Jak sprawnie windykować w firmie transportowej?
Sprawna windykacja w firmie transportowej to nie tylko proces samego dochodzenia należności, ale przede wszystkim systemowe podejście do kwestii monitorowania należności, tak aby żadna należność nie została przedawniona. W branży transportowej bowiem strony muszą wziąć pod uwagę szczególny, krótki termin przedawnienia, który opisujemy poniżej.
Jeżeli przedsiębiorca uporał się już z kwestią zarządzania należnościami, może rozpatrzyć szczegółowe sposoby windykacji, mianowicie windykację polubowną oraz windykację sądową.
Windykacja polubowna to zazwyczaj pierwszy etap dochodzenia należności. Polega on na wystosowaniu do dłużnika wezwania do zapłaty, a następnie na podjęciu prób negocjacji celem wypracowania polubownego planu spłaty.
Jeżeli windykacja polubowna nie przyniesie skutków, należy bezzwłocznie skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Ten rodzaj windykacji obejmuje sporządzenie pozwu, aktywne uczestnictwo na rozprawach oraz w razie konieczności sporządzanie stosownych pism procesowych oraz podnoszenie dowodów. Celem tego etapu jest uzyskanie tytułu wykonawczego, z którym wierzyciel będzie mógł udać się do komornika.
Rozwiązaniem wszystkich tych powyższych problemów może być powierzenie windykacji wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Nasi eksperci nie tylko podchodzą z największą starannością do merytorycznych aspektów odzyskiwania należności, ale także mogą zapewnić odpowiednie wsparcie organizacyjne na etapie windykacji należności.
Zobacz również: EPU (eSąd) – jak złożyć pozew w postępowaniu elektronicznym? Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Przedawnienie faktury za przewóz
Głównym problemem dochodzenia należności w branży związanej z transportem jest krótki, roczny termin przedawnienia. Wynika to z art. 778 kodeksu cywilnego i art. 77 ust. 1 prawa przewozowego. Termin ten nie upływa z końcem roku, bowiem nie ma do niego zastosowania art. 118 zd. trzecie kc (Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.), bowiem termin ten jest krótszy niż dwa lata.
Warto wskazać, że termin ten może zostać przerwany przez każdą czynność podjętą przed sądem lub innym organem powołanym do rozpatrywania roszczeń, a także przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Przerwać bieg przedawnienia może np. zawezwanie do próby ugodowej czy podpisanie porozumienia w sprawie spłaty.
W praktyce dla wierzyciela zatem w tym kontekście kluczowe jest wniesienie pozwu w terminie roku od dnia wymagalności danego roszczenia (czyli terminu zapłaty z faktury).
Zobacz również: Przedawnienie długów – podstawowe informacje
Windykacja w branży TSL- kwestie szczególne
Windykacja w branży transportowe różni się od windykacji w innych branżach w kilku aspektach. Poniżej przytoczymy naszym zdaniem najważniejsze z nich. Po pierwsze, szczególny, krótki termin przedawnienia. Po drugie, windykacja sądowa prawie zawsze będzie odbywała się w trybie gospodarczym, który cechuje się większym formalizmem.
Zobacz również: Zaniżone odszkodowanie przez ubezpieczyciela
Po trzecie, nie w każdym procesie windykacyjnym wierzyciel będzie uprawniony do naliczenia zryczałtowanej rekompensaty za koszty odzyskiwania należności (40, 70 lub 100 euro). Ten rodzaj świadczenia będzie przysługiwał tylko, jeżeli podstawą roszczenia jest niezapłacona faktura (a nie np. nota obciążeniowa z tytułu kary umownej).
Jak widać z powyższego tekstu, windykacja dla firm transportowych może powodować wiele skomplikowanych zawiłości prawnych. W tym procesie zdecydowanie warto skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej, która nie tylko efektywnie będzie windykowała należności na etapie polubownym i sądowym, ale także pomoże rozwiązać kwestię monitorowania należności kompleksowo pod kątem prawnym. Najgorszym dla firmy transportowej może być dopuszczenie do przedawnienia roszczenia, bowiem przedawnione należności może być w praktyce bardzo trudno odzyskać.
Zobacz również: Obsługa prawna firm transportowych
Zaufali nam: