Czym jest windykacja polubowna i jak przebiega?

Windykacja polubowna to czynności podejmowane bezpośrednio przez wierzyciela (lub jego pełnomocnika), których celem jest odzyskanie należności bez udziału sądu lub innego zewnętrznego organu powołanego do rozpoznawania spraw egzekucyjnych. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że w przypadku windykacji polubownej chodzi o wyegzekwowanie długu bez składania pozwu czy wniosku do komornika.
Jak przebiega windykacja polubowna? Tutaj nie ma jednego dobrego schematu czy reguły, aczkolwiek w toku windykacji polubownej najczęściej stosuje się następujące elementy:
-
kontakt telefoniczny lub mailowy z dłużnikiem,
-
wysłanie pisemnego wezwania do zapłaty,
-
podpisanie porozumienia ws. uznania zadłużenia,
-
monitorowanie realizacji porozumienia oraz terminów płatności,
-
poinformowanie dłużnika o dalszych działaniach (np. przedstawienie dodatkowych opłat sądowych).
W przypadku windykacji polubownej wierzyciel nie musi ponosić opłaty od pozwu czy innych opłat sądowych. Ponadto, może też odzyskać dług znacznie szybciej, bowiem nie musi czekać na orzeczenie sądu, a rozwiązanie sporu odbywa się na zasadach polubownych. W celu przeprowadzenia skutecznej windykacji nie można jednak zapominać o kilku aspektach praktycznych, które opisujemy poniżej.
Windykacja polubowna- aspekty praktyczne.
Prowadząc windykację bez udziału sądu warto pamiętać o kilku korzystnych dla wierzyciela aspektach praktycznych, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać nieoczywiste.
Przede wszystkim nawet jeżeli w trybie windykacji polubownej zostanie podpisane porozumienie w przedmiocie spłaty należności (którego dłużnik nie zrealizuje) to wierzyciel i tak może uzyskać korzyść w postaci możliwości dochodzenia roszczenia w postępowaniu nakazowym.
Postępowanie nakazowe cechuje się niższymi kosztami dla wierzyciela i w efekcie możliwością dokonania zabezpieczenia na majątku dłużnikaszybszego wszczęcia egzekucji komorniczej (już po wydaniu nakazu zapłaty można skierować sprawę do komornika i m.in. zablokować konto dłużnika). Ponadto, w przypadku postępowania nakazowego dłużnik musi wnieść opłatę sądową, jeżeli chce wnieść zarzuty. W wielu przypadkach opłata oraz blokada konta zdecydowanie zniechęca dłużników do od dalszego wnoszenia zaskarżenia, a co za tym idzie- wierzyciel szybciej może windykować komorniczo.
Ponadto, jeżeli dłużnik nie posiada majątku czy stałego dochodu, windykacja komornicza może okazać się nieskuteczna. W toku dobrze przeprowadzonej windykacji polubownej dłużnik może zdecydować się na dobrowolną spłatę zadłużenia – np. ze środków uzyskanych z nieudokumentowanych przychodów (“na czarno”), czy ze środków zapożyczonych od rodziny.
Czy windykacja polubowna jest skuteczna?

Windykacja polubowna zdecydowanie może być skutecznym sposobem na odzyskanie należności. Faktem jest, że w tym trybie wierzyciel nie może wszcząć egzekucji komorniczej i doprowadzić do zajęcia konta dłużnika czy sprzedaży jego majątku. Niemniej jednak, przeprowadzenie windykacji polubownej powinno odbyć się według pewnych reguł, w tym także wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Nasza praktyka pokazuje, że wierzyciel największe szanse na odzyskanie swojej należności ma, gdy windykację rozpocznie w ciągu kilku dni od wymagalności roszczenia. Przygotowanie dokumentów do sądu (pozwu i załączników) może trwać nawet kilkanaście dni. Warto w tym czasie nie pozostawać biernym i windykować równolegle w sposób polubowny. Windykacja polubowna ponadto zazwyczaj mniej zaostrza relacje między kontrahentami, aniżeli windykacja sądowa.
Szybkość windykacji polubownej to niewątpliwie jej duży atut. Sytuacja finansowa dłużników z czasem zazwyczaj się pogarsza, a szanse wierzyciela na odzyskanie należności maleją. Kluczowe jest odzyskanie należności zanim dłużnik stanie się całkowicie niewypłacalny (i np. ogłosi upadłość). Windykacja polubowna zdecydowanie jest ku temu dobrym narzędziem, o ile jest prawidłowo zastosowana.
Jak w trakcie windykacji polubownej może pomóc prawnik?
Jak prawidłowo zastosować windykację polubowną? Zdecydowanie kluczowa w tym zakresie jest konsekwencja oraz kompetencje miękkie. Bardzo ważna jest również umiejętność prowadzenia negocjacji, a także znajomość różnych aspektów praktycznych czy praktyk dłużników.
Z tego względu warto skorzystać ze wsparcia pełnomocnika na etapie polubownym. Zapewni on nie tylko maksymalną efektywność windykacji polubownej, ale także zgodność z prawem przygotowanych dokumentów, które ewentualnie uproszczą dalsze dochodzenie należności.
Zaufali nam: