Czy można dochodzić zwrotu kaucji po najmie mieszkania (lokalu)?
Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Najemca może dochodzić zwrotu kaucji, jeżeli nie zachodzą przesłanki do jej potrącenia, takie jak zaległości w regulowaniu czynszu i innych opłat czy brak uszkodzenia przedmiotu najmu. Kwestia windykacji kaucji po zakończeniu najmu może jednak budzić wiele wątpliwości na gruncie praktycznym, bowiem wynajmujący wykorzystują wiele instrumentów prawnych, aby odmówić najemcom zwrotu kaucji. Jednym z nich jest potrącenie na poczet odszkodowania za uszkodzenie nieruchomości.
Kaucja powinna podlegać zwrotowi, jeżeli najemca odda lokal w stanie niepogorszonym. Jest to jednak pojęcie dość szerokie i w praktyce nadużywane w wielu przypadkach. Pod pojęciem stanu niepogorszonego rozumie się taki stan, w jakim lokal znajdował się w chwili wydania go najemcy z uwzględnieniem normalnego zużycia. Nie w każdej umowie najmu wynajmujący będzie mógł potrącić kaucję na poczet uszkodzeń i napraw dokonanych przez najemcę.
Zobacz również: Umowa najmu okazjonalnego – co to jest i dla kogo jest przeznaczona?
Jak dochodzić zwrotu kaucji po zakończonym najmie?
Dochodzenie zwrotu kaucji może odbywać się na dwa sposoby – na etapie polubownym oraz sądowym. W przypadku etapu polubownego najemca lub jego pełnomocnik powinien skontaktować się z wynajmującym telefonicznie lub mailowo, przedstawić swoje roszczenie oraz spróbować uzyskać deklarację zapłaty. W przypadku braku takowej, można rozważyć przesłanie także pisemnego, ostatecznego wezwania do zapłaty. Wezwanie takie będzie najskuteczniejsze, jeżeli przygotuje je profesjonalny pełnomocnik. Jeżeli natomiast etap polubowny nie doprowadzi do zwrotu kaucji?
W takiej sytuacji konieczne może okazać się wszczęcie sprawy sądowej. Kluczowe w tym kontekście będzie zebranie dowodów i dokumentacji (np. zdjęcia, protokół zdania nieruchomości itp), przygotowanie pozwu a także przeprowadzenie całego postępowania o zapłatę. Celem jest uzyskanie tytułu wykonawczego, z którym następnie najemca będzie mógł udać się do komornika.
Zobacz również: Windykacja czynszu najmu
Co, jeżeli wynajmujący odmawia zwrotu kaucji?
Przede wszystkim warto przeanalizować, czy potrącenie z kaucji zostało dokonane w pełni skutecznie pod kątem formalnym oraz czy jest zasadne merytorycznie. Orzecznictwo i doktryna stoi na stanowisku, że wynajmujący nie może potrącać kaucji za “uszkodzenia” będące następstwem normalnego używania rzeczy. W przypadku najmu za takie można uznać np. nieliczne i drobne uszkodzenia ścian czy drobne rysy na podłodze. Warto pamiętać, że zazwyczaj roszczenie o zwrot kaucji to będzie roszczenie opiewające na co najmniej kilka tysięcy złotych. Z tego względu nie warto bagatelizować tej kwestii.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego może bowiem okazać się, że najemca może odzyskać od wynajmującego znaczną sumę. Aby sprawnie przejść przez wszystkie meandry procesu, warto powierzyć sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi, zwłaszcza, że wynajmujący zazwyczaj będą podmiotami wypłacalnymi, bowiem najczęściej są właścicielami wynajmowanej nieruchomości.
Zobacz również: Co oznacza rygor natychmiastowej wykonalności?
Zaufali nam: