Czym jest umowa spółki?
Umowa spółki to akt, który reguluje zasady funkcjonowania danego podmiotu. Dla spółek prawa handlowego ramowe rozwiązania przewiduje ustawa kodeks spółek handlowych, dla spółek cywilnych – ustawa kodeks cywilny.
Na podstawie umowy działa większość spółek prawa handlowego, w tym:
- spółka jawna;
- spółka partnerska;
- spółka komandytowa;
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
- prosta spółka akcyjna.
Wyjątkami są spółka komandytowo-akcyjna oraz akcyjna, które wymagają uchwalenia statutu. Jego rola jest analogiczna, jak w przypadku umowy spółki. W przypadku spółki cywilnej należy pamiętać, że jest ona jedynie rodzajem umowy nazwanej przewidzianej w kodeksie cywilnym, ale nie stanowi kolejnego rodzaju spółki handlowej.
Umowa spółki stwarza ramy, w jakich kooperują ze sobą wspólnicy, a także określa, w jakim biznesie i na jakich zasadach działa dany podmiot (oraz kapitał zakładowy spółki czy siedziba spółki lub umowa spółki z o.o.). W przypadku małych przedsiębiorców treść umowy często sprowadza się do przepisania ustawowych postanowień. Kiedy jednak pojawia się konieczność zmodyfikowania postanowień względnie obowiązujących lub dodanie konstrukcji fakultatywnych (np. podwyższenie kapitału zakładowego), niezbędne okazuje się przygotowanie umowy spółki przez kancelarię prawną. Taki akt jest „szyty na miarę” i odpowiada na potrzeby konkretnego zamierzenia gospodarczego i wspólników, którzy go tworzą.
Co powinno znaleźć się w umowie spółki z o.o.?
Umowa każdej spółki powinna mieć ustrukturyzowaną budowę. Kodeks spółek handlowych wyodrębnia elementy, których zamieszczenie w umowie spółki jest niezbędne, aby została ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, jak i elementy dodatkowe, których zamieszczenie jest wyrazem woli wspólników. Pozwala ukształtować spółkę i dopasować ją do potrzeb konkretnego biznesu, ale nie jest niezbędne, aby umowa spółki zachowała ważność.
Elementy obligatoryjne
Elementy obligatoryjne w umowie spółki wyglądają nieco inaczej, w zależności od tego, na jaką formę organizacyjnoprawną zdecydują się wspólnicy. W przypadku najprostszej spółki jawnej zgodnie z art. 25 k.s.h. umowa powinna zawierać:
- firmę i siedzibę spółki;
- określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;
- przedmiot działalności spółki;
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Z kolei charakterystycznym elementem spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej jest wskazanie w umowie (statucie) sumy komandytowej, czyli oznaczonego kwotowo zakresu odpowiedzialności każdego z komandytariuszy względem wierzycieli.
W przypadku spółek kapitałowych struktura umowy jest nieco bardziej złożona. W spółce z o.o. obejmuje ona co najmniej:
- firmę i siedzibę spółki;
- przedmiot działalności spółki;
- wysokość kapitału zakładowego;
- określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
- liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników;
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Z kolei w prostej spółce akcyjnej umowa musi określać przynajmniej:
- firmę i siedzibę spółki;
- przedmiot działalności spółki;
- liczbę, serie i numery akcji, związane z nimi uprzywilejowanie (np. co do liczby głosów), akcjonariuszy obejmujących poszczególne akcje oraz cenę emisyjną akcji;
- w przypadku aportu – przedmiot wkładów, oznaczenie akcji obejmowanych za wkłady niepieniężne oraz akcjonariuszy, którzy obejmą te akcje;
- w przypadku wkładu w postaci pracy lub usług – także rodzaj i czas świadczenia pracy lub usług;
- organy spółki;
- liczbę członków zarządu i rady nadzorczej, jeżeli została ustanowiona albo wymaganą liczbę osób w danym organie;
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Umieszczenie w spółce wyłącznie postanowień obligatoryjnych spowoduje, że podmiot zostanie skutecznie zarejestrowany i będzie mógł działać w obrocie. Szybko może się jednak okazać, że niezbędne będzie przeprowadzenie procedury zmiany umowy i uzupełnienie jej o dodatkowe postanowienia.
Elementy fakultatywne
Elementy fakultatywne w umowie spółki to takie, których wprowadzenie jest dobrowolne. W przypadku ich braku dane kwestie po prostu nie zostaną nieuregulowane (np. dopłaty w spółce z o.o. ) albo w ich miejsce wejdzie regulacja ustawowa (np. termin wniesienia wkładów w prostej spółce akcyjnej).
W przypadku wielu przepisów kodeksu spółek handlowych ustawodawca daje daleko idącą swobodę w ukształtowaniu umowy spółki. Doskonałym przykładem takiego liberalnego podejścia jest spółka jawna, gdzie wspólnicy mogą zmodyfikować praktycznie każdy element umowy spółki, w tym np.:
- zasady reprezentacji;
- relacje wewnętrzne wspólników związane z prowadzeniem spraw spółki;
- przyczyny powodujące rozwiązanie spółki.
Dobrym przykładem spółki, której umowa może zostać w dużym stopniu zmieniona, jest też spółka z o.o. Postanowieniami, które mogą, ale nie muszą się w niej znaleźć, dotyczą m.in.:
- uprzywilejowania udziałów;
- ograniczenia w zbyciu udziałów poprzez wprowadzenie procedury decyzyjnej innej, niż kodeksowa;
- możliwości umorzenia udziałów (w jednym lub kilku trybach);
- nałożenie obowiązku realizacji świadczeń niepieniężnych na wspólników;
- dopłat wspólników na rzecz spółki;
- wprowadzenia klauzul tag-along, drag-along i prawa pierwszeństwa w objęciu sprzedawanych udziałów;
- wprowadzenia klauzuli liquidation preference.
Warto pamiętać, że nie każda umowa spółki musi zawierać możliwie najwięcej rozwiązań. Ważne jednak jest, aby dopasować jej brzmienie do bieżących potrzeb.
Ominięcie fakultatywnych konstrukcji przy sporządzaniu umowy spółki powoduje, że w razie potrzeb niezbędne będzie przeprowadzenie zmiany umowy spółki i konieczność poniesienia związanych z tym kosztów oraz czas oczekiwania na wpis zmiany do KRS.
W jakiej formie powinna być zawarta umowa spółki z o.o.?
Ustawodawca przewidział wymagania co do formy dla poszczególnych rodzajów spółek prawa handlowego. W przypadku spółki jawnej, zgodnie z art. 23 k.s.h. oraz partnerskiej (art. 92 k.s.h.), dla ważności wymaga jest forma pisemna. Wszystkie pozostałe spółki wymagają umowy (lub statutu) w formie aktu notarialnego. Uproszczenie dla spółki jawnej wynika z faktu, ze jest to najprostsza ze wszystkich form organizacyjnoprawnych przewidzianych w kodeksie spółek handlowych.
Wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy do spółki jawnej lub partnerskiej wniesiono:
- nieruchomość – umowa wymaga dla swojej ważności zachowania formy aktu notarialnego;
- przedsiębiorstwo – umowa wymaga dla swojej ważności zachowania formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.
Dla wybranych typów spółek ustawodawca przewidział także możliwość ich utworzenia z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego S24. Tworzenie podmiotu odbywa się w oparciu o interaktywny formularz, który składa się z następujących po sobie pól odpowiadającym postanowieniom umowy spółki. System S24 służy do utworzenia wyłącznie:
- spółki jawnej;
- spółki komandytowej;
- spółki z o.o.;
- prostej spółki akcyjnej.
Rygor przewidziany dla formy umowy spółki ma charakter ad solemnitatem co oznacza, że jego niedochowanie pociąga za sobą bezwzględną nieważność kontraktu.
Skąd wziąć umowę spółki?
Wspólnicy, którzy poszukują optymalnego brzmienia umowy spółki, mają do dyspozycji kilka możliwości. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z systemu S24. Sprawdzi się on jednak wyłączne w przypadkach spółek, których konstrukcja nie odbiega od ustawowego minimum. To rozwiązanie nie będzie odpowiednie, jeżeli celem wspólników jest utworzenie modelu spółki dopasowanej do swoich potrzeb.
Innym wyjściem jest sięgnięcie po gotowe wzory dostępne w sieci. Niestety nie dają one gwarancji zgodności z prawem zastosowanych z nich rozwiązań. Bez odpowiednich znajomości przepisów wspólnicy pozostają nieświadomi co do zakresu swoich praw i obowiązków.
W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie sporządzenia umowy prawnikom. Przygotowanie aktu organicznego jest poprzedzone konsultacjami prawno-podatkowymi, których celem jest identyfikacja pomysłu biznesowego i obleczenie go w gwarantujące bezpieczeństwo konstrukcje prawne, a także optymalizacja podatkowa funkcjonowania spółki.
Wsparcie profesjonalistów daje gwarancję, że w danym stanie prawnym wybrane rozwiązania oferują najwięcej możliwości i bezpieczeństwo.
Umowa spółki – przez Internet czy u notariusza?
Przyszli wspólnicy często zastanawiają się, czy założenie spółki (np. z o.o.) przez system S24 w ich przypadku będzie wystarczającym rozwiązaniem, czy lepiej zlecić sporządzenie treści umowy kancelarii prawnej albo udać się do notariusza. Należy zdawać sobie sprawę, że zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady.
Tworząc spółkę przez S24 wspólnicy zyskują:
- bardzo krótki czas rejestracji (z reguły kilka dni, docelowo nawet jeden dzień);
- niższe koszty założenia spółki (350 zł zamiast 600 zł w przypadku rejestracji tradycyjnej);
- możliwość zmiany umowy spółki przez S24.
Z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że formularz wykorzystywany przy rejestracji jest mocno ograniczony i ustawodawca nie przewiduje w nim wielu konstrukcji fakultatywnych, np. dopłat czy umorzenia udziałów innego niż dobrowolne. Udziały mogą być pokryte wyłącznie wkładem pieniężnym wpłaconym w całości przed zarejestrowaniem spółki. Nie ma też możliwości wniesienia aportu na pokrycie udziałów.
Umowę spółki założonej u notariusza można zmienić notarialnie. W przypadku spółek utworzonych przez system S24 zmian można dokonywać zarówno przez S24, jak i u notariusza, ale w tym drugim przypadku spółka traci swój przymiot S24, a dalszych modyfikacji można dokonywać już wyłącznie w formie tradycyjnej.
Wspólnicy, którym zależ na elastycznym ukształtowaniu umowy spółki, powinni od samego początku wybrać notarialny tryb rejestracji, aby ograniczyć w przyszłości liczbę zmian do minimum.
Jak zmienić umowę spółki z o.o.?
Zmiana umowy spółki jest możliwa, ale dla swej ważności wymaga nie tylko podjęcia uchwały, ale także zgłoszenia zmiany do KRS w przypadku elementów obligatoryjnych oraz ogłoszenia jej w MSiG. Należy upewnić się co do wymagań, jakie umowa lub ustawa stawia w zakresie kworum.
Zmiana umowy spółki z o.o.
Zarząd spółki ma obowiązek zgłosić zmianę umowy spółki do KRS oraz ogłosić zmiany w MSiG. Zgłoszenie zmiany następuje przez system PRS lub S24 w zależności od tego, w jaki sposób była wprowadzana zmiana obligatoryjnego umowy spółki (np. siedziba lub wysokość kapitału zakładowego). W przypadku zmiany umowy w sposób tradycyjny, wraz z wnioskiem o zmianę danych należy przesłać do sądu tekst jednolity umowy spółki oraz podanie numeru CREWAN, który przekaże notariusz.
Do zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymagana jest większość ⅔ głosów, chyba że modyfikacja dotyczy istotnej zmiany przedmiotu działalności – w takiej sytuacji wymagana jest większość ¾ głosów. W obu przypadkach umowa spółki może wprowadzać bardziej restrykcyjne wymagania. W przypadku, kiedy zmiana zwiększa obciążenia wspólnika albo zmienia prawa udziałowe lub osobiste, niezbędna jest zgoda wszystkich wspólników, których dotyczy. Zmiana umowy może być przeprowadzona na zgromadzeniu wspólników zwołanym w tej sprawie oraz:
- na zgromadzeniu wspólników zwołanym w innej sprawie;
- pomimo formalnego zwołania zgromadzenia wspólników –
- pod warunkiem, że na zebraniu obecni są wszyscy wspólnicy mający udziały w spółce i żaden z nich nie wyraził sprzeciwu co do przedmiotu głosowania.
Zmiana umowy spółki osobowej
W przypadku spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej do zmiany spółki wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, chyba że ustawa wprowadza mniej rygorystyczne wymogi. Z reguły zgoda jest wyrażana poprzez podjęcie uchwały zawierającej zgodę na zmianę umowy.
Jeżeli umowa spółki została zawarta w formie pisemnej, jej zmiana również wymaga formy pisemnej. W sytuacji, gdy przepisy wymagały formy aktu notarialnego, również zmiana musi czynić zadość tej formie. Dotyczy to np. umowy spółki jawnej do której aportem wniesiono nieruchomość, a umowy spółki komandytowej – w każdym przypadku.
Zmiana obligatoryjnego elementu umowy spółki osobowej musi być zgłoszona do KRS oraz ogłoszona w MSiG. Umowa może zostać zmieniona w systemie S24 pod warunkiem, że spółka została utworzona w tej formie i nie wprowadzono do niej zmian w formie notarialnej. Zmianę zgłaszają wspólnicy mający prawo do reprezentowania spółki w terminie 7 dni od dnia przyjęcia uchwały w przedmiocie zmiany umowy spółki.
Należy pamiętać, że zmiana umowy spółki podlega opłatom urzędowym, a w przypadku podwyższenia jej kapitału, jest również opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opłaty przy zmianie umowy wynoszą odpowiednio:
- 350 zł (250 zł za wpis w KRS i 100 zł za ogłoszenie w MSiG), jeżeli zmiana jest zgłaszana przez PRS;
- 250 zł (200 zł za wpis i 100 zł za ogłoszenie w MSiG), jeżeli zmiana jest zgłaszana przez S24.
Pytania i odpowiedzi
Zasadą jest, że każda spółka osobowa musi być przynajmniej dwuosobowa. Kodeks spółek handlowych wprowadza jednak możliwość założenia jednoosobowej spółki kapitałowej. Wprawdzie umowę zastępuje wtedy akt założycielski, ale musi on odpowiadać wymaganiom stawianym przed umową spółki.
W przypadku spółek utworzonych w formie klasycznej termin na zgłoszenie zmiany umowy do KRS wynosi 6 miesięcy od dnia powzięcia uchwały. Jeżeli jednak spółka została utworzona poprzez system S24 termin ulega skróceniu do 7 dni.
Zaufali nam: