Marcin Staniszewski
|
23 kwietnia 2021
Spis treści

Stosunkowo niedawno Allegro uruchomiło program Współpraca w Ochronie Praw (WOP), którego głównym założeniem jest zwiększenie ochrony własności intelektualnej oraz zadbanie o to, by na platformie pojawiały się tylko i wyłącznie oryginalne towary. Cel szczytny, na którym bezpośrednio zyskują użytkownicy serwisu mając pewność kupowania oryginalnych produktów, ale również sprzedający, gdyż w naturalny sposób zmniejszy się ilość potencjalnych oszustów na Allegro, sprzedających oryginalne towary po odrynkowionych cenach.

Program zapewnia ochronę:

 • prawa właścicieli marek,
 • sprzedających przed prawnymi konsekwencjami, którzy nie byli świadomi dokonywanych naruszeń,
 • konsumentów przed zakupem produktów niezgodnych z przepisami prawnymi.

Program rozpatruje zgłoszenia dotyczące naruszeń:

 • prawa własności przemysłowej (np. sprzedaż przedmiotów nieoryginalnych),
 • prawa autorskiego (np.wykorzystanie w opisie oferty zdjęć bez zgody właściciela autorskich praw majątkowych).

Współpraca w Ochronie Praw na Allegro ogranicza funkcjonowanie aukcji z towarami nieoryginalnymi bądź kopiującymi dane z ogłoszeń innych podmiotów. Serwis Allegro za pomocą programu WOP podejmuje działania mające na celu zlikwidowanie  naruszenia praw własności przemysłowej lub naruszenia praw autorskich.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA PRZYSTĄPIĆ DO PROGRAMU WOP?

Osoba będąca właścicielem lub mająca upoważnienie do reprezentowania właściciela marki może skontaktować się bezpośrednio z serwisem Allegro. Po przeanalizowaniu  i rozpatrzeniu zgłoszenia, platforma podejmie decyzję o nawiązaniu współpracy. Konieczne przy zgłoszeniu będzie przesłanie odpowiednich dokumentów w nawiązaniu do sprawy.

JAKIE KORZYŚCI WYNIKAJĄ Z PRZYSTĄPIENIA DO PROGRAMU?

Podmioty partycypujące w programie Współpraca w Ochronie Praw mogą liczyć na indywidualną pomoc pracowników serwisu oraz skorzystać z prostego sposobu zgłaszania naruszeń i natychmiastowej reakcji na tego rodzaju zgłoszenia. W ramach programu wydzielone jest również miejsce do zamieszczania informacji o produktach oraz legalnych formach ich sprzedaży.

PRZYCZYNY MOGĄCE SKUTKOWAĆ USUNIĘCIEM OFERTY Z PROGRAMU WOP?

Przyczyn jest wiele, a wszystkie z nich zostały ujęte w Regulaminie Allegro. Poniżej przedstawiamy listę z wytłumaczeniem poszczególnych powodów do usunięcia ofert:

 • Produkt jest nieoryginalny: dana oferta jest usuwana, ponieważ przedstawia nieoryginalny towar. Należy pamiętać o tym, że sprzedaż nieoryginalnych produktów na Allegro jest zabroniona, a w ten sposób narusza się prawa do zarejestrowanego znaku towarowego oraz przepisy Regulaminu Allegro.
 • Logo: dana aukcja zostanie usunięta, jeżeli w opisie zawarte było logo marki. Zawarcie w opisie oferty logo marki bez zgody właściciela marki jest zabronione i może naruszać prawa do zarejestrowanego znaku towarowego.
 • Znak słowny: oferta jest usuwana dlatego, że w jej opisie znajduje się nazwa marki, która jest już zarejestrowanym słownym znakiem towarowym.
 • Wzór przemysłowy: w przypadku gdy dana oferta narusza prawa do zarejestrowanego wzoru przemysłowego jest automatycznie usuwana
 • Produkty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego: wprowadzenie do obrotu towaru nieprzeznaczonego do sprzedaży na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez zgody właściciela może stanowić naruszenie jego praw.
 • Prawa autorskie: oferta jest usuwana jeśli narusza prawa autorskie. W celu umieszczania w opisie oferty zdjęć, fragmentów tekstu, czy też grafik, których dany podmiot nie jest autorem musi uzyskać upoważnienie od właściciela praw.

PODSUMOWANIE

Program WOP umożliwi łatwiejszą i zdecydowanie szybszą walkę z ofertami naruszającymi prawa innych produktów, które mają zarejestrowany znak słowny, logo czy wzór przemysłowy. Celem tego programu jest współpraca z podmiotami uprawnionymi do zgłaszania naruszeń praw, w tym praw własności intelektualnej. Takie działania mają również zwiększyć świadomość w kwestiach związanych z ochroną praw i ich naruszeniami, stanowiąc jednocześnie mechanizm broniący odbiorców końcowych przed kupowaniem niepełnowartościowych, nieoryginalnych produktów.

3,5/5 - (liczba głosów: 4)