Windykacja przedsiębiorcy i windykacja konsumenta- różnice.

Mogłoby się wydawać, że niezależnie od tego, czy windykacja jest prowadzona przeciwko osobie prywatnej czy przedsiębiorcy, proces wygląda tak samo. W praktyce jest wiele podobieństw, bowiem zarówno w przypadku windykacji przedsiębiorców, jak i windykacji konsumentów w ogólności cały proces może mieć podobne etapy. Są to:
-
windykacja polubowna, na którą składa się próba telefonicznego czy korespondencyjnego wypracowania z dłużnikiem zasad i harmonogramów spłaty zadłużenia. Nie zawsze się to jednak udaje, zatem w wielu przypadkach ten etap kończy się na ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zapłaty czy wpisu w stosownych bazach informacji gospodarczej.
-
windykacja sądowa, która jest zazwyczaj najdłuższym etapem dochodzenia należności. Wynika to z wielu czynników.
-
egzekucja komornicza, czyli ostatni etap ściągania należności. Zazwyczaj następuje ona, gdy wierzyciel uzyskał już tytuł wykonawczy (np. prawomocny wyrok czy nakaz zapłaty). Jest najbardziej dotkliwa w skutkach dla dłużnika, bowiem często wiąże się z przymusową sprzedażą majątku, blokadą konta itp.
Warto jednak wskazać, że pomiędzy windykacją przedsiębiorców a osób nieprowadzących działalności gospodarczej zachodzą różnice. Co prawda dotyczą one dość szczegółowych zagadnień, aczkolwiek warto zwrócić na nie uwagę.
Po pierwsze, w przypadku przedsiębiorców postępowanie sądowe prowadzone jest w innym trybie- przewidzianym dla spraw gospodarczych. Postępowanie gospodarcze wiąże się m.in. z prekluzją dowodową (konieczność powołania wszystkich dowodów i okoliczności w określonym momencie) czy zmiany hierarchii znaczenia dowodów.
Po drugie, w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności w wielu przypadkach trudniej jest znaleźć aktualny adres czy dane kontaktowe. Zdecydowanie prostsze jest to w stosunku do przedsiębiorców, którzy są wpisani do KRS czy CEIDG.
Po trzecie, już na etapie egzekucji komorniczej wierzyciel musi wziąć pod uwagę ograniczenia egzekucji wynikające w kpc. Nie ulega wątpliwości, że osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej zazwyczaj utrzymują się z umów o pracę, czy innych umów cywilnoprawnych o powtarzalnym charakterze. W takim przypadku komornik nie będzie mógł zająć określonej kwoty z wynagrodzenia. Ograniczenie to nie dotyczy bowiem przedsiębiorców- co do zasady w ich przypadku możliwe jest zajęcie wszystkich środków na koncie.
Najczęstsze problemy przy ściągnięciu długu od osoby prywatnej
Wierzyciele podczas windykacji osób prywatnych często napotykają liczne przeszkody natury procesowej. najczęstsze z nich opiszemy poniżej
Pierwszym z nich może być brak numeru PESEL, który uniemożliwi jasne oznaczenie pozwanego. Tutaj błąd zazwyczaj po stronie wierzyciela nie został popełniony na etapie windykacji, ale na etapie podpisywania umowy czy zbierania danych. Warto przyjrzeć się przy tej okazji stosowanym w firmie wzorcom umów. Możliwe jest jednak uzyskanie wypisu z rejestru PESEL, jeżeli wierzyciel wykaże interes prawny i złoży poprawny wniosek.
Ponadto, wierzyciele często borykają się z ustaleniem aktualnego adresu do doręczeń osoby fizycznej. Często brak doręczenia pism sądowych uniemożliwia przeprowadzenie windykacji sądowej i konieczne jest doręczenie przesyłki za pomocą komornika.
Wreszcie, nawet w przypadku całościowego przeprowadzenia windykacji sądowej, nie jest pewne, czy dłużnik osiąga dochody lub ma majątek na zaspokojenie wierzyciela (z uwagi na dość szerokie wyłączenia spod egzekucji, o których pisaliśmy powyżej).
Jak ściągać dług od osoby prywatnej?

Przede wszystkim warto działać szybko, pierwsze czynności windykacyjne, takie jak telefony czy kontakt za pomocą maila powinien być podjęty nawet w ciągu kilku dni od dnia wymagalności roszczenia.
Ponadto, warto skupić się na tym, czy na etapie zawierania stosunku prawnego wierzyciel posiada wszystkie parametry niezbędne do przeprowadzenia ewentualnej windykacji sądowej. Jeżeli nie- warto już na etapie windykacji polubownej próbować uzupełniać niezbędne dane oraz dokumenty.
Windykacja osób prywatnych, zwłaszcza na etapie sądowym czy komorniczym to nie jest prosta procedura. Warto w tym celu zasięgnąć porady prawnika, a w przypadkach o większej wartości być może nawet powołać pełnomocnika.
Windykacja od osoby prywatnej a pomoc prawnika.
Wielu naszych klientów początkowo nie wiąże zbytnich nadziei z windykacją osób prywatnych. Z jednej strony wynika to zazwyczaj z mniejszego salda zadłużenia niż w przypadku relacji handlowych, trudniejszego trybu windykacji sądowej czy konieczności weryfikacji adresu do doręczeń dłużnika.
Warto jednak wskazać, że przy pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej, również windykacja osób prywatnych może być skuteczna i prosta. Kluczowe jest, żeby sumiennie przeprowadzić windykację polubowną, a następnie z należytą starannością przygotować pozew i inne dokumenty sądowe. Jeżeli posiadasz niezapłaconą należność i chcesz windykować osobę prywatną, skontaktuj się z nami w celu dokonania analizy sprawy.
Zaufali nam: