Czym jest pieczęć prewencyjna?
Pieczęć prewencyjna jest to wzmianka (np. w formie pieczęci czy nadruku), uprzedzająca o niezwłocznym przekazaniu sprawy do windykacji w przypadku braku zapłaty. Może być stosowana na fakturach, ale także na notach odsetkowych czy wezwaniach do zapłaty.
Nie istnieje jeden wzór pieczęci prewencyjnej, przedsiębiorca musi sam w ramach swojej działalności wypracować konkretny wzorzec. Istotne jest, że pieczęć prewencyjna jest znacznie skuteczniejsza, jeżeli wprost wskazane są na niej dane kancelarii, która prowadzi stałą obsługę prawną wierzyciela w zakresie windykacji.
Zobacz również: Jak pobrać raport BIK?
Czy warto stosować pieczęć prewencyjną?
Niewątpliwie zastosowanie pieczęci prewencyjnej nie będzie się wiązało ze znacznymi kosztami dla wierzyciela, a może usprawnić odzyskiwanie należności. Jeżeli bowiem na pieczęci prewencyjnej będzie wskazana renomowana kancelaria prawna, dłużnik może mieć świadomość, że widmo wszczęcia sprawy sądowej jest nieuchronne i z tego względu ureguluje roszczenie. Jeżeli natomiast konkretny mechanizm windykacyjny nie generuje znacznych kosztów, a może przybliżyć zapłatę należności, to zdecydowanie warto go rozważyć do wdrożenia w przedsiębiorstwie.
W formie ciekawostki także warto wskazać, że w niektórych przypadkach pewna forma pieczęci prewencyjnej jest wymagana. Jeżeli wierzyciel chce wpisać dłużnika do biura informacji gospodarczej (np. KRD), zobowiązany jest poinformować o tym fakcie np. w wezwaniu do zapłaty.
Zobacz również: EPU (eSąd) – jak złożyć pozew w postępowaniu elektronicznym? Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Co, jeżeli dłużnik nie zapłaci należności pomimo pieczęci prewencyjnej?
W takiej sytuacji konieczne jest skierowanie sprawy na drogę windykacji. O ile pieczęć prewencyjna na fakturze może być traktowana jako forma windykacji polubownej, o tyle w tym zakresie warto podjąć jeszcze dodatkowe działania. Mogą być nimi przykładowo telefon do dłużnika przypominający o obowiązku zapłaty czy przesłanie pisemnego wezwania do zapłaty.
Jeżeli te działania nie przyniosą skutku, konieczne może stać się skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. W tym celu wierzyciel będzie musiał przygotować pozew, uiścić opłaty sądowe, uczestniczyć w całym postępowaniu o zapłatę, aż do wydania orzeczenia prawomocnie kończącego sprawę. Następnie możliwe będzie skierowanie sprawy na drogę egzekucji komorniczej.
Prowadzenie windykacji sądowej nie jest prostym zadaniem, zatem warto powierzyć ją profesjonalnej kancelarii prawnej. Nasza praktyka pokazuje również, że windykacja polubowna również jest znacznie skuteczniejsza, jeżeli jest prowadzona przez prawników. Wynika to nie tylko ze znajomości przepisów prawa, ale także z umiejętności zastosowania różnych niestandardowych praktyk windykacyjnych (np. wynikających z prawa upadłościowego czy restrukturyzacyjnego).
Zobacz również: Windykacja należności z faktur
Zaufali nam: