|
16 maja 2021
Spis treści

Sniffing, phishing czy heartbleed bug są zjawiskami powszechnie występującymi, natomiast nazwy same w sobie nie są jeszcze w pełni rozpoznawalne. Już na samym początku należy zwrócić uwagę, że są to bardzo niebezpieczne metody, wykorzystywane głównie przez hakerów w celu przechwycenia wszystkich niezbędnych danych. W ten sposób mogą uzyskać dostęp np. do kont bankowych.

Bardzo często ludzie bez namysłu klikają w linki, które pozornie tylko wyglądają na wiarygodne, jednakże w rzeczywistości mogą wywołać dużo problemów. Każdy, kto korzysta i ma styczność ze światem wirtualnym powinien używać funkcji zabezpieczających i chroniących przed cyberprzestępcami. Tym bardziej warto zapoznać się z niniejszym tekstem i opisywanym zjawiskom, aby być świadomym otaczającego nas niebezpieczeństwa.

CZYM JEST SNIFFING?

Sniffing (sniffer) to program komputerowy lub urządzenie, które służą do przechwytywania i ewentualnego analizowania danych przepływających w sieci. Z jednej strony, urządzenia, które wykorzystują sniffing są użyteczne i potrzebne. Z drugiej jednak, mogą w bardzo szkodliwy sposób wpłynąć na użytkownika. Głównym zadaniem snifferów jest śledzenie danych, które przez nie przechodzą, są to zazwyczaj zaszyfrowane hasła i nazwy użytkowników, co pozwala hakerom  na dostęp do konta użytkownika, którego dane są monitorowane.

Należy podkreślić, iż nie wszystkie sniffery niosą za sobą negatywne skutki, ponieważ służą one do monitorowania i kontrolowania ruchu w sieci, aby wyszukiwać problemy i im zapobiegać oraz na bieżąco dbać o płynność przepływu danych. Sniffer może zostać zainstalowany na dowolnym komputerze podłączonym do lokalnej sieci bez potrzeby bez potrzeby instalacji w samym urządzeniu, innymi słowy może on pozostać niewykryty przez czas połączenia.

DO CZEGO SĄ WYKORZYSTYWANE SNIFFERY?

Hakerzy za pomocą snifferów wykradają dane, szpiegują aktywności w sieci oraz gromadzą informacje o użytkownikach. Bardzo często przechwytywane są hasła i dane konta do banków czy sklepów. Sniffery z reguły są umieszczane w miejscach oferujących niezabezpieczone połączenie Wi-Fi, np. w kawiarniach, hotelach czy na lotniskach. Czasami sniffery podszywają się pod inne urządzenia w sieci – jest to tak zwany spoofing – w celu zdobycia poufnych informacji.

W JAKI SPOSÓB USUNĄĆ SNIFFERA?

Można użyć skutecznego programu antywirusowego, który znajdzie i usunie wszelkie złośliwe oprogramowanie powiązane ze snifferem. Jednak aby kompletnie pozbyć się sniffera z komputera, należy usunąć pliki i foldery z nim powiązane.

JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED SNIFFINGIEM?

Na początku zdecydowanie warto zainstalować program antywirusowy, który umożliwi skanowanie sieci w celu zidentyfikowania problemów czy luk. Natomiast skuteczniejszym sposobem jest szyfrowanie poufnych danych wysyłanych online, w tym e-maili. Obecnie oprogramowanie, dzięki któremu działa sniffing, jest ogólno- i łatwo dostępne w Internecie. Niestety w praktyce oznacza to również, że mogą z niego korzystać również potencjalni intruzi.

Sniffing danych z sieci skutkuje utratą tajności pewnych informacji, które powinny zostać tajne. W związku z tym, że omówiliśmy już sniffing, to zajmiemy się kolejnym ze sposobów hakerów na wyłudzanie danych osobowych.

NA CZYM POLEGA PHISHING?

Phishing to metoda, za pomocą której haker w sprytny sposób nakłania odbiorcę do podania osobistych informacji, takich jak numery kart kredytowych, ubezpieczeń , kont bankowych czy różnych haseł. Hakerzy działają poprzez wysyłanie fałszywych e-maili, SMS-ów  lub przekierowywanie na fałszywe strony internetowe.

ŹRÓDŁA PHISHINGU

Wiadomości powiązane z phishingiem mogą wydawać się na pierwszy rzut oka, że pochodzą od legalnych organizacji, takich jak PayPal, UPS, agencji rządowych lub banku. W e-mailach w sposób uprzejmy wyrażane są prośby o aktualizację, zatwierdzenia lub potwierdzenia informacji, często nawet sugerują, że pojawił się problem. W takich sytuacjach następuje przekierowanie na fałszywą stronę, a następnie pojawia się prośba o podanie informacji dotyczących konta, czego skutkiem może być kradzież tożsamości.

KILKA CENNYCH WSKAZÓWEK, KTÓRE POZWOLĄ ZAPOBIEC PHISHINGOWI:

 • Miej dobre nawyki i nie reaguj na linki w niechcianych e-mailach lub na Facebooku.
 • Nie otwieraj załączników w niechcianych e-mailach.
 • Ochraniaj swoje hasła i nie ujawniaj ich nikomu
 • Nie przekazuj nikomu poufnych danych — przez telefon, osobiście lub przez e-mail.
 • Sprawdzaj URL stron (adresy stron).
 • Dbaj o to, aby przeglądarka była cały czas aktualizowana i korzystaj z zabezpieczeń
 • Zainstaluj program antywirusowy

Cyberprzestępcy tak tworzą wiadomości, aby wyglądały wiarygodnie, natomiast w rzeczywistości są fałszywe. Taka wiadomość może zawierać link do strony internetowej rozprzestrzeniającej szkodliwe oprogramowanie lub posiadać zainfekowany załącznik. Spear- phishing to najbardziej niebezpieczny rodzaj phishingu. Jest to atak ukierunkowany na konkretnego adresata, który ma na celu wywarcie określonego wpływu lub wymuszenie działania w stosunku do odbiorcy.

JAK ZGŁOSIĆ PODEJRZENIE PHISHINGU?

Samo zgłoszenie jest niezwykle proste i intuicyjne. Wystarczy wejść na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska, należy wypełnić krótki formularz online oraz dołączyć podejrzaną wiadomość, a następnie należy ją wysłać. W przypadku, gdy dana osoba posiada uzasadnione podejrzenie, że została ofiarą oszustwa lub je wykryła, wówczas`powinna jak najszybciej zgłosić ten fakt także Policji lub do prokuratury.

Jako, że zapoznaliśmy się już z dwoma zjawiskami , to teraz zajmiemy się Heartbleed bugiem.

CO TO JEST  HEARTBLEED BUG?

Heartbleed Bug to luka w popularnej bibliotece oprogramowania kryptograficznego OpenSSL. Ten brak umożliwia kradzież informacji chronionych w normalnych warunkach przez szyfrowanie SSL / TLS używane do zabezpieczania Internetu. SSL / TLS zapewnia bezpieczeństwo komunikacji i prywatność w Internecie dla aplikacji takich jak WWW, poczta e-mail, komunikatory (IM) i niektóre wirtualne sieci prywatne (VPN). Heartbleed ma wpływ na prawie każdą osobę korzystającą z Internetu, ponieważ luka odnosi się do sposobu, w jaki serwery interpretują informacje, takie jak nazwy użytkowników i hasła, które są przesyłane online. W praktyce oznacza to, że użytkownicy nie mają możliwości chronić się przed luką, jeżeli błąd nie zostanie naprawiony, mianowicie administrator IT firmy musi go naprawić.

 • Hakerzy często przekonują swoje ofiary, że Heartbleed można ,,odinstalować’’ z ich komputerów, przy pomocy e-maili wysyłanych z załącznikiem narzędzia ,,Heartbleed remover’’, niestety w rzeczywistości jest on złośliwym oprogramowaniem pod dobrym ukryciem. Ta forma ataku – polegająca na tym, że haker lub grupa hakerów próbuje nakłonić ofiary do przejęcia ich urządzeń – nazywana jest atakiem typu phishing . A ataki phishingowe, nawet ten jeden, mają zwykle kilka charakterystycznych oznak: link lub załącznik, poczucie pilności, oznaki psot

KILKA WSKAZÓWEK, KTÓRE POMOGĄ JESZCZE LEPIEJ ZABEZPIECZYĆ UŻYTKOWNIKA

 • W razie podejrzeń co do otrzymanej wiadomości e-mail należy ją uważnie przeczytać i dokładnie poszukać oznak psot. Taką oznaką może był zła gramatyka, jeżeli coś przykuwa uwagę, najlepiej usunąć wiadomość e-mail.
 • W sytuacji gdy wiadomość e-mail zawiera niespodziewany załącznik, najprawdopodobniej jest to atak phishingowy, którego celem jest oszustwo, zatem takie wiadomości z załącznikami również należy ignorować i usunąć.
 • Zalecane jest korzystywanie z kompleksowych zabezpieczeń

JAKI JEST WPŁYW HEARTBLEED?

Za pomocą błędu Heartbleed każdy może w Internecie odczytywać pamięci systemów chronionych przez podatne na ataki wersje oprogramowania OpenSSL. Wrażliwe informacje, takie jak identyfikatory sesji, nazwy użytkowników, hasła, tokeny, a nawet prywatne klucze kryptograficzne serwera, w niektórych skrajnych przypadkach, mogą zostać wyodrębnione z pamięci. Co gorsza, ten atak nie pozostawia żadnych widocznych dowodów w plikach dziennika. W związku z tym niezwykle trudno jest ustalić, czy maszyna została naruszona.

Podsumowując w dzisiejszych czasach, kiedy technologia nieustannie się rozwija każdy z nas powinien używać narzędzi zabezpieczających czy to w Internecie, na poczcie czy będąc na  zwykłej stronie internetowej. Warto również wyposażyć się w program antywirusowy, który zapewnia jeszcze skuteczniejszą ochronę. Co więcej powinniśmy omijać podejrzane linki, wiadomości SMS czy e-maile, które różnią od autentycznych a mogą przysporzyć nam wiele problemów. Postęp technologiczny przynosi wiele pozytywnych aspektów, a z drugiej strony jest przyczyną rozpowszechniania się tych groźnych i niebezpiecznych dla ludzi zjawisk, właśnie takich jak sniffing, phishing czy heartbleed bug.

5/5 - (liczba głosów: 4)