Czym jest weksel

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów zabezpieczenia wierzytelności jest uzyskanie weksla od dłużnika. Weksel to papier wartościowy, który maksymalnie chroni interesy wierzyciela. Obowiązek zapłaty kwoty wynikającej z weksla jest formalny i niezależny od przyczyny jego wystawienia, w wielu przypadkach bazuje głównie na podpisie. Wystawca weksla powinien być świadomy jego kluczowych cech i dokładnie sprawdzić wiarygodność kontrahenta przed wystawieniem dokumentu.
Weksel powinien zawierać:
-
słowo „weksel”,
-
przyrzeczenie bezwarunkowej zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, pochodzące od wystawcy;
-
oznaczenie terminu płatności;
-
oznaczenie miejsca płatności;
-
oznaczenie osoby remitenta;
-
oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla;
-
własnoręczny podpis wystawcy weksla (co jednocześnie czyni zadość wymogowi formy pisemnej).
W polskim porządku prawnym może funkcjonować kilka rodzajów weksli- np. weksel trasowany, weksel na okaziciela, weksel in blanco. Szczegółowe kwestie dot. specyfiki zabezpieczenia wekslowego opisujemy również w tekście weksel – co to jest, jak zabezpiecza wierzytelność i jak można go wykorzystać?
Jakie korzyści ma weksel dla wierzyciela?
Weksel to rozwiązanie prawne, które znacznie upraszcza prowadzenie windykacji sądowej.
Po pierwsze, jeżeli weksel i pozew zostały prawidłowo sporządzone i wypełnione, to sprawa może zostać skierowana do trybu postępowania nakazowego. Wiąże się to z kilkoma uproszczeniami dla wierzyciela – jednym z nich jest niższa opłata sądowa (której wysokość można wyliczyć w oparciu o wartość sprawy).
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest tytułem zabezpieczenia w zasadzie od razu po jego wydaniu przez sąd. O tym, co oznacza to dla wierzyciela piszemy w dalszej części tekstu.
Ponadto, w “standardowym” trybie upominawczym pozwany może wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty i nie wiąże się to dla niego z żadną opłatą sądową. W przypadku postępowania nakazowego z weksla, pozwany może wnieść zarzuty do nakazu zapłaty, przy czym jeżeli chce to zrobić skutecznie, to jest zobowiązany do wniesienia opłaty, której wysokość zależy od wartości sprawy.
Jak wygląda windykacja długu wekslowego?

Jeżeli chodzi o windykację długu wekslowego, to istotne uproszczenia dla wierzyciela występują na etapie sądowym.
Przede wszystkim wierzyciel powinien już w pozwie złożyć wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym. Następnie, w terminie miesiąca sąd powinien podjąć pierwsze czynności celem wydania nakazu zapłaty, aczkolwiek w praktyce terminy te nie zawsze zostają dochowane.
Powyżej wspomnieliśmy, że jako tytuł zabezpieczenia nakaz zapłaty jest natychmiast wykonalny. Istotne dla wierzyciela może być, że nie występuje w tym kontekście nawet konieczność opatrywania go klauzulą prawomocności. Wierzyciel od razu po otrzymaniu takiego nakazu zapłaty może skierować sprawę do komornika, który dokona blokady konta dłużnika.
Nie można zapominać, że skierowanie sprawy do komornika z nieprawomocnym nakazem zapłaty inicjuje jedynie postępowanie zabezpieczające. Do czasu prawomocnego zakończenia sprawy komornik nie przekazuje żadnych środków wierzycielowi. Dotkliwość tego środka dla dłużnika jest jednak znacznie skuteczniejsza i często decydują się oni na szybszą, polubowną spłatę zadłużenia w zamian za zdjęcie blokady rachunków bankowych.
Jak szybko windykować z weksla?
W wielu branżach (np. hurtownie budowlane czy firmy pożyczkowe) warto jest stosować zabezpieczenie wekslowe, aczkolwiek dokumentacja i procedura zabezpieczenia po stronie wierzyciela musi być kompletna i poprawna. Jeżeli bowiem weksel będzie zawierał braki formalne, to sąd może stwierdzić brak podstaw do wydania nakazu zapłaty i skierować sprawę do znacznie mniej korzystnego dla wierzyciela postępowania upominawczego.
Oprócz wymogów formalnych weksla, należy pamiętać także o wymogach formalnych pozwu, czyli m.in. zawarcia wniosku o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Bez formalnego wniosku sąd nie rozpozna sprawy w tym trybie.
Ogólnie rzecz biorąc, windykacja długu zabezpieczonego wekslem jest zdecydowanie opłacalna dla wierzyciela, ale w praktyce może być trudniejsza niż np. windykacja polubowna. Z tego względu na każdym etapie (w tym przygotowywania deklaracji wekslowej czy procedury po stronie wierzyciela) warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia prawnego.
Zaufali nam: