Jak windykować bez umowy?

Przede wszystkim należy rozróżnić kwestię podpisania umowy a jej zawarcia. Zgodnie z art. 65 i nast. kodeksu cywilnego, do zawarcia umowy co do zasady dochodzi w przypadku wymiany zgodnych oświadczeń woli między kontrahentami. Wymiana oświadczeń woli może nastąpić w różny sposób, poprzez podpisanie pisemnej umowy, ale także wymianę wiadomości na komunikatorze, dokonanie ustaleń ustnych przy świadkach czy nawet poprzez przyjęcie przysłanego przez kontrahenta towaru.
O ile dla ważności danej czynności prawnej forma pisemna nie została zastrzeżona pod rygorem nieważności, to windykacja bez pisemnej umowy jest w pełni możliwa. Konieczne w takim przypadku jest wykazanie, że dana umowa została między stronami zawarta, oraz że świadczenie powoda zostało spełnione, a termin wymagalności świadczenia drugiej strony upłynął bezskutecznie.
W tym kontekście często problematyczna jest kwestia wykazania ustaleń strony, np. co do terminów płatności czy wysokości wynagrodzenia. Wystawiona po wykonanym zleceniu faktura nie zawsze będzie wystarczająca.
Czym można zastąpić umowę?
Zastąpienie dokumentu umowy na potrzeby procesu sądowego nie jest łatwe, ale w wielu przypadkach jest możliwe. Chodzi tutaj nie tyle o fizyczne zastąpienie dokumentu umowy, co o wykazanie, że taka umowa istnieje i została skutecznie zawarta za pomocą innych środków dowodowych.
Niebagatelna w tym kontekście jest zazwyczaj rola wszelkiej korespondencji, która została wymieniana przez strony zarówno przed zawarciem umowy, jak i na etapie jej realizacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o maile, ale także inne komunikatory czy rozmowy SMS. Za pomocą wyciągów z takich komunikatorów w wielu przypadkach można udowodnić wysokość roszczenia.
W innym przypadku, warto spróbować przeprowadzić windykację polubowną. Dobrze przeprowadzona windykacja polubowna może doprowadzić do tego, że na pewnym jej etapie dłużnik sam uzna dług, co znacząco ułatwia proces odzyskiwania należności w sądzie i sytuację dowodową powoda.
Jak udowodnić w sądzie istnienie długu bez umowy?

Warto również pamiętać o regułach i hierarchii przeprowadzania dowodów w postępowaniach, zwłaszcza prowadzonych w trybie gospodarczym. W tym kontekście zwracamy uwagę na kilka reguł:
-
W procesie cywilnym dowodami są w szczególności: dowód z dokumentów, dowód z przesłuchania stron, dowód z opinii biegłych i dowód z przesłuchania świadków.
-
Dowód z przesłuchania stron co do zasady może być dopuszczony jedynie jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub w ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.
-
W sprawach gospodarczych może zostać zawarta umowa dowodowa, która może utrudniać wykazanie istnienia roszczenia.
-
W sprawach gospodarczych dowód z zeznań świadków sąd może dopuścić jedynie wtedy, gdy po wyczerpaniu innych środków dowodowych lub w ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.
-
W postępowaniach gospodarczych czynność strony może być wykazana tylko dokumentem, o którym mowa w art. 773 Kodeksu cywilnego, chyba że strona wykaże, że nie może przedstawić dokumentu z przyczyn od niej niezależnych.
Jak widać z powyższego wyliczenia, prowadzenie sądowej sprawy windykacyjnej nie jest proste, zwłaszcza jeżeli wierzyciel nie posiada dokumentu umowy. Z tego względu warto powierzyć prowadzenie takiej sprawy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej.
Podsumowanie
Podsumowując, windykacja bez przedstawienia dokumentu umowy jest trudna, ale możliwa. Warto jednak zebrać wszystkie dowody na okoliczność zawarcia umowy i jej treści jeszcze przed wniesieniem sprawy do sądu. Zazwyczaj będzie to faktura, dokument zrealizowania świadczenia wzajemnego i korespondencja stron. Jeżeli mają Państwo wątpliwości w zakresie windykacji bez zawartej umowy, zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego i konsultacji z naszymi ekspertami.
Zaufali nam: