|
11 czerwca 2024 | Ostatnio zmodyfikowano 12 czerwca, 2024 o 11:54 | Czas na przeczytanie: 9 minut

Wydobywanie walut wirtualnych jest w ostatnich latach stosunkowo popularnym sposobem uzyskiwania dochodów. Taki sposób zarobkowania stosowany jest zarówno przez większych i mniejszych przedsiębiorców, ale również przez osoby fizyczne. Natomiast „kopanie walut” wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym oraz koniecznością zaopatrzenia się w dobrej jakości, wydajny sprzęt o dużej mocy obliczeniowej, który będzie w stanie wytrzymać skomplikowane, długotrwałe procesy niezbędne przy wydobywaniu walut wirtualnych.

O ile „kopanie” walut internetowych nie jest już novum na rynku inwestowania, tak w obszarze podatkowym jest to bardzo często kwestia sporna. Krajowa Izba Skarbowa wydaje indywidualne interpretacje podatkowe, które niekiedy są sprzeczne z aktualnym orzecznictwem. Jednak, w przeważającej mierze stanowiska organów podatkowych, w zakresie możliwości ujęcia energii elektrycznej oraz sprzętu w kosztach podatkowych, są jednoznaczne i nie uznają wskazanych kosztów jako wydatki na nabycie waluty wirtualnej.

W celu pełnego zrozumienia problematyki rozliczania kosztów poniesionych na wydobywanie walut wirtualnych, konieczne jest zrozumienie czym są waluty wirtualne w rozumieniu obowiązującego prawa oraz na czym polega „kopanie” walut.


Kamila Wasilewska
RADCA PRAWNY
Specjalizacja: Prawo finansowe i FinTech, AML, sprawy sporne i sądowe, prawo...
Więcej artykułów tego autora

Pozostałe Artykuły


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *