Wprowadzenie towarów importowanych z Chin na europejski rynek

Sprzedaż produktów importowanych z Chin w Polsce, czyli na terenie Unii Europejskiej wymaga dopełnienia wielu formalności, co jest związane nie tylko z uiszczeniem cła i prawidłowym rozliczeniu podatku VAT, ale ma również na celu potwierdzenie zgodności sprowadzanych wyrobów z obowiązującymi przepisami prawa czy spełniania przez nie określonych wymogów bezpieczeństwa. W związku z tym importer musi zwrócić uwagę nie tylko na posiadanie przez produkt certyfikatu CE, ale również innych oznaczeń wymaganych na terenie UE. W przypadku większości importowanych towarów konieczna będzie także instrukcja obsługi w języku polskim, co warunkuje możliwość sprzedaży produktów na rodzimym rynku.
W kontekście wprowadzania produktów importowanych z Chin na polski rynek istotna jest również swoboda przepływu towarów na terenie UE. Powoduje ona, że produkt, który został wprowadzony do obrotu w Polsce, może być bez przeszkód sprzedawany również w innych państwach wspólnoty. W praktyce odnosi się to do kategorii produktów podlegających pod przepisy zharmonizowane, czyli te, dla których istnieją spójne w całej UE normy i specyfikacje techniczne. Jeżeli jednak ogólnounijne przepisy nie istnieją, a co za tym idzie, wymagania obowiązujące w poszczególnych krajach mogą się różnić, importer produktów z Chin musi przestrzegać wyłącznie tych przepisów, które obowiązują w państwie, w którym prowadzona będzie sprzedaż importowanych towarów.
Certyfikat CE
Importowanie towarów z Chin i sprzedawanie ich na europejskim rynku, czyli między innymi w Polsce, wymaga potwierdzenia spełniania przez nie kryteriów jakości oraz bezpieczeństwa obowiązujących w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), który tworzy 28 państw członkowskich UE oraz Norwegia, Islandia i Lichtenstein. W związku z tym wprowadzono oznakowanie CE, którym mogą zostać oznaczone wyłącznie produkty posiadające deklarację zgodności UE (z ang. Declaration of Conformity), w której producent lub importer deklaruje, że dany wyrób spełnia wymagania w zakresie bezpieczeństwa i jakości zgodnie z przepisami Nowego Podejścia Unii Europejskiej.
Certyfikat CE muszą posiadać różne produkty sprzedawane na europejskim rynku, czego przykładem mogą być między innymi zabawki, elektronika czy wyroby medyczne. W kontekście importu towarów z Chin istotne w tym przypadku jest to, producent danego towaru ma obowiązek przechowywania deklaracji zgodności UE w swojej siedzibie, a jeżeli znajduje się ona poza EOG, to dokument ten musi znajdować się u upoważnionego przedstawiciela w danym państwie EOG. Jeśli jednak chiński producent nie posiada swojego przedstawiciela, obowiązek ten spoczywa na importerze produktu do Europy.
Czy wszystkie produkty sprzedawane w Chinach posiadają certyfikat CE? Niestety nie, w związku z czym należy pamiętać o tym, by zweryfikować ten fakt przed zakupem, ponieważ w innym przypadku dany towar zostanie objęty zakazem sprzedaży i użytkowania w krajach EOG, czyli również w Polsce, a próba wprowadzenia go do obrotu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W tym miejscu należy wspomnieć jednak o tym, że istnieje możliwość uzyskania certyfikatu CE dla produktów importowanych z Chin, a procedura ta polega na sprawdzeniu tego, czy dany wyrób jest zgodny z określonymi dyrektywami oraz właściwym udokumentowaniu całego procesu w zgodzie z odpowiednimi dyrektywami, które z reguły wprost wskazują, co należy zawrzeć w sporządzanej dokumentacji.
W praktyce certyfikacja CE, mimo iż jest czasochłonna i wiąże się z kosztami, może być opłacalna, ponieważ realizacja tego procesu może pozwolić wprowadzić na europejski rynek produkty, których nie ma u konkurencji. Chcąc ją przeprowadzić, warto skorzystać jednak z profesjonalnej pomocy, a decydując się na usługi naszej kancelarii, można nie tylko zweryfikować wymagania dla danego produktu przed rozpoczęciem procesu, ale również przeanalizować jego opłacalność.
Instrukcja obsługi

Obowiązkiem podmiotu importującego produkty z Chin jest zapewnienie odpowiedniej dokumentacji, co warunkuje możliwość wprowadzenia ich na europejski rynek. Konieczne staje się zatem dołączenie odpowiedniej instrukcji obsługi, której brak może spowodować nie tylko zatrzymanie towaru w trakcie odprawy celnej, ale również narazić importera na znaczące konsekwencje finansowe i prawne. Czy każdy produkt importowany z Chin musi posiadać instrukcję obsługi? Teoretycznie nie, jednak zgodnie z dla większości kategorii produktów (np. zabawek, sprzętu elektronicznego) istnieją polskie i europejskie przepisy wskazujące wymogi bezpieczeństwa, z których wynika obowiązek posiadania przez produkt instrukcji obsługi. Jeżeli jednak regulacje tego typu nie istnieją dla produktu z Chin wprowadzanego na polski rynek, to pod uwagę należy wziąć Ustawę o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zgodnie z którą do obrotu wprowadzane mogą być wyłącznie produkty bezpieczne. Ta sama ustawa zobowiązuje importera także do dostarczenia konsumentom informacji, umożliwiających im dokonanie oceny zagrożeń oraz odpowiedniego przeciwdziałania im. W praktyce zatem importer nie ma obowiązku dostarczania instrukcji obsługi wyłącznie wtedy, gdy nie wymagają tego konkretne przepisy, a zastosowanie produktu sprowadzanego z Chin jest oczywiste. Ostatnia kwestia może być jednak dyskusyjna, w związku z czym każdorazowo warto zapewnić odpowiednią dokumentację do sprowadzanych produktów.
W jakim języku musi zostać sporządzona instrukcja obsługi dla produktu importowanego z Chin? Jeżeli ma on zostać wprowadzony na polski rynek to wymagane jest dostarczenie instrukcji w języku polskim, co wynika nie tylko wspomnianej wcześniej Ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale również Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz Ustawy o języku polskim. W tym miejscu wspomnieć warto także o tym, że istnieje możliwość udostępnienia instrukcji w wersji online lub umieszczenie na etykiecie produktu jedynie jej skróconej wersji i odesłanie do pełnej instrukcji w wersji online.
Oznaczenia produktów importowanych z Chin
Certyfikat CE to nie jedyne oznaczenie, które powinny posiadać produkty pochodzące z Chin wprowadzane na polski, a co za tym idzie, europejski rynek. W zależności od rodzaju sprowadzanych towarów wymagane może być także potwierdzenie spełnienia wymagań rozporządzenia REACH (dotyczy substancji chemicznych stosowanych nie tylko w przemyśle, ale również w codziennym użytkowaniu), przeprowadzenie kontroli sanitarnej na granicy czy przedstawienie certyfikatu potwierdzającego bezpieczeństwo produktów w kontakcie z żywnością. Poza tym na opakowaniach sprowadzanych produktów obowiązkowo muszą znajdować się informacje kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom oraz ochrony ich praw jako konsumentów.
W praktyce na etykietach produktów importowanych z Chin muszą znaleźć się informacje wskazujące dane producenta i importera, datę produkcji, nr partii produkcyjnej, model, cechy techniczne produktu (np. moc), oznaczenia (np. CE lub symbol kieliszka i widelca oznaczający dopuszczenie do kontaktu z żywnością), informację o produkcji w Chinach (made in China lub made in PRC), skład, wagę oraz ewentualne ostrzeżenia i instrukcje w zakresie użytkowania produktu. Zakres obligatoryjnych informacji uzależniony jest od rodzaju sprowadzanych towarów, ponieważ przykładowo w przypadku produktów spożywczych istotny jest ich skład czy dane dotyczące wartości odżywczych, a w przypadku zabawek najważniejszy będzie certyfikat CE. W tym miejscu warto podkreślić także to, że przepisy w żaden sposób nie ograniczają ilości i rodzaju informacji, które można umieścić na etykiecie produktu importowanego z Chin. W związku z tym lepszym rozwiązaniem może umieszczenie zbyt wielu oznaczeń niż pominięcie wymaganych informacji, co może sprawić, że produkt zostanie zatrzymany na granicy.
Import towarów z Chin a obowiązki celne

Zweryfikowanie tego, czy produkty sprowadzane z Chin, które mają być sprzedawane na europejskim rynku to nie jedyny obowiązek importera, ponieważ konieczne jest także opłacenie cła oraz podatku VAT. Wszystkie towary pochodzące spoza UE muszą przejść odprawę celną, w której trakcie sprawdzana jest dokumentacja, która musi obejmować fakturę zakupu, listę przewozową, certyfikaty jakości i pochodzenia towaru oraz deklarację celną. Następnie naliczane jest cło stanowiące określony procent od wartości sprowadzanych towarów, który w praktyce jest uzależniony od ich rodzaju.
Kolejną opłatą pobieraną na granicy jest VAT, który naliczany jest od wartości celnej towarów oraz cła. Podstawowa stawka VAT w Polsce wynosi obecnie 23%, jednak w przypadku niektórych kategorii produktów może być ona niższa. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy istotne jest natomiast to, że istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od należności w Polsce, co wymaga jego prawidłowego zaksięgowania oraz udokumentowania.
Import produktów z Chin a kody EAN
W kontekście importowania wyrobów z Chin i sprzedaży ich na europejskim rynku konieczne jest także dysponowanie kodami EAN (European Article Number), które nie tylko ułatwiają identyfikację produktów, ale pozwalają także automatyzować procesy logistyczne. Istotne w tym przypadku jest to, że najpopularniejsze obecnie platformy zakupowe wymagają od sprzedawców podawania kodów EAN nowych produktów, uniemożliwiając tym samym handel bez ich posiadania. W związku z tym, jeżeli produkt importowany z Chin nie posiada własnego kodu EAN, to importer może uzyskać unikatowy numer rejestracyjny dla niego, co wymaga rejestracji w organizacji GS1, czyli globalnej instytucji, która jest odpowiedzialna za nadawanie i zarządzanie kodami EAN.
Wprowadzanie na rynek towarów z Chin – jak możemy pomóc?

Import towarów z Chin i wprowadzanie ich na polski rynek może być dobrym pomysłem na biznes, jednak wymaga spełnienia norm wynikających z przepisów prawa krajowego i unijnego. Ze względu na ich ogromną ilość oraz rozproszenie (kilka porządków prawnych) może sprawić to niemałe trudności, a co za tym idzie, narażać na ingerencję organów nadzoru i kontroli w firmie oraz wysokie kary pieniężne. W związku z tym przed podjęciem decyzji o próbie wprowadzenia na polski rynek produktów pochodzących z Chin rekomendujemy konsultację prawną, w ramach której możemy między innymi określić wymagania prawne względem danej kategorii produktu czy zapewnić profesjonalne wsparcie w prowadzeniu i gromadzeniu niezbędnej dokumentacji. Co więcej, jesteśmy gotowi zostać również pełnomocnikiem importera, który dzięki reprezentowaniu przez nas może bez żadnych komplikacji wprowadzać do obrotu produkty sprowadzane z Chin.
Podsumowanie
Import towarów z Chin to nie tylko popularny pomysł na biznes, ale również forma działania, która może być opłacalna. Należy jednak pamiętać o tym, że sprzedawanie na europejskim rynku towarów wytwarzanych w Chinach wymaga spełnienia określonych wymogów prawnych, co warunkuje legalność działalności. W praktyce przedsiębiorca musi zadbać nie tylko o to, by produkty wprowadzane na rynek były zgodne z normami i odpowiednio oznaczone, ale opłacić także cło i podatek VAT, pozwoli uniknąć konsekwencji skarbowych. Wymaga to znajomości i właściwej interpretacji obowiązujących przepisów, w związku z czym nieocenione może okazać się wsparcie oferowane przez naszą kancelarię.
Pytania i odpowiedzi
Nie, ponieważ oznaczenie CE nie jest wymagane, jeżeli sprowadzany towar nie należy do żadnej z kategorii zawartych w dyrektywach Nowego Podejścia.
Nie. Mimo iż produkty importowane z Chin muszą przejść obowiązkową odprawę celną, to nie oznacza to automatycznie, że zawsze naliczone zostanie cło. W praktyce nie trzeba go płacić nie tylko wtedy, gdy stawka dla danej kategorii towarów wynosi 0% (np. większość produktów elektronicznych), ale także wtedy, gdy wartość importowanego produktu nie przekracza 150 euro (zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 roku. Poza tym cło nie obowiązuje wtedy, gdy importer zamawia próbki towaru z Chin.
W pierwszej kolejności należy skontaktować się z producentem, który w przypadku dysponowania kodem EAN dla swojego produktu powinien udostępnić go importerowi. Jeżeli jednak producent nie uzyskał dla swojego produktu kodu EAN, (w Chinach nie jest on obligatoryjny), to jako podmiot sprowadzający go do Europy możesz przeprowadzić procedurę jego nadania, co wymaga rejestracji w organizacji GS1, która jest odpowiedzialna za nadawanie tego typu oznaczeń. Jest to istotne, ponieważ brak kodu EAN uniemożliwia sprzedaż nowych produktów na większości najpopularniejszych platform sprzedażowych, np. Allegro, Amazon itp.
Zaufali nam: