Kto i dlaczego nie może umieścić symbolu “R” przy nazwie firmy?

“R” to powszechnie rozpoznawalne oznaczenie, który widnieje przy nazwach popularnych, dużych marek. Generuje pozytywne skojarzenia, budując wrażenie oryginalności i dobrej jakości. Z tego powodu chętnie korzystają z niego również mali i średni przedsiębiorcy. Jednak nie każdy z nich zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie grożą za bezprawne używanie “R-ki” przy nazwie – nawet na Facebooku lub ulotce. To błąd i nadużycie, które może sporo kosztować.


W jakiej sytuacji dodanie tego symbolu do nazwy lub logo będzie w 100% legalne?

Wyłącznie zarejestrowane znaki towarowe

R w kółku® kojarzy się większości osób z potwierdzeniem oryginalności jakiejś marki, produktu lub usługi. Jeszcze inni myślą, że symbolizuje ono prawa autorskie. W tym ostatnim twierdzeniu jest nieco prawdy, ponieważ znak R pochodzi od angielskiego słowa “registered”, czyli zarejestrowany. Można stawiać go wyłącznie przy tych nazwach, grafikach czy hasłach reklamowych, które zostały zastrzeżone jako znaki towarowe w Urzędzie Patentowym. Stają się tym samym własnością przedsiębiorcy. Tylko on może z nich korzystać albo udzielać licencji na ich używanie. Ochrona znaku towarowego trwa 10 lat, a po upływie tego okresu można ją ciągle przedłużać.

Zabezpieczane są wyłącznie takie wzory i słowa, które nie kolidują z tymi już zarejestrowanymi. Co więcej, muszą mieć tzw. zdolność odróżniającą, czyli nie mogą być opisowe i jednoznaczne dla danej branży (jak jest np. w przypadku nazwy Smaczna Bułka dla piekarni). Rejestracja może obejmować teren Polski, Unii Europejskiej, albo wybrane kraje świata. Wybór zależy od tego, na jakim terytorium działa konkretna firma i jaki jest jej zasięg. Podsumowując, “R-ka” to międzynarodowe oznaczenie chronionych znaków towarowych. Bez zgody właściciela nikt nie może wykorzystywać nazw i grafik, przy których znajduje się ten symbol.

rejestracja znaku towarowego

Czym ryzykujesz, używając R-ki bez zezwolenia?

Naruszenie praw autorskich RPMS (3)

Używanie symbolu “R” bez zezwolenia, czyli bez świadectwa ochronnego udzielonego przez Urząd Patentowy RP jest niezgodne z prawem. Takie działania wprowadzają klientów w błąd. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której mniej znana firma używa podobnej nazwy i szaty graficznej do innej, dużej i popularnej marki. Jeżeli są bardzo zbliżone, a jednocześnie oferują podobny lub ten sam produkt czy usługę, konsumenci mogą mylić jedną firmę z drugą. Oczywiście straty odnotowuje wówczas ta popularna marka, która zapracowała na swój wizerunek dobrą obsługą i odpowiednią strategią reklamową.

Jeżeli jednak zarejestruje swoje oznaczenia, może wymagać od konkurencji zaprzestania takich działań, a nawet wypłaty odszkodowania. Oprócz tego obecność “R-ki” przy nazwie lub logo pozwoli jej uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Oznaczenie od razu poinformuje innych przedsiębiorców i konsumentów, że marka jest chroniona. Dlatego umieszczanie tego symbolu przy niezastrzeżonych nazwach i oznaczeniach jest oszustwem i łamaniem prawa. Takie postępowanie można zgłaszać policji. Jeżeli ktoś wykryje, że firma używa “R” przy niezastrzeżonym znaku, np. na fanpage’u, plakacie, w reklamie Google Ads, czy na papierowej ulotce, może powiadomić o tym organy ścigania osobiście lub anonimowo.

konsekwencje prawne

Co grozi za bezprawne wykorzystywanie R przy logo / marce ? Zgodnie z artykułem 308 ustawy Prawo własności przemysłowej na przedsiębiorcę nakładana jest kara grzywny. Znak towarowy do zweryfikowania przez policję może zgłosić każdy (np. czujna konkurencja…). Z pewnością nie jest to gra warta świeczki, niezależnie od tego, czy chodzi o działania internetowe, czy outdoorowe. Co więcej, z “R-ki” nie można korzystać także zaraz po złożeniu wniosku do weryfikacji. Trzeba poczekać, aż odpowiedni Urząd Patentowy wyda decyzję o udzieleniu prawa ochronnego.

Wnioski: 

  • Przedsiębiorcy, którzy nie zastrzegli swoich praw do marki, nie mogą korzystać z oznaczenia “R” przy swojej nazwie lub logo.
  • Nie mogą zrobić tego również wtedy, gdy złożyli już wniosek, ale Urząd nie wydał jeszcze stosownej decyzji.
  • Za używanie “R-ki” bez świadectwa ochronnego grozi kara grzywny.
  • Złamanie prawa w tym zakresie można zgłaszać policji osobiście lub anonimowo.
Ochrona domeny internetowej

Chcesz zabezpieczyć swój znak towarowy ?

Zweryfikuj bezpłatnie znak towarowy

PolskaUnia EuropejskaŚwiat

Dane podane w formularzu będą przetwarzane przez Kancelarię Prawną RPMS z siedzibą w Poznaniu, w celu realizacji zgłoszenia oraz według zasad zawartych w Polityce Prywatności.
Masz pytania lub potrzebujesz pomocy ?
Daj nam znać w sekcji komentarz poniżej lub poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY

Pozostałe artykuły

Zostaw komentarz

Translate »