Anna Maria Sobczak
|
21 maja 2020
Spis treści

    Imię i nazwisko
    Email lub telefon kontaktowy
    Twoja wiadomość
    Dane podane w formularzu będą przetwarzane przez Kancelarię Prawną RPMS z siedzibą w Poznaniu, w celu realizacji zgłoszenia oraz według zasad zawartych w Polityce Prywatności.

    Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rozgorzała dyskusja na temat ochrony unijnych znaków towarowych. Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, czego się spodziewać i jak przygotować swój brand do nadchodzących zmian. Wcześniej rejestracja w EUIPO pozwalała na zastrzeżenie znaku towarowego zarówno w całej UE, jak i na Wyspach.

    Obecnie koniecznością będzie wprowadzenie pewnych nowych regulacji, zwłaszcza w zakresie przedłużania ochrony i składania wniosków o rejestrację.

    W tym tekście zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

    JAK ZASTRZEC ZNAK TOWAROWY PO WYJŚCIU UK Z UE?

    Businessman working on laptop in office, being concerned

    Co było do przewidzenia, po Brexicie diametralnie zmienił się sposób rejestrowania znaków towarowych. Dotychczas można było zrobić to na terenie całej Unii, składając tylko jeden wniosek. W kolejnych latach obowiązkiem będzie dostarczenie dwóch odrębnych pism – jednego w celu przedłużenia ochrony na terenie UE do EUIPO, oraz drugiego do odrębnej rejestracji krajowej w Wielkiej Brytanii (UKIPO). Jeżeli więc zechcemy zastrzec znak towarowy również na terenie UK, trzeba będzie przygotować dwa osobne dokumenty.

    Co więcej, przedłożenie takiego pisma to nie wszystko. Kolejnym wymogiem jest wyznaczenie brytyjskiego pełnomocnika firmy. Oczywiście wiąże się to z wyższymi opłatami, ponieważ ponosimy podwójny koszt, uiszczany w dwóch miejscach: EUIPO oraz Urzędzie Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii. Według najnowszych prognoz, cena przedłużenia ochrony wzrośnie o około 200 funtów.

    WAŻNA INFORMACJA: NIŻSZY KOSZT REJESTRACJI TYLKO DO 2020 ROKU

    prawnik warszawa

    Jednak dla osób, które już mają zarejestrowany znak towarowy w UK, mamy dobrą informację. Do 31 grudnia 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, w którym następuje automatyczny transfer wszystkich unijnych i wspólnotowych wzorów do Urzędu Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii. Chodzi tutaj wyłącznie o te znaki, które zostały lub dopiero będą zarejestrowane właśnie do tej daty, czyli do końca 2020 roku. W ten sposób ma powstać krajowy, brytyjski odpowiednik już zastrzeżonych nazw i oznaczeń. Warto wiedzieć, że ta sama reguła obowiązuje w przypadku wzorów przemysłowych.

    Z tego względu, jeżeli nasi klienci zamierzają zastrzec swój znak towarowy lub przedłużyć rejestrację na terenie UK, radzimy, aby zrobić to do końca roku. Automatyczne przeniesienie to doskonała opcja, ponieważ:

    • pozwala uniknąć dodatkowych kosztów urzędowych;,
    • nie wiąże się z podejmowaniem żadnych dodatkowych działań.

    Trwające w tej chwili „kopiowanie znaków” to sposób na uniknięcie skomplikowanej, czasochłonnej rejestracji w UK, co dla wielu osób będzie ogromnym ułatwieniem. Oprócz tego nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty do UKIPO. Wszystko to sprawia, że właśnie teraz jest najlepszy czas na zabezpieczenie swojej marki w Wielkiej Brytanii. Wszystko przebiega tak samo, jak dotychczas, dlatego zdecydowanie warto przedłużyć lub zarejestrować swoją markę na Wyspach do końca tego roku.

    DODATKOWE, ISTOTNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE REJESTRACJI ZNAKU TOWAROWEGO NA TERENIE UK

    Trzeba jednak pamiętać, że przenoszenie znaku towarowego polega na automatycznym tłumaczeniu dokumentów na język angielski. Może generować to liczne błędy i nieścisłości w dokumentach. Dlatego warto samodzielnie sprawdzić, czy wszystko, co się w nich znajdzie, będzie zgodne z prawdą. Poza tym brytyjski urząd nie informuje przedsiębiorców o przeniesieniu ich znaku (nie jest do tego zobowiązany). To dodatkowy powód, aby skontrolować, czy nasza marka została „sklonowana” prawidłowo.

    Drugą kwestią jest czas, w którym znak na etapie zgłoszeniowym może być skopiowany do brytyjskiego rejestru. Niestety, jeśli etap ten potrwa aż do 31 grudnia 2020 roku, automatyczne przeniesienie nie będzie możliwe. Wtedy trzeba złożyć drugi wniosek – należy zrobić to w terminie 9 miesięcy od dnia wygaśnięcia okresu przejściowego, czyli do 30 września 2021. Jeżeli zgłosimy się do rejestracji w tym czasie, to właśnie data wskazana w EUIPO będzie brana pod uwagę, co pozwoli kontynuować transfer marki na Wyspach.

    Ochrona domeny internetowej

    USŁUGI KANCELARII RPMS – BEZPŁATNA WERYFIKACJA ORAZ PEŁNE WSPARCIE W PROCEDURZE REJESTRACJI ZNAKU TOWAROWEGO

    Jeżeli chciałbyś zabezpieczyć swoją markę na terenie Wielkiej Brytanii lub masz pytania – daj nam znać. Zespół Kancelarii RPMS zapewnia:

    • Dokładną weryfikację praw do znaku,
    • Badanie czystości ochronnej marki,
    • Załatwienie wszystkich spraw urzędowych przez prawnika – Rzecznika Patentowego lub Radcę Prawnego.

    MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ POMOCY?

    DAJ NAM ZNAĆ W SEKCJI KOMENTARZ PONIŻEJ LUB POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY

    5/5 - (liczba głosów: 2)