Marcin Staniszewski
|
22 kwietnia 2021
Spis treści

    Imię i nazwisko
    Email lub telefon kontaktowy
    Twoja wiadomość
    Dane podane w formularzu będą przetwarzane przez Kancelarię Prawną RPMS z siedzibą w Poznaniu, w celu realizacji zgłoszenia oraz według zasad zawartych w Polityce Prywatności.

    Na czym polega monitoring pracowników w miejscu pracy i kiedy jest on w pełni legalny? Zapraszamy do lektury artykułu Radcy Prawnego Marcina Staniszewskiego, który postanowił poruszyć temat monitoringu pracowników na łamach portalu mamstartup.pl.

    Pytania i odpowiedzi

    Co do zasady tak, przede wszystkim należy jednak rozróżnić, czy nadzór ma charakter stały czy tymczasowy. W przypadku stałego monitoringu poczty służbowej pracownika, należy pamiętać, że powinien on być zgodny z postanowieniami kodeksu pracy. Oznacza to, że jest możliwy jeżeli jest niezbędny do zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz niezbędne do właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy.

    Najogólniej rzecz ujmując, wykorzystanie monitoringu celem kontroli pracowników co do zasady jest legalne. Trzeba tylko pamiętać o szeregu regulacji z tym związanych, wynikających zwłaszcza z kodeksu pracy czy RODO.

    Monitoring pracowników oczywiście ma pewne ograniczenia w kontekście miejsc instalowania kamer. Ograniczenia w tym zakresie są wprost wymienione w kodeksie pracy. Monitoringu nie można montować np. w stołówce, palarni, pomieszczeniach sanitarnych czy toaletach.

    5/5 - (liczba głosów: 2)