Czym jest windykacja i jak się odbywa?
Windykacja (z łaciny vindicatio) jest to nic innego jak dochodzenie roszczeń. W praktyce windykacja polega na dochodzeniu zapłaty od dłużnika i może mieć formę windykacji sądowej lub polubownej. Najczęściej windykacja kojarzy się z wszczęciem egzekucji komorniczej.
W praktyce najczęściej spotykaną formą windykacji jest windykacja sądowa, pisemna lub komornicza. W przypadku windykacji prowadzonej przez kancelarię prawną najczęściej windykacja polega na złożeniu pozwu do sądu, a następnie po uzyskaniu tytułu wykonawczego, na złożeniu wniosku do komornika o prowadzenie np. egzekucję z rachunku bankowego czy licytację nieruchomości.
Windykacja polubowna często jest przez wielu przedsiębiorców niedoceniana lub wręcz pomijana. Niesłusznie, bowiem w wielu przypadkach dłużnicy mają ukryty majątek lub rozliczają się nieoficjalnymi kanałami ze swoimi kontrahentami. W takich przypadkach windykacja komornicza może być bezskuteczna.
Warto także wskazać, że w przypadku fiaska windykacji telefonicznej, wierzyciel zawsze może zdecydować się na wniesienie pozwu, a jego pozycja w wielu przypadkach jest znacznie lepsza, bowiem ma już gotowe dokumenty, a także w wielu przypadkach pełnomocnika, który jest gotów reprezentować go również na etapie sądowym.
Zobacz również: Windykacja na koszt dłużnika – kiedy jest możliwa?
Czy windykacja telefoniczna jest zgodna z prawem?
Windykacja telefoniczna jest zgodna z prawem, pod warunkiem że firmy windykacyjne działają w ramach obowiązujących przepisów prawa i zachowują odpowiednie standardy etyczne. Oznacza to, że firmy te mogą kontaktować się z dłużnikami telefonicznie w celu przypomnienia o zaległościach, negocjowania warunków spłaty długu lub ustalenia planu ratalnego. Niemniej jednak, istnieją określone zasady i ograniczenia, których muszą przestrzegać.
Firmy windykacyjne nie mogą:
- Naruszać prywatności dłużnika – muszą szanować godziny kontaktu i nie nękać dłużników nadmierną liczbą telefonów.
- Używać gróźb ani zastraszać – nie mogą grozić dłużnikowi ani stosować jakiejkolwiek formy przemocy psychicznej.
- Wprowadzać w błąd – muszą dostarczać rzetelnych informacji dotyczących długu oraz konsekwencji jego niespłacenia.
Warto jednocześnie wiedzieć, że:
Możesz poinformować firmę windykacyjną, że wszelkie przyszłe kontakty odbywały się wyłącznie w formie pisemnej. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych rozmów telefonicznych i będziesz mieć wszystkie informacje na piśmie;. Jeśli uważasz, że firma windykacyjna narusza Twoje prawa, możesz zgłosić jej działania do odpowiednich instytucji, takich jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) lub Rzecznik Praw Konsumenta. W przypadku poważniejszych problemów warto skonsultować się z prawnikiem, który doradzi, jakie kroki podjąć w celu ochrony swoich praw.
Zobacz również: Nowe regulacje dotyczące firm windykacyjnych. Co zmieni nowa ustawa?
Czy windykacja telefoniczna jest skuteczna?
Windykacja polubowna, w tym telefoniczna, może być jak najbardziej skuteczna. Kluczowe jest bowiem takie poprowadzenie rozmowy z dłużnikiem, aby przede wszystkim uznał roszczenie i priorytetowo potraktował spłatę zadłużenia wobec wierzyciela. Windykacja telefoniczna może być bowiem bardziej elastyczna i w wielu przypadkach szybsza od tradycyjnej egzekucji komorniczej.
Zobacz również: Windykacja frachtu / windykacja faktur za przewóz
Zaufali nam: