Czy podczas windykacji muszę przedstawić umowę z dłużnikiem?
Warto wskazać, że głównym obowiązkiem wierzyciela wynikającym z przepisów kodeksu postępowania cywilnego jest udokumentowanie istnienia roszczenia. Przepisy nie przewidują, w jakiej formie ma się to odbyć i nie zawierają wymogu przedstawienia każdorazowo umowy ramowej.
W znacznej większości przypadków udokumentowanie zasadności oraz wysokości roszczenia może odbyć się przy użyciu dokumentu księgowego, korespondencji stron czy zeznań świadków. Również niepodpisany egzemplarz umowy, ale potwierdzony czy zaakceptowany przez kontrahenta może być dobrą wskazówką dot. zasadności roszczenia dla sądu.
Z drugiej strony jednak, niewątpliwie sam dokument umowy może być bardzo pomocny na każdym etapie windykacji. Przepisy ponadto dla niektórych rodzajów umów przewidują wymóg formy pisemnej (np. obowiązek stwierdzenia pismem umowy pożyczki o wartości powyżej 1000 zł). W takim wypadku należy każdorazowo przeanalizować stan faktyczny, aby nie wstąpić na drogę sądową przedwcześnie.
Zobacz również: EPU (eSąd) – jak złożyć pozew w postępowaniu elektronicznym? Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Windykacja na podstawie faktury
W przypadku standardowych należności wynikających np. z umów o świadczenie usług, dostaw czy umowy o dzieło nie jest konieczne posiadanie pisemnej umowy. Wystarczy “jedynie” udokumentować należycie swoje roszczenie. Poniżej przekazujemy kilka praktycznych wskazówek w tym zakresie.
W znacznej większości przypadków jednym z kluczowych dokumentów, które przedsiębiorcy przedstawiają w toku windykacji jest faktura VAT. Warto wskazać, że jest to jedynie dokument księgowy i nie zawsze sąd nada mu taką samą moc dowodową jak umowie, aczkolwiek faktura vat podparta np. mailową korespondencją stron czy zeznaniami świadków powinna wystarczyć do uzyskania wyroku zasądzającego.
Z drugiej strony faktura VAT w znacznej większości przypadków będzie wystarczającym dowodem dla sądu żeby wydać nakaz zapłaty. Nie zawsze nakaz zapłaty będzie jednak ostatecznym orzeczeniem w sprawie.
Zobacz również: Windykacja czynszu najmu
Jak windykować bez umowy?
W tym zakresie nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi, aczkolwiek z naszej praktyki wynika, że kluczowe jest dobre przeprowadzenie procesu windykacji na etapie polubownym, bowiem wierzyciel może uzyskać np. porozumienie o spłacie zaległości czy innego rodzaju potwierdzenie istnienia należności.
Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że bez umowy również można skierować sprawę do sądu. Jest to jednak bardziej skomplikowany proces aniżeli windykacja z kompletem dokumentacji i obarczony wyższym ryzykiem oddalenia powództwa z uwagi na niewykazanie podstawy roszczenia.
Można jednak powierzyć windykację długu powstałego bez umowy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, która postara się pomóc Państwu skompletować maksymalnie przekonywujący dla sądu materiał dowodowy, a także wykona inne czynności, aby spróbować odzyskać należność.
Zobacz również: Windykacja wynagrodzenia z umowy B2B
Zaufali nam: