Czym jest przewlekłość postępowania?

Prawo do rozpoznania sprawy sądowej bez zbędnej zwłoki jest prawem zagwarantowanym konstytucyjnie (art. 45 ust. 1). Kwestię uprawnień strony w przypadku przewlekłości postępowania reguluje ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.
Przewlekłość postępowania jest to stan, w którym:
-
postępowanie zmierzające do wydania rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia istotnych okoliczności faktycznych i prawnych albo
-
dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego
Co powinien zrobić wierzyciel w razie przewlekłości?
Przede wszystkim wierzyciel powinien przeanalizować, zazwyczaj przy wsparciu profesjonalnego pełnomocnika, czy faktycznie w jego sprawie postępowanie prowadzone jest przewlekle, czy nie są spełnione przesłanki określone powyżej.
W przypadku stwierdzenia, że postępowanie prowadzone jest w sposób przewlekły, strona uprawniona jest do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania.
Skarga na przewlekłość postępowania powinna zawierać:
-
określenie sądu, do którego jest kierowana,
-
imię i nazwisko lub nazwę skarżącego, jego przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
-
określenie rodzaju pisma jako na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki,
-
datę i podpis skarżącego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
-
wymienienie załączników.
-
żądanie stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie, której skarga dotyczy,
-
przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie.
Skarga może też zawierać żądanie wydania sądowi rozpoznającemu sprawę zalecenia podjęcia w wyznaczonym terminie odpowiednich czynności oraz zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej.
Jeżeli chodzi o koszty, to skarga podlega stałej opłacie w wysokości 200 złotych.
Jakie może uzyskać korzyści?

Skarga to zdecydowanie instrument prawny, który może przynieść wierzycielowi istotne korzyści. Sąd powinien wydać orzeczenie w przedmiocie skargi w terminie 2 miesięcy od daty jej złożenia.
Jeśli skarga zostanie uwzględniona, sąd stwierdza, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, doszło do przewlekłości postępowania. Na żądanie skarżącego lub z urzędu sąd może zlecić podjęcie przez sąd rozpoznający sprawę co do istoty albo przez prokuratora prowadzącego, lub nadzorującego postępowanie przygotowawcze odpowiednich czynności w wyznaczonym terminie. Warto jednak podkreślić, że zalecenia te nie mogą wkraczać w zakres oceny faktycznej i prawnej sprawy.
Na żądanie skarżącego sąd, uwzględniając skargę, może przyznać od Skarbu Państwa, a w przypadku skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego przez komornika – od komornika, odszkodowanie w wysokości od 2 tysięcy złotych do 20 tysięcy złotych.
Strona, której skargę uwzględniono, może dochodzić naprawienia szkody wynikłej ze stwierdzonej przewlekłości od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika. Postanowienie uwzględniające skargę wiąże sąd w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie lub zadośćuczynienie.
Podsumowanie
Polskie sądy często nie rozpoznają spraw w szybkim tempie, co prowadzi do sytuacji, w której postępowanie przeciąga się ponad to, co jest konieczne do wyjaśnienia okoliczności faktycznych i prawnych. Wierzyciel, który stwierdzi przewlekłość, ma prawo złożyć skargę. Skarga taka, jeśli zostanie uwzględniona, może skutkować stwierdzeniem przewlekłości, zleceniem przez sąd odpowiednich działań oraz przyznaniem odszkodowania od Skarbu Państwa lub komornika. Decyzja sądu uwzględniająca skargę ma wpływ na późniejsze postępowanie cywilne o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Jeżeli w Twojej sprawie doszło do przewlekłości, skontaktuj się z nami, aby skutecznie dochodzić swoich praw.
Zaufali nam

















































