Windykacja miękka – charakterystyka i działania
Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie należności bez udziału sądu ani innego zewnętrznego organu. W praktyce jednak windykacja miękka to również dobry sposób na dochodzenie zapłaty. Windykacja polubowna odbywa się m.in. poprzez:
- wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty lub innego formy przypomnienia o płatności,
- rozmowach telefonicznych (windykacji telefonicznej) ukierunkowanych na jasną deklarację zapłaty,
- przesyłaniu korespondencji mailowej,
- dokonywaniu wpisów w biurach informacji gospodarczej (m.in. KRD BIG),
- podpisaniu porozumienia o spłacie należności.
Windykacja miękka często jest niedoceniana przez przedsiębiorców. Warto jednak wskazać, że ten rodzaj windykacji (jeżeli cały proces zostanie sprawnie i skutecznie przeprowadzony) również może dać wierzycielowi wiele korzyści. Największą z nich jest oczywiście znacznie szybsze odzyskanie należności (windykacja polubowna trwa maksymalnie kilka miesięcy). Nawet w przypadku jej niepowodzenia, tj. nieodzyskania należności w tym trybie, może również znacznie uprościć windykację sądową (np. poprzez uzyskanie pisemnego potwierdzenia długu, który można następnie wykorzystać w procesie sądowym).
Zobacz również: Pieczęć prewencyjna na fakturach i wezwaniach do zapłaty – co to jest, czy warto stosować, czy pieczęć prewencyjna działa?
Czym jest twarda windykacja?
Windykacja twarda natomiast jest to innymi słowy windykacja sądowa. W tym rodzaju dochodzenia należności wierzyciel zazwyczaj kieruje sprawę na drogę sądową, składa pozew, aktywnie uczestniczy w postępowaniu i uzyskuje tytuł wykonawczy (nakaz zapłaty, wyrok czy postanowienie). Następnie, jeżeli sprawa w sądzie jest już prawomocnie zakończona, wierzyciel kieruje sprawę do komornika, który np. zajmuje rachunek bankowy dłużnika, sprzedaje jego ruchomości, nieruchomości, czy zajmuje przysługujące mu należności od kontrahentów.
Windykacja twarda może wydawać się prosta, aczkolwiek jak każdy proces sądowy- ma określoną specyfikę czy trudności. Jedną z nich na pewno jest długi czas trwania, bowiem sądy w Polsce w zasadzie są jednymi z wolniejszych w całej UE. Ponadto, wierzyciel przy windykacji sądowej musi ponieść znacznie większe koszty (np. koszty opłaty od pozwu, zaliczek w toku postępowania egzekucyjnego). Po trzecie, polskie prawo (w tym proces cywilny) jest skomplikowane, a przeprowadzenie windykacji twardej wymaga poznania wszystkich meandrów procesu cywilnego.
Zobacz również: Windykacja a RODO
Który rodzaj windykacji jest lepszy? Różnice
W zasadzie na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niewątpliwie windykacja miękka i twarda posiadają swoje wady oraz zalety, a rachunek korzyści i dokładna analiza powinna być dokonana w oparciu o konkretny stan faktyczny.
Zaletą windykacji polubownej jest jej szybkość, aczkolwiek kluczowym parametrem jest współpraca dłużnika i dobrowolne uregulowanie zobowiązania. Windykacja polubowna nie daje możliwości zajęcia rachunku bankowego dłużnika.
Taką możliwość daje natomiast windykacja twarda, aczkolwiek w naszym systemie prawnym zdarza się, że dłużnicy dość sprawnie ukrywają swój majątek przed organami państwa. Sprawy nie poprawia długi czas oczekiwania na wydanie orzeczenia sądu oraz konieczność poniesienia znacznej większości kosztów sądowych i części komorniczych z góry.
Zobacz również: Windykacja należności z faktur
Jak skutecznie windykować sądowo i polubownie?
Podobnie jak na pytanie powyżej- na tę kwestię również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od specyfiki danej sprawy, relacji stron, sytuacji finansowej dłużnika oraz dotychczasowej współpracy. W wielu przypadkach może okazać się, że windykacja miękka umożliwia odzyskanie należności nawet w kilka dni, a w innej sprawie może konieczne być sprzedanie mieszkania dłużnika przez komornika, aby odzyskać zaległą zapłatę.
Oba te rodzaje windykacji mają jednak pewien “wspólny mianownik”. Zarówno miękka, jak i windykacja twarda, są znacznie skuteczniejsze, jeżeli prowadzi je prawnik posiadający doświadczenie w odzyskiwaniu należności. W ramach działań Kancelarii możemy Państwa wspomóc na każdym etapie odzyskiwania należności.
Zobacz również: Rozwiązywanie sporów i windykacja w branży IT
Zaufali nam: