Kamila Wasilewska
|
8 października 2020
Spis treści

    Imię i nazwisko
    Email lub telefon kontaktowy
    Twoja wiadomość
    Dane podane w formularzu będą przetwarzane przez Kancelarię Prawną RPMS z siedzibą w Poznaniu, w celu realizacji zgłoszenia oraz według zasad zawartych w Polityce Prywatności.

    PODATEK ESTOŃSKI – KTO NA TYM ZYSKA?

    Estoński CIT to koncepcja podatku, która zakłada że CIT nie jest odprowadzany od wypracowanego przez firmę zysku w danym roku, ale dopiero w momencie wypłaty tego zysku z firmy. Firmy nie będą płacić podatku w miesięcznych/kwartalnych zaliczkach, ani rozliczać się rocznie. Będą go płacić dopiero w momencie wypłaty zysku.

    Termin wejścia w życie zmian jest na razie nieznany, choć zmiany podatkowe najczęściej zaczynają obowiązywać od początku roku podatkowego (2021).

    PODATEK ESTOŃSKI – DO KOGO JEST SKIEROWANY?

    windykacja

    małych i średnich spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych, a w razie wejścia w życie zmian co do opodatkowania spółek komandytowych i dla nich), których przychody nie przekraczają 50 mln zł. W Polsce to kryterium spełnia niemal 97% wszystkich spółek kapitałowych


    spółek, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Oznacza to, że może  z niego korzystać zdecydowana większość polskich podatników CIT (ok. 200 tys. firm), w których inwestor jest blisko spółki, a struktura jest transparentna i prosta.

    WARUNKI, KTÓRE MUSI SPEŁNIĆ SPÓŁKA, ABY KORZYSTAĆ Z ESTOŃSKIEGO CIT:

    Nie posiada udziałów w innych podmiotach (np. innych spółkach);


    Zatrudnia co najmniej 3 pracowników – z wyłączeniem udziałowców;


    Jej przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej;


    Wykazuje nakłady inwestycyjne.

    Wszystkie te kryteria muszą być spełnione jednocześnie. Jak widać celem estońskiego CIT jest pozostawienie zysku w spółce, a przez to pobudzenie do inwestycji.

    PODATEK ESTOŃSKI – ZALETY

    analytics-blur-business-close-up-590045

    1. większa odporność na dekoniunkturę;


    2. większe zdolności inwestycyjne;


    3. oszczędność czasu i kosztu przy rozliczeniach podatkowych;


    4. wzrost liczby miejsc pracy (aby “załapać” się na ulgę);


    5. mniejsze spółki mogą się rozwijać i inwestować w siebie;


    6. zyski przy zagranicznych udziałowcach nie będą wyprowadzane poza Polskę.

    PODATEK ESTOŃSKI – WADY

    1. pole do obejścia przepisów i tworzenia optymalizacji podatkowych wypaczających cel ustawodawcy (np. zaniżanie przychodów);


    2. zdecydowana wadą jest to, że zysku nie będzie można w prosty sposób wspólnikom wypłacić, pozostanie on w spółce;


    3. ograniczenie możliwości korzystania z estońskiego CIT do 4 lat (wyjątki w zakresie przedłużenia);


    4. wyłączenie wielu spółek z możliwości skorzystania z tego podatku przez warunek posiadania min. 3 pracowników (ponad 50% sp. z o.o. w Polsce nie posiada pracowników w ogóle);


    5. brak możliwości łączenia estońskiego CIT z niektórymi innymi ulgami podatkowymi.

    PODATEK ESTOŃSKI – PODSUMOWANIE ZAŁOŻEŃ

    Podsumowując wprowadzenie estońskiego CIT-u jest, jak dowodzą tego rezultaty konsultacji społecznych, pożądanym przez przedsiębiorców kierunkiem zmian. Nie zmienia to jednak faktu, że rząd tworząc klimat do inwestycji jednocześnie pracuje również nad nowymi podatkami cyfrowym, handlowym i cukrowym.

    Niezaprzeczalnie jednak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na poprawę kondycji finansowej wielu firm, które jak cała gospodarka również odczuły następstwa wystąpienia epidemii koronawirusa.

    MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ POMOCY?

    DAJ NAM ZNAĆ W SEKCJI KOMENTARZ PONIŻEJ LUB POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY

    Kancelaria Prawna RPMS

    Pytania i odpowiedzi

    Estoński CIT może w przypadku niektórych podmiotów być realnym instrumentem dzięki któremu efektywne opodatkowanie przedsiębiorstwa zmniejszy się. W takich sytuacjach, zwłaszcza w kontekście spółek inwestujących swoje dochody, będzie to rozwiązanie korzystne Podkreślenia wymaga jednak, że nie w każdym przypadku będzie to remedium na wszystkie problemy podatkowe firm.

    Co do zasady spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (jako spółki kapitałowe) mogą stosować podatek estoński, jeżeli spełniają ustawowe przesłanki. Praktyka jednak pokazuje, że będzie spełniało je prawie 97% spółek z o.o.. Warto rozważyć ten instrument zwłaszcza, jeżeli spółka nie wypłaca zysku wspólnikom, tylko np. inwestuje w rozwój czy badania.

    Podatek estoński nie ma określonej stawki, jest to mechanizm, na podstawie którego obciążenie podatkowe przesunięte jest na moment wypłacenia (a nie uzyskania) zysku w przedsiębiorstwie. Wysokość podatku będzie musiała być obliczona każdorazowo, w zależności od wysokości wypłaconego ze spółki zysku (np. w formie dywidendy).

    Stosowanie Estońskiego CIT wymaga zgłoszenia do organu administracji skarbowej. Konieczne jest wypełnienie druku ZAW-RD (wyborze podatku estońskiego jako formy opodatkowania) do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do końca 1. miesiąca roku podatkowego, w którym przedsiębiorca będzie chciał korzystać z tej instytucji..Możliwe jest także przejście na Estoński CIT w trakcie roku podatkowego, aczkolwiek wymaga ono kilku dodatkowych czynności księgowych, m.in. zamknięcia ksiąg rachunkowych..

    Podatek estoński nie jest instytucją prawa podatkowego, z której mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że osoby fizyczne nie są płatnikami podatku CIT, a są płatnikami podatku PIT.

    5/5 - (liczba głosów: 7)