Marcin Staniszewski
|
30 lipca 2020
Spis treści

  Imię i nazwisko
  Email lub telefon kontaktowy
  Twoja wiadomość
  Dane podane w formularzu będą przetwarzane przez Kancelarię Prawną RPMS z siedzibą w Poznaniu, w celu realizacji zgłoszenia oraz według zasad zawartych w Polityce Prywatności.
  pk1

  Firmy budowlane są wyjątkowo często narażone na występowanie zatorów płatniczych i utratę płynności finansowej. Problem potęguje przede wszystkim notoryczne niespłacanie faktur przez kontrahentów, co jest wynikiem m.in. złych praktyk zakorzenionych w polskiej kulturze biznesowej.

  BIK alarmuje, że aktualne zadłużenie w branży budowlanej jest ogromne. Dlatego w razie problemów ze spłatą, warto reagować i jak najszybciej podejmować działania windykacyjne. Oto kilka praktycznych wskazówek dla przedsiębiorców, którzy chcą odzyskać pieniądze z przeterminowanych faktur.

  DLACZEGO FIRMY BUDOWLANE TAK CZĘSTO WPADAJĄ W PROBLEMY FINANSOWE?

  Jest to poniekąd wynikiem zasad, którymi kierują się polscy przedsiębiorcy. Jedną z kwestii jest pewna forma przyzwolenia na przeciąganie terminów płatności. Opóźnienia przyczyniają się oczywiście do powstawania zatorów płatniczych, a stąd prosta droga do utraty płynności finansowej. Poza tym w branży budowlanej zbyt rzadko stosuje się umowy w formie pisemnej (głównie w przypadku małych firm). To poważny błąd, ponieważ dochodzenie należności z faktur bez umowy jest zdecydowanie trudniejsze.

  Nie bez znaczenia są także duże koszty (trzeba na bieżąco inwestować w materiały i pracowników) oraz specyfika pracy w branży budowlanej. Wykonawcy i zleceniodawcy są ze sobą powiązani. Dlatego, gdy na jednym poziomie nie dojdzie do wypłaty pieniędzy, np. za pracę wykonawcy, wynagrodzenia nie otrzymają również inne osoby, czyli jego podwykonawcy. W ten sposób powstaje tzw. spirala zadłużenia.

  JAK PRZECIWDZIAŁAĆ PROBLEMOM Z PŁATNOŚCIAMI W BRANŻY BUDOWLANEJ?

  Bad investment or economic crisis concept. Businessman take on loan from partners for adjust his business

  W celu uniknięcia problemów z kontrahentami warto zarówno przed przystąpieniem do współpracy jak i w jej trakcie mieć na względzie kilka podstawowych “zasad”, które mogą uchronić przed problemami. W szczególności warto:

  Zweryfikować każdego kontrahenta przed podjęciem zlecenia. Warto sprawdzić go w KRS lub CEiDG, zajrzeć do rejestru dłużników niewypłacalnych, poczytać opinie na forach;


  Negocjować krótsze terminy płatności;


  Zawsze stosować umowy pisemne, najlepiej po opinii kancelarii prawnej obsługującej branżę budowlaną oraz nie rozpoczynać prac po ustaleniu warunków wyłącznie „na słowo”;


  Na bieżąco sprawdzać, czy zobowiązania, za które wystawiono fakturę, zostały spłacone;


  Jak najszybciej rozpoczynać windykację polubowną (nawet po kilku dniach od upływu terminu płatności);


  Korzystać z pomocy profesjonalistów w windykacji – zarówno na etapie polubownym, sądowym, jak i egzekucyjnym.

  ODZYSKIWANIE PIENIĘDZY Z FAKTUR. SAMEMU CZY Z POMOCĄ KANCELARII PRAWNEJ ?

  Większość właścicieli firm budowlanych najpierw podejmuje samodzielne próby odzyskania pieniędzy, korzystając z tzw. windykacji polubownej. Polega to wyłącznie na bezpośrednim zwracaniu się do zwlekającego ze spłatą kontrahenta. Najczęściej są to telefony, maile, spotkania, czy wysyłanie wezwań do zapłaty (ten ostatni krok jest szczególnie polecany – wezwania będą istotnym dowodem w sądzie!).

  Działanie polubowne warto zacząć jak najwcześniej. Przez pierwszy miesiąc najlepszym krokiem będzie wspomniane już wysyłanie pisemnych wezwań do zapłaty. Później, po upływie 30 dni od terminu płatności na fakturze, trzeba przejść do kolejnych etapów – sądowego lub egzekucyjnego. Jakie są zalety samodzielnej windykacji? Przede wszystkim brak kosztów. Wady? Czasochłonność, stres i – bardzo często – brak efektów.

  CO, JEŻELI DZIAŁANIA W RAMACH WINDYKACJI POLUBOWNEJ NIE PRZYNOSZĄ SKUTKU?

  Kancelaria - Poznań

  Niestety w wielu przypadkach samodzielna windykacja kończy się porażką. Mało kto zna techniki negocjacyjne, które dają najlepsze rezultaty w tego typu działaniach. Dlatego zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem dla firm z branży budowlanej okazuje się zgłoszenie sprawy do kancelarii prawnej.

  Doświadczony specjalista przeprowadza działania polubowne w sposób nienaruszający dobrych relacji ze zwlekającym ze spłatą kontrahentem. Pozwala to na zachowanie dobrego wizerunku firmy oraz kontaktów biznesowych na przyszłość.

  KANCELARIA CZY FIRMA WINDYKACYJNE? WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE

  Zarówno firmy windykacyjne, jak i kancelarie prawnicze stosują skuteczne, sprawdzone rozwiązania, które finalnie prowadzą do odzyskania należności. Mimo to firma windykacyjna często nie konsultuje swoich działań z klientem. Przez to nie są one dostosowane do indywidualnej sytuacji danego przedsiębiorstwa. Za to prawnik (radca prawny / adwokat) podlega stosownym regulacjom prawnym określającym zasady świadczenia usług prawnych i bierze pod uwagę nie tylko efekt w postaci zaspokojenia roszenia ale również jego oczekiwania i priorytety klienta, takie jak np. chęć zachowania pozytywnych stosunków z danym dłużnikiem.

  MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ POMOCY?

  DAJ NAM ZNAĆ W SEKCJI KOMENTARZ PONIŻEJ LUB POPRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY

  Kancelaria Prawna RPMS

  5/5 - (liczba głosów: 3)