Czym jest odrzucenie spadku?
Odrzucenie spadku to ważne prawo, które pozwala spadkobiercom zrezygnować z przyjęcia spadku. Może to uchronić przed koniecznością spłaty długów zmarłego, które przewyższają wartość odziedziczonego majątku. Ważne jest, aby przestrzegać odpowiednich wymagań, żeby skutecznie zabezpieczyć się przed niechcianym spadkiem.
Postępowanie w razie dziedziczenia
W przypadku powołania do spadku spadkobierca ma trzy opcje:
-
Przyjąć spadek wprost (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi).
-
Przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi do wysokości masy spadkowej).
-
Odrzucić spadek.
Termin na odrzucenie spadku
Spadkobierca ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania, na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Termin ten liczy się od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy oraz o fakcie, że jest powołany do dziedziczenia. W przypadku dziedziczenia testamentowego termin ten rozpoczyna się w dniu, w którym po śmierci spadkodawcy dowiedział się o istnieniu i treści testamentu powołującego go do dziedziczenia. Brak złożenia oświadczenia w tym terminie powoduje automatyczne przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności majątkowej do wartości przyjmowanego spadku.
Powyższy termin ulega zawieszeniu, gdy odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dokonuje jego przedstawiciel ustawowy. Aby odrzucić spadek w imieniu dziecka, należy uzyskać zgodę sądu, ponieważ jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. W momencie złożenia wniosku o zezwolenie sądu na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego sześciomiesięczny termin na odrzucenie spadku ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania w tej sprawie.
Jak skutecznie złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?
Oświadczenie o odrzuceniu spadku musi być złożone przed sądem lub notariuszem. Złożenie ustnego oświadczenia przed sądem następuje na rozprawie, które zostaje umieszczone w protokole posiedzenia lub rozprawy. W przypadku odrzucenia spadku przed notariuszem istnieją dwa sposoby jego udokumentowania. Pierwszy polega na złożeniu ustnego oświadczenia, z którego notariusz sporządza akt notarialny. Drugim sposobem jest złożenie pisemnego oświadczenia, którego podpis zostanie poświadczony notarialnie.
Należy pamiętać, że odrzucenie spadku nie może zostać odwołane, dlatego spadkobierca powinien dokładnie przemyśleć swoją decyzję.
Czy spadkobierca zmuszony jest do odrzucenia całości spadku?
W polskim prawie spadkowym zasadą jest, że przyjęcie lub odrzucenie spadku musi obejmować cały przypadający spadkobiercy spadek, lub udział w spadku. Oznacza to, że spadkobierca nie może częściowo przyjąć, a częściowo odrzucić spadku. Jednak Kodeks cywilny przewiduje wyjątki od tej reguły.
Pierwszym wyjątkiem jest powołanie do jednej części spadku na podstawie ustawy lub testamentu, a do innej części na podstawie podstawienia. Podstawienie to możliwość powołania spadkobiercy testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała, lub nie mogła być spadkobiercą. W związku z tym spadkobierca może odrzucić lub przyjąć spadek przysługujący mu z jednej z powyższych opcji dziedziczenia, niezależnie od drugiej.
PRZYKŁAD
Jan Kowalski sporządził testament, w którym powołał swojego syna, Adama Kowalskiego, do dziedziczenia połowy swojego majątku. Drugą połowę majątku Jan pozostawił zgodnie z ustawą, która wskazuje, że dziedziczyć będą jego żona, Maria Kowalska, oraz córka, Anna Kowalska.
W testamencie Jan dodatkowo ustanowił podstawienie, w którym wskazał, że jeśli Adam nie będzie mógł lub nie będzie chciał dziedziczyć, jego część przypadnie jego wnukowi, Pawłowi Kowalskiemu.
Po śmierci Jana, Adam Kowalski staje przed decyzją dotyczącą spadku. Adam może podjąć decyzję niezależnie dla każdej części spadku. Może na przykład przyjąć część spadku przypadającą mu z tytułu podstawienia (tj. część, którą Jan przekazałby Pawłowi, gdyby Adam nie chciał dziedziczyć), a odrzucić część przypadającą mu z ustawy (tj. część, którą dziedziczyłby razem z matką i siostrą).
Adam decyduje, że przyjmie część spadku przypadającą mu na mocy podstawienia testamentowego (wnuk Paweł wchodzi w jego miejsce jako spadkobierca podstawiony), ale odrzuca część spadku przypadającą mu na mocy dziedziczenia ustawowego. W ten sposób Adam zachowuje możliwość zarządzania swoją częścią spadku w sposób, który uważa za najkorzystniejszy,
Drugim wyjątkiem jest wybór odrzucanej części spadku w przypadku dziedziczenia z tytułu przyrostu i testamentu. Przyrost oznacza że jeżeli spadkodawca w swoim testamencie powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie jest w stanie lub nie chce przyjąć spadku, to jego udział automatycznie przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym. W tej sytuacji spadkobierca może odrzucić udział spadkowy przypadający mu z tytułu przyrostu, a przyjąć udział przypadający mu jako spadkobiercy powołanemu. Nie jest jednak możliwe odrzucenie udziału przypadającego z tytułu dziedziczenia testamentowego i jednoczesne przyjęcie udziału z tytułu przyrostu. Warunkiem koniecznym do otrzymania udziału z tytułu przyrostu jest bowiem dojście do dziedziczenia na podstawie testamentu.
Jakie skutki wywołuje odrzucenie spadku?
Spadkobierca, który odrzucił spadek, jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. W praktyce oznacza to, że jego miejsce w kolejności dziedziczenia przechodzi na dalszych krewnych zgodnie z ustawową kolejnością dziedziczenia, chyba że oni również zdecydują się na odrzucenie spadku.
Odrzucenie spadku przez wszystkich spadkobierców powoduje dziedziczenie przez gminę lub Skarb Państwa, które nie mogą odrzucić spadku. Skarb Państwa ani gmina nie składają oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.
Jak uchylić się od skutków złożenia oświadczenia?
Jak wskazaliśmy na początku – brak złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie powoduje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to domyślne przyjęcie spadku. Jak w takiej sytuacji uchylić się od skutków dziedziczenia?
Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu, lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli. Wadliwym oświadczeniem woli jest złożone pod wpływem błędu lub groźby, jak również w stanie wyłączającym swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli. Błędem nie jest jednak nieznajomość przedmiotu spadku wynikająca z niedołożenia przez spadkobiercę należytej staranności w ustaleniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego. Możemy mówić o błędzie co do przedmiotu spadku wtedy, gdy brak wiedzy o rzeczywistym stanie majątku spadkowego nie wynika z braku staranności spadkobiercy, ale jest usprawiedliwiony okolicznościami sprawy. Sądy wyraźnie wskazują, że poleganie na nieuzasadnionych przypuszczeniach dotyczących stanu majątku spadkowego nie może być uznane za błąd istotny, lecz za lekkomyślność, która nie stanowi podstawy do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia (lub jego braku) na podstawie przepisów o wadach oświadczenia woli.
Podobnie jak w przypadku odrzucenia spadku, tak również w uchyleniu się od skutków prawnych należy zachować odpowiedni termin w celu skutecznego dokonania tej czynności. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.
Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie dokonał skutecznego odrzucenia spadku w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
Czy można ochronić majątek zmarłego przed naszymi długami, odrzucając spadek?
Odrzucenie spadku nie może być wykorzystane do pokrzywdzenia wierzycieli, czyli osób, wobec których jesteśmy zadłużeni. Jeśli spadkobierca odrzuci spadek, próbując uchronić się przed długami, każdy z wierzycieli, którego należność istniała w chwili odrzucenia spadku, może żądać uznania tego odrzucenia za bezskuteczne. Oznacza to, że spadkobierca nie może ochronić majątku zmarłego przed swoimi długami poprzez odrzucenie spadku. Wierzyciele mają 6 miesięcy na podjęcie działań od momentu, gdy dowiedzą się o odrzuceniu spadku. Dzięki temu przepisowi wierzyciele mogą chronić swoje interesy, gdy dłużnicy próbują unikać odpowiedzialności finansowej poprzez odrzucenie spadku. Pozwala to zachować równowagę między prawem spadkobiercy do decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku a prawami wierzycieli do zaspokojenia swoich roszczeń.
PRZYKŁAD
Jan Kowalski jest zadłużony na znaczną sumę wobec kilku wierzycieli, w tym banku, firmy pożyczkowej oraz kilku osób prywatnych. Jego zadłużenie jest na tyle duże, że nie jest w stanie go spłacić, co czyni go niewypłacalnym. Niespodziewanie, Jan otrzymuje informację, że zmarł jego bogaty wujek, który w testamencie zapisał mu cały swój majątek. Majątek ten mógłby w znacznej mierze pokryć jego długi, a może nawet całkowicie je spłacić. Jan jednak postanawia odrzucić spadek, aby uniknąć zajęcia go przez wierzycieli. W ten sposób chce zabezpieczyć majątek dla siebie i swojej rodziny, licząc na to, że wierzyciele nie będą w stanie zaspokoić swoich roszczeń.
Jeden z wierzycieli, na przykład bank, dowiaduje się o tym, że Jan odrzucił spadek. Bank, widząc w tym działanie na swoją szkodę, decyduje się na skorzystanie z przysługującego mu prawa na podstawie art. 1024 KC, czyli składa do sądu pozew o uznanie odrzucenia spadku przez Jana za bezskuteczne wobec siebie
Sąd, badając sprawę, stwierdza, że odrzucenie spadku rzeczywiście miało na celu pokrzywdzenie wierzycieli i uznaje je za bezskuteczne wobec banku. W rezultacie bank może domagać się zaspokojenia swoich roszczeń z majątku spadkowego, mimo że Jan formalnie spadek odrzucił.
Podsumowanie
Odrzucenie spadku to ważne narzędzie prawne, które może uchronić spadkobiercę przed przejęciem długów zmarłego. Jednak decyzja o odrzuceniu spadku powinna być dobrze przemyślana i podjęta w oparciu o rzetelną wiedzę o stanie majątku spadkowego. Warto pamiętać o ograniczeniach czasowych i formalnych wymaganiach związanych z tą procedurą, dlatego przed jej podjęciem warto zasięgnąć porady prawnej. Dzięki temu podejmiemy świadomą decyzję co zrobić z otrzymanym spadkiem i unikniemy potencjalnych problemów w przyszłości.
Zaufali nam: