Czym są waluty wirtualne?
Definicję walut wirtualnych reguluje art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która wskazuje że przez walutę wirtualną rozumie się cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:
- prawnym środkiem płatniczym w Polsce,
- międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizacje międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
- pieniądzem elektronicznym, prezentującym wartość pieniężną przechowywaną elektronicznie, w tym magnetycznie, wydawaną, z obowiązkiem jej wykupu, w celu dokonywania transakcji płatniczych, akceptowaną przez podmioty inne niż wyłącznie wydawca pieniądza elektronicznego
- instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi
- wekslem lub czekiem
Jednocześnie, przy zachowaniu powyższych warunków, waluta wirtualna musi być wymienialna, w obrocie gospodarczym, na prawne środki płatnicze, akceptowane jako środek wymiany a także może być elektronicznie przechowywana lub przeniesiona albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.
Na czym polega wydobywanie walut wirtualnych?
Dotychczas ustawodawca nie wypracował definicji wydobywania kryptowalut, dlatego też konieczne jest posłużenie się stanowiskiem sądów w tym zakresie. I tak wskazuje się, że nabycie waluty wirtualnej może być pierwotne lub wtórne. Nabycie pierwotne rozumiane jest jako wykopywanie bitcoinów (kryptowalut), polegające na dokonaniu obliczeń matematycznych oraz wykorzystaniu algorytmów, wyszukujących niezajęte ciągi znaków, które z kolei opisują niewykopane bitcoiny w systemie (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19.11.2019 r., sygn. akt I SA/Łd 411/19).
Jest to wydobycie waluty wirtualnej metodą proof of work, która generuje bardzo duży wydatek energetyczny a przeprowadzenie tego procesu wymaga zastosowania komputera o dużej mocy obliczeniowej, wyposażonego w kartę graficzną GPU, która najlepiej sprawdza się podczas wydobywania kryptowalut. Z kolei nabycie wtórne ma miejsce w momencie nabycia kryptowaluty na giełdzie czy na skutek wymiany złotówek na kryptowaluty.
Zobacz również: Doradztwo inwestycyjne w zakresie kryptowalut i kryptoaktywów – czy wymagane jest zezwolenie KNF?
Wydobywanie waluty wirtualnej a koszty podatkowe
W aktualnym ustawodawstwie koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej reguluje art. 22 ust. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Treść tego przepisu wskazuje, że taki koszt stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Różnica między bezpośrednim a pośrednim kosztem uzyskania przychodów
W związku z brakiem jednolitego stanowiska sądów powszechnych oraz organów podatkowych w zakresie odliczenia kosztów podatkowych, w postaci energii elektrycznej, komputerów czy oprogramowania, wykorzystywanych do „kopania” kryptowalut, wydawane są liczne indywidualne interpretacje podatkowe. Natomiast w zakresie kosztów podatkowych fiskus jednoznacznie wskazuje, że kosztem podatkowym będą wszelkie wydatki związane bezpośrednio z nabyciem lub zbyciem waluty a są to takie koszty, które wprost powodują nabycie przychodu.
Bezpośredni koszt uzyskania przychodu oznacza poniesienie konkretnego wydatku, który pozwala jednoznacznie i bezpośrednio ustalić przychód jaki został wygenerowany, na skutek tego wydatku. Najprostszym przykładem, obrazującym koszty bezpośrednie jest relacja pomiędzy kosztem wyprodukowania produktu, który przekłada się wprost na przychód z jego zbycia. Wówczas z łatwością można ustalić koszt w jakiej wysokości należało ponieść aby uzyskać dany przychód, bez konieczności stosowania skomplikowanych działań czy poszerzonej analizy dokumentacji księgowej.
Z kolei koszty niesklasyfikowane jako koszty bezpośrednie, należy traktować jako koszty pośrednie. Są to koszty, które przyczyniają się w mniejszym lub większym stopniu do osiągnięcia przychodu bądź służą utrzymaniu źródła tego przychodu. Nie mają one jednak bezpośredniego związku z wysokością uzyskanego przychodu, ponieważ nie można określić jednoznacznie konkretnej kwoty przychodu, która została wygenerowana na podstawie pośrednich kosztów jego uzyskania. W ogólnym rozumieniu pośrednim kosztem uzyskania przychodu jest na przykład koszt poniesiony w związku z obsługą administracyjną lub prawną bądź utrzymaniem obiektu.
Zobacz również: Wymogi prawne dla prowadzenia w Polsce działalności związanej z obrotem kryptowalutami
Wyjątki w zakresie kosztów uzyskania przychodu
Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Z kolei, przywołany art. 23 cytowanej ustawy wskazuje na wyłączenia od kosztów uzyskania przychodów, przy czym wymieniony katalog nie odnosi się w tym zakresie do sprzętu czy energii elektrycznej niezbędnej do „kopania” kryptowalut.
Zatem analiza treści powyższego przepisu prowadzi do wniosku, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza możliwości ujęcia w kosztach podatkowych powyższych narzędzi, służących „kopaniu” kryptowalut.
Wobec tego, a contrario, istnieje ustawowa możliwość zaliczenia na koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem sprzętu oraz zużyciem energii elektrycznej. Natomiast organy podatkowe zazwyczaj zdają się nie zwracać uwagi na ten aspekt, pomijając go w wydawanych interpretacjach podatkowych.
Zobacz również: Czy AML (procedura przeciwdziałania praniu pieniędzy) dotyczy kantorów kryptowalut?
Czy wydatki na sprzęt i energię wpisują się w koszty podatkowe wydobywania walut wirtualnych?
W związku z faktem, iż definicja bezpośrednich i pośrednich kosztów uzyskania przychodu nie jest uregulowana w obowiązującym ustawodawstwie, w praktyce zachodzi często konieczność indywidualnego interpretowania każdego przypadku. Jednak w tym zakresie organy podatkowe wypracowały najczęściej powoływane stanowisko w przedmiocie zaliczania na koszty podatkowe wydatków na sprzęt i energię ponoszonych podczas „kopania” kryptowalut.
I tak tytułem przykładu, interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 sierpnia 2022 r. o nr 0114-KDIP3-1.4011.656.2022.1.PZ, wskazuje jednoznacznie, że kosztami uzyskania przychodów nie są koszty pośrednie w postaci kosztów finansowania zakupu walut wirtualnych, zakupu komputera, kosztów zużycia prądu czy najmu pomieszczeń.
Jest to jedna z wielu interpretacji, która prezentuje stanowisko wyłączające wydatki na zakup komputera oraz dostarczanie energii z kosztów podatkowych. Przyczyną zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów pośrednich jest fakt, że są one narzędziem do uzyskiwania przychodu z wydobywania kryptowalut, które nie wskazują wprost wysokości przychodu, który został w konsekwencji wygenerowany.
Tytułem przykładu, komputer używany do „kopania” waluty wirtualnej przyczynia się ogólnie do osiągnięcia przychodu, jednakże nie można ustalić w jakim zakresie jego użycie wygenerowało dany przychód. Nie można wskazać, że przy użyciu zakupionego komputera wydobyto określoną ilość waluty internetowej, która przyniosła zysk w konkretnej wysokości. W związku z tym wskazane powyżej wydatki, rozumiane są jako pośredni koszt uzyskania przychodu.
Przepis art. 22 ust. 14 o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje wprost, że wydatki muszą być bezpośrednio związane z nabyciem lub zbyciem wirtualnej waluty. Zatem a contrario zakup sprzętu oraz zużycie energii elektrycznej, zakwalifikowane jako wydatek pośredni, nie będą kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu powyższej ustawy. Jednakże powyższe stanowi prezentację stanowiska organów podatkowych a praktyka orzecznicza pokazuje, że od głównej zasady istnieją wyjątki.
Zobacz również: Blockchain od podstaw – Co to jest i jak działa?
Interpretacje podatkowe a wyroki sądów powszechnych
Interpretacje organów podatkowych ustawicznie wskazują, że zakup sprzętu oraz zużycie energii elektrycznej nie jest kosztem uzyskania przychodu, na gruncie prawa podatkowego. Jednakże sądy powszechne wydają odmienne wyroki w tym zakresie. I tak, indywidualne interpretacje podatkowe, będące przedmiotem zaskarżenia jako niekorzystne dla podatnika, są niekiedy uchylane.
Można uznać, że kształtuje się linia orzecznicza, wskazująca że wydatki poniesione na sprzęt oraz energię elektryczną są kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu prawa podatkowego. W orzecznictwie wskazuje się, że do „wykopania” kryptowaluty techniką proof of work konieczne jest użycie komputera o dużej mocy obliczeniowej oraz dużej wydajności, który będzie w stanie przetworzyć procesy niezbędne do skutecznego nabycia waluty. Kolejno, niezbędny jest również ogromny zasób energetyczny, przeznaczony do zasilania sprzętu, używanego do nabywania waluty wirtualnej. Finalnie prowadzi to do wniosku, że zarówno koszty sprzętu jak i doprowadzonej energii elektrycznej, są związane bezpośrednio z wydobywaniem waluty wirtualnej. Bez tych warunków technicznych wydobycie kryptowaluty byłoby niemożliwe (Wyrok WSA w Łodzi z 21.07.2020 r., I SA/Łd 285/20).
Do wydobycia waluty wirtualnej niezbędny jest specjalistyczny sprzęt oraz duża ilość energii elektrycznej. Są to wymagania techniczne potwierdzone przez praktykę. Zatem jeśli „kopanie” kryptowalut uznaje się za pierwotny sposób jej nabycia to narzędzia wykorzystywane bezpośrednio do ich wydobycia należy taktować jako bezpośrednie wydatki ponoszone na nabycie waluty wirtualnej. Nie istnieje inne rozwiązanie techniczne, dzięki któremu możliwe byłoby „kopanie” waluty wirtualnej, zatem jedyną, bezpośrednią możliwością jest użycie specjalistycznego, wydajnego sprzętu oraz dużej ilości energii elektrycznej.
Zobacz również: Czy obracając walutami wirtualnymi trzeba być małą instytucją płatniczą (MIP)?
Kiedy wydatki związane z wydobyciem kryptowalut będą zaliczane na koszt podatkowy?
Praktyka oraz wydawane dalsze indywidualne interpretacje podatkowe wskazują, że istnieją przypadki, w których wydatki poniesione na sprzęt oraz energię elektryczną będą stanowiły koszt podatkowy.
Zgodnie z treścią przepisu art. 30b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14-16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych. Zatem to na podatniku ciąży obowiązek wykazania, kosztów uzyskania przychodu, które będą spełniały kryteria ustawowe a przede wszystkim będą miały bezpośredni związek z nabyciem lub zbyciem kryptowaluty.
Podatnicy są zobowiązani udokumentować wszelkie wydatki, które zaliczają na koszt uzyskania przychodu. Organy podatkowe dokonują indywidualnej oceny złożonej dokumentacji w zakresie jej rzetelności i zgodności z obowiązującym prawem. Środkiem dowodowym potwierdzającym poniesienie wydatku, który był bezpośrednio poniesiony na nabycie lub zbycie waluty wirtualnej mogą być księgi rachunkowe, informacje podatkowe, zeznania świadków, opinie biegłych, dokumentacja zgromadzona w organach podatkowych bądź w toku postępowań sądowych.
Wobec tego, jeżeli podatnik odpowiednio udokumentuje fakt bezpośredniego poniesienia wydatku na zakup kryptowaluty, wówczas można go zakwalifikować jako koszt podatkowy. Jednak decyzja w tym zakresie, każdorazowo należy do organu podatkowego.
Zobacz również: DAC8 – raportowanie transakcji kryptowalutowych do urzędu skarbowego
Zaufali nam: