KONIECZNOŚĆ POSIADANIA STRONY INTERNETOWEJ PRZEZ SPÓŁKĘ AKCYJNĄ I KOMANDYTOWO – AKCYJNĄ
Przepis art. 5 § 5 k.s.h. stanowi, że „Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.”
Oznacza to, że każda, nie tylko publiczna spółka akcyjna (dotychczas taki obowiązek komunikacji przez stronę internetową dotyczył spółek publicznych), ma:
1) posiadać stronę internetową swojej spółki (a więc nie może to być przypadkowy adres, ale oficjalny kojarzony z tą spółką i z nią związany, także nie adres grupy kapitałowej), choćby strona www służyła wyłącznie swoją treścią do spełniania obowiązku z powyższego przepisu i podawania podstawowych danych o spółce,
2) w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami (czyli nie gdziekolwiek, a w sposób wyraźnie oznaczony) publikować w terminie i utrzymywać przez cały czas, wymagane przez prawo lub statut spółki ogłoszenia.
Aktualnie ogłoszenia spółek, nie tylko tych akcyjnych, są publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Warto podkreślić, że sam obowiązek publikacji na stronie www nie znosi obowiązku publikacji też w Monitorze.
Co ważne, wg art. 47 ustawy o KRS adres strony internetowej spółki należy zgłosić do KRS (spółki zakładane po 01.01.2020 r. powinny wskazać stronę www już we wniosku o rejestrację, a pozostałe wraz z pierwszym wnioskiem po tym okresie).
CEL – PRAWA AKCJONARIUSZY
Publikowanie ogłoszeń spółkowych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w dobie cyfryzacji i szybkiego dostępu do informacji wydaje się, że nie spełnia w sposób wystarczający celu ogłaszania istotnych zdarzeń z życia spółek. Wyszukiwanie informacji o konkretnej spółce przez Monitor jest dość karkołomne, a wejście na stronę internetową spółki, która nas interesuje jest dużo prostszą i bardziej intuicyjną metodą poszukiwania informacji.
Przepisy o obowiązkowej stronie internetowej mają na celu bowiem zwiększenie świadomości i przez to ochrony praw akcjonariuszy, szczególnie mniejszościowych, transparentność obrotu i właściwą komunikację z akcjonariuszami, którzy de facto przez swój zainwestowany w spółkę kapitał chcieliby wiedzieć jak spółka sobie radzi i jakie zmiany w niej zachodzą.
Pozwoli to z jednej strony na możliwość odpowiedniej reakcji akcjonariuszy na zachodzące zmiany, ale i ma wzbudzić zaufanie nowych inwestorów, którzy przestaliby czuć się tylko jako „dawcy środków”, ale też jako uczestnicy życia spółki.
SANKCJE ZA BRAK PUBLIKACJI OGŁOSZEŃ NA STRONIE INTERNETOWEJ SPÓŁKI
Nieprowadzenie strony internetowej i niezamieszczanie tam w terminie wymaganym przepisami ogłoszeń obowiązkowych może narazić spółkę lub osoby odpowiedzialne na negatywne konsekwencje:
1) niezamieszczenie prawidłowo na stronie informacji o planowanym walnym zgromadzeniu stanowi podstawę do zaskarżenia uchwał walnego zgromadzenia,
2) za zamieszczenie ogłoszenia o walnym zgromadzeniu akcjonariuszy jest odpowiedzialny podmiot, który to zgromadzenie zwołuje (zwykle zarząd), a niewywiązanie się z obowiązku ogłoszeniowego może narazić członków tego podmiotu na odpowiedzialność odszkodowawczą lub korporacyjną,
3) brak ogłoszeń może skutkować odpowiedzialnością członków zarządu za wykroczenie z art. 595 k.s.h., za które grozi grzywna do 5.000 zł.
Pytania i odpowiedzi
Do roku 2020 faktycznie jedynie spółki publiczne zobligowane były do prowadzenia strony internetowej i dokonywania tamże stosownych ogłoszeń. Obecnie natomiast wszystkie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne muszą mieć stronę internetową- również te których akcje nie są emitowane publicznie.
Przede wszystkim na stronie internetowej spółki należy wydzielić odpowiednie miejsce do komunikacji z akcjonariuszami i umieszczać tam wszystkie wymagane przepisami prawa ogłoszenia. To jednak nie koniec, zgodnie z KSH na stronie internetowej powinny znaleźć się także: firma, siedziba i adres spółki, numer KRS i NIP, oznaczenie sądu rejestrowego oraz wysokość kapitału zakładowego
Przepisy zawarte w kodeksie spółek handlowych przewidują dotkliwe sankcje za brak spełnienia wymogu posiadania strony internetowej. Przede wszystkim może przesądzić to o wadliwości podejmowanych przez walne zgromadzenie uchwał, a także narazić członków zarządu na odpowiedzialność korporacyjną, a w niektórych przypadkach nawet karną.
Na szczęście przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują, że obowiązek posiadania strony internetowej dotyczy tylko spółek akcyjnych i spółek komandytowo akcyjnych- proste spółki akcyjne teoretycznie nie muszą mieć strony internetowej. Obecnie większość prostych spółek akcyjnych to start-upy czy przedsiębiorstwa innowacyjne, a dla takich obowiązek posiadania strony internetowej wiąże się z ich specyfiką działalności, a nie z przepisami.
Dematerializacja akcji 2021 - Kancelaria RPMS says:
[…] Przede wszystkim przy dematerializacji podstawowym obowiązkiem do spełnienia jest przymus posiadania przez spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne własnej strony internetowej, obowiązujący już od 1 stycznia 2020, o którym pisaliśmy TUTAJ. […]