Kto faktycznie ma taką możliwość?
NIE KAŻDA NAZWA MOŻE ZOSTAĆ OBJĘTA OCHRONĄ !
Zacznijmy od tego, że wbrew pozorom, nie każdą nazwę można zastrzec. Nie kwalifikują się przede wszystkim oznaczenia ogólnoinformacyjne, czyli takie określenia jak „kosmetyki naturalne”, „sklep-24” lub „świeży chleb”. Dlaczego? Ponieważ są to słowa jednoznacznie opisujące jakiś produkt. Ta sama zasada dotyczy usług. Nie zastrzeżemy nazwy „auto naprawa” i „szybkie kredyty”, ponieważ takie określenia są opisowe i po prostu muszą pozostać ogólnodostępne. Ich monopolizacja doprowadziłaby do wielu absurdalnych sytuacji i problemów z używaniem słów ogólnodostępnych dla wszystkich.
Z tego względu, każda nazwa musi mieć tzw. zdolność odróżniającą. Chodzi o takie określenia, które pozwalają na bezproblemowe odróżnienie jednego przedsiębiorstwa od drugiego (lub ich produktów). Nazwa powinna być fantazyjna.
Dobrymi przykładami są chociażby takie znane marki jak Facebook, Canon, Lego, Pepsi, Google, McDonald’s, Orlen, Bacoma, czy Ziaja.
CZYM JEST ZNAK TOWAROWY SŁOWNY?
Jeżeli już jesteśmy pewni, że nasza nazwa ma zdolność odróżniającą i jest na swój sposób fantazyjna, możemy przystąpić do rejestracji. Przed tym warto wiedzieć, że nazwę firmy lub produktu zastrzega się jako znak towarowy słowny. Chodzi tutaj wyłącznie o zabezpieczenie jej brzmienia (słowa albo kilku słów), jednak bez uwzględniania logo. Gdy chcemy zastrzec również logo, czyli znak towarowy słowno-graficzny, jego kolorystykę, układ, itd., dokonujemy osobnej rejestracji. Jest to przydatne wtedy, gdy grafika jest wyjątkowa, wyróżniająca się i po prostu nie chcemy, aby ktoś używał oznaczeń wizualnie podobnych do naszych.
Samą nazwę i jej fonetykę rejestruje się jako znak towarowy słowny. W tym przypadku można objąć ochroną brzmienie nazwy firmy, produktu, a także zabezpieczyć domenę internetową. Dzięki rejestracji, uprawnienie do korzystania z tych elementów ma wyłącznie właściciel. Może on udzielać odpłatnej licencji na ich używanie, a także dokonać sprzedaży znaku towarowego. W efekcie marka staje się składnikiem majątku przedsiębiorstwa. W sytuacji, w której ktoś zastosuje podobną nazwę (również w sieci, np. w reklamie Google Ads czy na Facebooku), ukrócenie takich działań przebiega szybciej i staje się zdecydowanie łatwiejsze. Co więcej, chociaż ochrona znaku towarowego trwa aż 10 lat, to można przedłużać ją w nieskończoność.
ZASTRZEŻENIE NAZWY FIRMY – ROZSĄDNE DZIAŁANIE PRAWNE I MARKETINGOWE
Podsumowując, decyzja o zastrzeżeniu nazwy jest rozsądna – zarówno z punktu widzenia ochrony marki, zwalczania nieuczciwej konkurencji jak i działań marketingowych. “R-ka” buduje zaufanie ze strony klientów, ponieważ kojarzy się z czymś oryginalnym i podlegającym ochronie. Oczywiście oznacza, że nazwa jest zarejestrowana, a nie potwierdza oryginalności towaru czy usługi. Jednak ze względu na to, że słynne “R” pojawia się przy produktach i logach największych światowych gigantów, posiadanie tego oznaczenia stało się czymś prestiżowym i pożądanym.
Poza względami reklamowymi, największe znaczenie ma ochrona praw do nazwy i domeny, co jest w szczególności istotne z punktu widzenia dynamicznie rozwijającej się branży sklepów internetowych (eCommerce), ale również innych branż funkcjonujących w sieci. Z pewnością nie warto czekać, aż ktoś inny zarejestruje naszą markę jako swoją. Niestety jest to możliwe. Przepisy polskiego prawa nie gwarantują wystarczającego zabezpieczenia w tym zakresie. Dlatego w każdej chwili rozpoznawalną, przynosząca zysk nazwę może przejąć ktoś inny, gdy nie jest w odpowiedni sposób zabezpieczona.
BEZPŁATNY AUDYT OCHRONY MARKI W RPMS
Dobrze, aby zgłoszenie nazwy do ochrony poprzedziła szczegółowa analiza prawna. Dlatego kancelaria RPMS oferuje bezpłatny audyt ochrony marki. Decydując się na nasze usługi, można za darmo zweryfikować zabezpieczenie marki i domeny jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań. Pozwala to m.in. zaoszczędzić na opłatach, które są wymagane do złożenia wniosku o rejestrację znaku w Urzędzie Patentowym. Oprócz tego udzielamy klientom niezbędnych informacji na temat przebiegu procedury rejestracyjnej.
FAQ
Przede wszystkim podstawą do stwierdzenia, czy dana marka kwalifikuje się do ubiegania się o ochronę, jest audyt, który nasza kancelaria może Państwu przeprowadzić bezpłatnie. Następnie, po stwierdzeniu, że dana nazwa może ubiegać się o ochronę, można rozważyć ochronę marki poprzez zastrzeżenie znaku towarowego
Ochrona marki w postaci zastrzeżenia znaku towarowego oczywiście nie jest obowiązkowa. Jeżeli przedsiębiorca jednak nie zadba o ochronę swojej własności przemysłowej, może okazać się, że konkurencja wykorzystuje np. logo czy nazwę przedsiębiorcy. Posiadanie zarejestrowanego znaku towarowego może znacznie polepszyć sytuację procesową przedsiębiorcy, którego prawa zostały naruszone.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej, abstrakcyjnej odpowiedzi, ponieważ określenie, czy dany rodzaj ochrony jest “drogi” czy nie jest subiektywne. W naszej ocenie koszty ochrony marki nie są rażąco wygórowane, a mając na uwadze zakres ochrony, który uzyskuje przedsiębiorca, warto je z pewnością przynajmniej dokładnie przeanalizować.
MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ POMOCY?
DAJ NAM ZNAĆ W SEKCJI KOMENTARZ PONIŻEJ LUB POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY
Zaufali nam: