwanej, a także dowodów, takich jak faktury VAT czy umowy (nie trzeba ich dołączać, a jedynie wspomnieć o nich w treści pozwu). Po wypełnieniu formularza, należy podpisać go podpisem elektronicznym (w zakładce „dokumenty do podpisania”).
Na końcu pozostaje uiścić opłatę za złożenie pozwu (w sekcji „dokumenty do opłacenia”) i wtedy znajdzie się on w zakładce „dokumenty złożone”.
ZWRÓĆ UWAGĘ NA TO, ŻE…
- W przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty sąd umarza postępowanie.
- Wszystkie pisma w e-sądzie w przypadku powoda składa się wyłącznie drogą elektroniczną. Nakaz zapłaty też jest doręczany elektronicznie (trwa to zazwyczaj kilka dni). Pozwany może zadecydować o tym, w jaki sposób będzie uczestniczył w postępowaniu.
- Pozwany może wnieść sprzeciw nakazowi zapłaty w ciągu 14 dni od daty jego doręczenia. W przypadku wniesienia skutecznego sprzeciwu sąd umarza postępowanie w zakresie, w którym nakaz zapłaty utracił moc.
- Do korzystania z EPU można wyznaczyć pełnomocnika procesowego.
- Pozew można cofnąć do chwili prawomocnego zakończenia postępowania, składając właściwe pismo procesowe.
Pytania i odpowiedzi
Nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym opatrzony klauzulą wykonalności jest takim samym tytułem wykonawczym jak wyrok innego sądu powszechnego. Oznacza to, że na jego podstawie można wszcząć egzekucję komorniczą i dochodzić należności za pośrednictwem kancelarii komorniczej.
To zależy od kilku czynników- przede wszystkim od tego, czy pozew jest złożony poprawnie pod kątem formalnym (np. czy nie brakuje załączników lub, czy podpisy są poprawne). Jeżeli tak, to sąd powinien wydać nakaz w ciągu miesiąca. Jeżeli pozew zawiera braki formalne, cała procedura może się znacznie przedłużyć. Wszystko zależy bowiem od konkretnej sprawy.
Jeżeli pozwany wniesie w terminie sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu elektronicznym, spowoduje to umorzenie tego postępowania. Wierzyciel jednak może wtedy wnieść pozew do sądu powszechnego wg. właściwości ogólnej w terminie 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia o umorzeniu. W takim przypadku można zaliczyć opłatę wniesioną w EPU w postępowaniu upominawczym “zwykłym”.
Zaufali nam: