Jak windykować wynagrodzenie za pracę?
Zazwyczaj w pierwszej kolejności windykacja będzie odbywała się na etapie polubownym. Etap polubowny zawiera co do zasady upomnienie pracodawcy (zarówno ustne, jak i pisemne) oraz próbę porozumienia się w kontekście spłaty zadłużenia, bez angażowania żadnego organu zewnętrznego.
Następnie, jeżeli pracodawca w dalszym ciągu odmawia uregulowania zaległości, konieczne może być złożenie pozwu o zapłatę. Złożenie pozwu wszczyna kolejny etap windykacji- windykację sądową, której efektem ma być uzyskanie tytułu egzekucyjnego, np. wyroku czy nakazu zapłaty. Następnie, po wydaniu takiego orzeczenia, pracownik może skierować sprawę do komornika. Warto jednak pamiętać, że sądowy etap windykacji w praktyce może trwać nawet kilka lat, choć sprawom pracowniczym niewątpliwie nadawany jest priorytet.
Warto także pamiętać, że w przypadku dochodzenia należności z umowy o pracę można wykorzystać także kilka rozwiązań nieszablonowych- m.in. zasięgnięcie porady Inspekcji Pracy czy skorzystanie z FGŚP, co szczegółowo opisujemy poniżej.
Zobacz również: Windykacja trzeciodłużników – na czym polega?
Czy są jakieś alternatywy dla windykacji wynagrodzenia za pracę?
Warto wskazać, że wynagrodzenie pracowników wynikające z wynagrodzenia za pracę znajduje się pod szczególną ochroną. Jeżeli pracodawca stał się niewypłacalny, to pracownik może zgłosić wniosek o wypłatę części wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, który wypłaci pracownikowi w zasadzie natychmiast znaczną część wynagrodzenia, a pozostałą część będzie dochodził od pracodawcy w swoim imieniu.
Pracownik, występując jako wierzyciel może także przyczynić się do ogłoszenia upadłości pracodawcy. Jeżeli stan zadłużenia pracodawcy będzie się utrzymywał przez ponad 3 miesiące, a wierzytelność zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądowym, to pracownik jako wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Wniosek (i widmo upadłości) może nie tylko doprowadzić do zaspokojenia roszczenia, ale także do możliwości złożenia wniosku o wypłatę z FGŚP.
Jeżeli jesteś zainteresowany wypłatą z FGŚP, to wiedz, że musisz dopełnić określonych formalności. Do złożenia wniosku możesz także powołać pełnomocnika. Czasem bowiem windykacja pracodawcy jest korzystniejsza, niż składanie wniosku o jego upadłość.
Zobacz również: Windykacja czynszu najmu
Windykacja wynagrodzenia za pracę przez pełnomocnika
Wystąpienie na drogę sądową przeciwko pracodawcy o zapłatę wynagrodzenia może być stresujące. Windykacja wynagrodzenia za pracę cechuje również się kilkoma różnicami- np. koniecznością wniesienia sprawy do sądu pracy (a nie do sądu cywilnego), czy np. zwolnieniem powoda z kosztów sądowych.
Ponadto, podczas windykacji sądowej powód musi płynnie poruszać się w przepisach kodeksu pracy, kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego. Czyni to windykację wynagrodzenia za pracę dość skomplikowanym procesem, który można znacznie uprościć poprzez powierzenie windykacji wyspecjalizowanej kancelarii prawnej.
Zobacz również: Windykacja pożyczki
Zaufali nam: