Fundacja rodzinna i jej skład
W skład fundacji rodzinnej wchodzą następujące organy:
- Zarząd,
- Rada Nadzorcza, powoływana fakultatywnie albo obligatoryjnie,
- Zgromadzenie Beneficjentów.
Rola fundatora w fundacji rodzinnej – czy fundator może być prezesem zarządu?
Zgodnie z przepisami, fundatorem może być tylko osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Fundator powołuje fundację w drodze aktu założycielskiego – aktu notarialnego albo na mocy testamentu. W pierwszym przypadku istnieje możliwość założenia organizacji przez więcej niż jednego fundatora.
Rolę, jaką pełni fundator w fundacji rodzinnej określa on sam, umieszczając swoje obowiązki i prawa w treści statutu. Tak więc fundator może kierować do swoje opinie lub zalecenia do organów fundacji. Należy zwrócić uwagę na to, że prawa i obowiązki fundatora są niezbywalne. Jednak fundator jest uprawniony do delegowania swoich obowiązków osobie trzeciej. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, w momencie, w którym fundator nie może wykonywać swoich zadań.
Fundator wnosi do fundacji mienie na pokrycie funduszu założycielskiego – nie niższej niż 100 000 zł i dokonuje spisu mienia. Fundator jest także zobowiązany do dokonania zgłoszenia fundacji rodzinnej do odpowiedniego rejestru – chyba że fundacja została ustanowiona w testamencie. Przepisy prawa zobowiązują także fundatora do ustanowienia statusu.
W stosunku do organów fundacji rodzinnej, o ile statut nie stanowi inaczej, obowiązki fundatora kształtują się następująco:
- powoływanie i odwoływanie członków zarządu i rady nadzorczej fundacji rodzinnej,
- powoływanie kręgu beneficjentów.
Po śmierci fundatora jego obowiązki przejmuje rada nadzorcza oraz zgromadzenie beneficjentów.
Zobacz również: Fundacja rodzinna – Czym jest i jak funkcjonuje fundacja rodzinna?
Czy fundator może być prezesem zarządu?
Rola fundatora i sprawowane przez niego funkcje jest zależna od jego indywidualnej decyzji. Rozumie się przez to możliwość objęcia przez fundatora stanowiska beneficjenta, czy członka zarządu, także w funkcji prezesa. Swoboda decyzji wspomaga realizację celów przez fundację rodzinną.
Zarząd – jego rola i podstawy działania
Zarząd jest organem obligatoryjnie powoływanym przez fundatora. Rola Zarządu polega na prowadzeniu spraw fundacji oraz reprezentowanie jej na zewnątrz.
Do pozostałych zadań Zarządu należy:
- realizacja celów fundacji rodzinnej, dla których została ona ustanowiona,
- podejmowanie czynności związanych z zapewnieniem płynności finansowej i wypłacalności fundacji rodzinnej;
- tworzenie, prowadzenie i aktualizowanie listy beneficjentów zgodnie z ustawą oraz statutem,
- informowanie beneficjenta o przysługującym mu świadczeniu,
- spełnianie świadczenia przysługującego beneficjentowi.
Skład Zarządu może być jedno lub wieloosobowy. Członkami mogą być wyłącznie osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, a także niekarane za przestępstwa wskazane w ustawie. Członkowie zarządu co do zasady nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu wykonywanej przez nich funkcji. Jednak przysługuje im zwrot kosztów poniesionych w związku z piastowaną funkcją.
Warto nadmienić, że Zarząd ma uprawnienie do wytoczenia przeciwko fundacji powództwa o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej ze statutem, celem fundacji rodzinnej lub ustawą.
Zobacz również: Fundacja rodzinna a dziedziczenie i prawo do zachowku
Rada Nadzorcza – jakie ma kompetencje?
Rada Nadzorcza jest organem kontrolnym. Jest powoływana przez fundatora fakultatywnie – a w przypadku, gdy liczba beneficjentów przekracza 25, powołanie rady nadzorczej jest obowiązkowe.
Podstawowym obowiązkiem Rady Nadzorczej jest sprawowanie kontroli nad działalnością Zarządu w zakresie legalności i przestrzegania postanowień statutu. Rada Nadzorcza, podobnie jak Zarząd, może być organem jedno lub wieloosobowym.
Zgromadzenie Beneficjentów
Zgromadzenie Beneficjentów złożone jest z beneficjentów, którym fundator na mocy statutu przyznał uprawnienie do uczestnictwa w nim. Tak więć nie każdy beneficjent musi być członkiem zgromadzenia.
Do podstawowych funkcji Zgromadzenia Beneficjentów należy podejmowanie uchwał w sprawach mających na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania fundacji rodzinnej. Do przykładowych spraw, w których wymaga się podjęcia uchwały, należą:
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu w przypadku śmierci fundatora i braku Rady Nadzorczej.
- powoływanie i odwoływanie członków Rady Nadzorczej w przypadku śmierci fundatora,
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego fundacji rodzinnej za poprzedni rok obrotowy;
- udzielenie absolutorium członkom organów fundacji rodzinnej z wykonania przez nich obowiązków;
- podział lub pokrycie wyniku finansowego netto;
- wybór firmy audytorskiej, w przypadku badania sprawozdania finansowego.
Uchwały mogą być podejmowane na posiedzeniach, w trybie pisemnego głosowania oraz przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Co do zasady uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, a każdemu członkowi przysługuje jeden głos. Głosowania są jawne, ale istnieje możliwość zarządzenia tajnego głosowania – na żądanie członka organu. Ustawa przewiduje także niejawność głosowania w sprawach osobowych – m.in. odwołania członków organów, pociągnięcia ich do odpowiedzialności.
Zobacz również: Fundacja rodzinna a obowiązki RODO
Zmiany w strukturze fundacji rodzinnej
Przepisy ustawy o fundacji rodzinnej nie przewidują procedury zmiany statutu. Należy założyć, że każdorazowa zmiana jest uzależniona od woli fundatora i postanowień statutu.
Warto uregulować w statucie kwestie zmiany w strukturze po śmierci fundatora – a mianowicie wskazać organ, który przejmuje obowiązki fundatora w zakresie powoływania organów. Z uwagi na swobodę kształtowania postanowień statutu, można uzależnić jego zmianę od określonej ilości głosów.
Pytania i odpowiedzi
Nie, jeśli fundacja rodzinna jest powoływana na mocy postanowień testamentu, fundator musi być tylko jeden. Wynika to z przepisów dotyczących zakazu tworzenia testamentów wspólnych.
Fundator nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania fundacji rodzinnej. Warto jednak podkreślić, że fundacja rodzinna odpowiada solidarnie z fundatorem za jego zobowiązania powstałe przed jej ustanowieniem.
Nie jest możliwe łączenie mandatu członka Zarządu oraz członka Rady Nadzorczej.
Zaufali nam: